Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

benim talihsiz kapluşum

merhaba,ben yaklaşık 3 hafta önce mecburen bir kaplumbağa sahibi oldum :D,bir akrabam "değişiklik" olsun diye kendine almış,çabuk sıkıldı,atacaktı ,atma günahtır ben bakarım diye elinden aldım ,fakat bende hayatımda ilk defa bir kaplumbağa sahibi olduğum için,tecrübesizim...sitenizi keşfettim ve tüm arkadaşlara teşekkürler çok şeyler öğrendim... hala yaşadığını bir mucize olarak nitelendiriyorum,çünkü ısıtıcısı yok , bu kış soğuk bir odada kalmıştı ,su yuksekliği sadece 1 cm. di ve pislik içindeydi, hiç yemek yememiş(hala da yemiyo),kabuğu da çok yumuşak.. dün forumu okuduktan sonra petshopa gittim ve kabuğu için bir ilaç verdi(repticlean),bu ilacı suya değil kabuğuna sürmem gerektiğini söyledi(pahalıymış ama 15 ytl),yemi (sanyu-turtle sticks)de anladığım kadar en iyisiymiş petshopçu adam oyle dedi,ayrıca karides de aldım (kurutulmuş),ama çenesinin altında durduğu halde yemiyo :(...ısıtıcım olmadığı için gündüz güneş gören yere kabını koyuyorum -ısıtıcı alırım almasına ama akvaryum da gerekiyor ,filtresi de gerekiyo v.s.)neyse durumum el verdiği ölçüde bunları karşılamaya çalışacağım,nasıl olsa bu sorumluluğu aldık bir kere :D....

img

albina_z

19 yıl 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bu sorumlulukları biraz çabuk yerine getir bence .. şuan çok kötüdür o:(

img

burçingnsn

19 yıl 10 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ben istanbul'da oturuyorum ,yani şanslı sayılırım,biraz sonra eminonü'ne gidecez ailecek bakalım neler yapıcaz ama akvaryum alabileceğimi sanmıyorum şimdilik ısıtıcı almayı düşünüyorum ve..bakalım kim bilir ..

bir sorum olucak ,yalnız olması mı daha iyi yoksa bi tane hemcinsinden alayım mı? bu arada altındaki deseni sık sa erkek, seyrek se dişi demişlerdi.doğru mudur? bu arada mesajlarımıza kendi çektiğimiz fotoğrafları ekleyemiyoruz sanıyorum (eğer öyleyse kötü )

img

albina_z

19 yıl 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

gittik,gördük,aldık,geldik,gerçekten doğruymuş ,ısıtıcı ve akvaryum(34x20x13) aldık ,ninjamızın artık gonzales diye bir arkadası var ve birlikte oynuyorlar...

img

albina_z

19 yıl 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

şansa bak ısıtıcı patlamış :(:(:(:(

img

albina_z

19 yıl 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ısıtıcının tamamını suyun içine sokman gerekiyor ve ısıtıcını dışarı çıkarırken fişini de çekmen gerekiyor.Yoksa her seferinde bi ısıtıcı patlatırsın

img

caglayilmaz

19 yıl 15 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

slm albina_z, kapluşun durumuna çok üzüldüm. keşke bu forumu daha önce okusaydın ve daha çabuk bir akvaryum edinebilseydin. maalesef nereden çıktıysa kimse bu kapluşların akvaryuma ihtiyacı olduğunu söylemiyor. petshopçuları anlamıyorum. kıytırık iki balık için bile bir sürü masraf yapılırken kapluşlar üvey evlat. gerçekten çok kızıyorum. umarım seninkiler de en kısa zamanda iyileşir. tebrik ederim. ısıtıcının porselen kısmının suyun içinde kalması lazım yoksa aşırı soğur. ayrıca ayarlı bir tane almışsındır sanırım. suyu 29-30 dereceye sabit getir. normalde 28 derece olması lazım ancak üşütme ihtimallerine göre bunu söylüyorum. kabukları yumuşadı ise mutlaka güneşe çıkar kendi kendine düzelir. vitamin ADE karışımı veremen gerekir. kapluşu iyi takibe al ve en ufak bir tuhaflıkta buraya yaz ki sana yardımcı olalim. ayrıca boş bir zamanında eski forum (arşiv) sayfalırını bir güzel oku. aradığın herşeye burada ulaşabilirsin.

img

momo

19 yıl 3 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

hala cebelleşiyorum ,gerçekten elimden geleni yapıyorum ,ama ninja(eski kapluşum)taş üstünde duruyo yemiyor, gözleri kapalı ve kabuğu da yumuşak:( gonzales(dünkü aldığımız)maşallah,kıpır kıpır sudan çıkmıyor onda bir problem yok gibi..ama bir şey sormak istiyorum ,bunlar aynı cins fakat biri açık yeşil(bu pek sudan çıkmıyor),öbürü de koyu yeşil(bu da suya hiç girmiyor girdiğinde karaya çıkmaya uğraşıyor) -gerçi bu hasta olanı,bilmiyorum umudum kalmadı,şimdiden onu bir kayıp olarak nitelendiriyorum :(

img

albina_z

19 yıl 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

olur mu sakın. kabuğun yumuşamasının nedeni D3 vitamini eksikliği ya da bu vitaminin vücut tarafından kullanışlı hale getirilememesi. bu durumda sen ona d vitamini takviyesi yaparsan ve aynı zamanda bu vitaminin kullanışlı hale gelmesi için güneşe çıkarırsan kapluş iyileşebilir. belki yüzmede sorun yaşadığı için yüzmek istemiyordur. akciğerlerinde sorun varsa yine yüzmek istemeyecektir. biraz da kalsiyum takviyesi yapman gerekecek. diğer kapluşun da hastalanmaması için mutlaka günde 1-2 saat güneşe çıkar. ama kuru bir kaba değil içinde yine su olsun. en iyisi küçük bir leğen bulup. içine yine akv. gibi bir taş bulup yüzebilecekleri kadar derin su koymak. kapluş bilir ne zaman güneşleneceğini.

img

momo

19 yıl 3 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

momo teşekkürler,çok yardımcı oluyorsun,biraz evvel petshop''tan döndüm,adam resmen ısıtıcı vermek istemedi(allahım yaa),anlatıyorum kapluşum şoyle boyle adam bana kendi bildiklerini anlatıyo,kış uykysu diyor ,bende adama singapur''da kış olduğunu sanmiyom diyom ama adam gülümsüyo,ukala falan olduğumu sanıyo heralde ,neyse ,çok masraf ediyorsun diyo,ilaç almışın zaten diyo onu sür tamam sürüyorum (belki erken daha ,zaman lazım)su için damla da aldım onu da koyuyorum ,onları sabahtan beri güneşte tutuyorum sanki biraz daha iyi gibi ninja ,ama gözleri pek açmiyor(açamiyo),neyse inshallah yarın daha iyi olacak ,onlar şuanda balkondalar acele yazdım ,korkuyorum kuş falan kapmasın.....

img

albina_z

19 yıl 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ