Hepsievcil

Kedi Forumları > Kedi Sağlıgı ve Bakımı

Mesaj Ekle

LÜTFEN BANA FİKİR VERİN ! - 2.sayfa

Arkadaşlar 4 aylık dişi kedim var çok tatlı ama ilginç hareketleri var benim genelde tsort larımı emiyo:) normalmi sizce ?birde kısırlaştırma konusunda çok kararsızım sizce ne yapmalıyım ?

img

ync

18 yıl 5 ay 16 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

jales`e baştan sona katılıyorum.ve kısırlaştırılma,mümkünse geç yapılmalı.benim kedim 20 aylık,yakında kısırlaştırmayı düşünüyoruz.kısırlaştırmanın faydaları olduğunu biliyorum.ve kedilerin 1 kereden fazla yavrulamasını doğru bulmuyorum.en azından şu birkaç yıl..bu hayvan nüfusu,sahipsiz kedi-köpekle dolu sokak ve barınaklar ve onlara arkasını dönen insanların çokluğu,geçerli bir neden bana göre.her yıl anneliği tadıp hemen arkasından sürünen yavrularını görüp acı çekmesi pek iyi değil.. veteriner,Farlutal vermişti kedime.ama bu,hormon preparatı.hormon dengesini bozuyor..ve meme veya yumurtalık kistine neden olabiliyor.ki benim kedimin yumurtalığında vardı zaten..kullandığımız dönem hiç kızgınlığa girmemesi bizim için ne kadar rahat olsa da ben bağırmasını tercih ediyorum.ki kist yüzünden de bir dönem çok inlemişti bebeğim,tekrar yaşatmam o acıları.. 2 yaşına doğru kısırlaştırılmalı diye düşünüyorum.gelişimini tamamladığından emin olmak lazım.

img

o_k_k

19 yıl 6 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

slm arkadaşlar benim kedim tekir cinsi we kardeşiyle beraber sokakta kaldığı için besledim ama kardeşi çalındı bana geldiklerinde ise gözleri henüz yeni açılıodu we beni annesi sanıolardı yüzümü emiolardı bu çok normal büyüdükçe geçio.. Doğum içinse çok düşündüm ama yawrular için bi yuwa temin edemem, weterinere götürdüm iğne yaptı yane kısılaştırıldı ama sanıldığı gibi sonsuz deilmiş yane yine zamanı gelince iğne yaptırmam gerekio eğer yapılmazsa yine hamile kalabiliolar..Yane bence duruma göre dawranılmalı beslicek biyerim olunca ona kesinlikle annelik duygusunu tattırcam ama şuanda uygun bi durum deil ben okuduğum için ewde olamıorum annemde 1den fazla kediyle eminim ilgilenemez çünkü tam bi ew kedisi dışarı çıkmaktan hiç hoşlanmıo we sürekli ilgi istio...Ama bi sorum war doğal olmadığı için bu iğnelerin mutlaka bi yan etkisi wardır ama bi zararı olurmu bi fikriniz warmı???

elendil,dediğin iğne galiba 4 ayda bir yapılan birşey.veteriner de önerdi ve kızgınlık dönemini atlatınca tedaviye başlayacağız.ameliyat olsun istemedim,bünyesi sağlam değil pek.şimdilik böyle 4 ayda bir vurulacak. bir de kordon bağlama olayı varmış.kordonu bağlanan kedi çiftleşebiliyor normal kedi gibi,sadece yavrusu olmuyor.o da güzel bir yöntem.müstakbel sevgilisinde onu uygulatmayı düşünüyoruz

img

o_k_k

ÖZEL MESAJ

O_K_K; 6 ayda bir yapılıo iğne we sağlık karnesine baktım iğnenin adı `Depo Promone` yazıo ,banada ameliyat olabilir dediler ama ben şahsen pek güwenemiorum onun için tercih etmedim zaten kedimde çok hareketli ameliyattan sonrada çok sorun olur die istemedim şimdilik iğneyle idare edioz.. Ama kedişim Jennifer zaten sinirsek bişeydi iğneden sonra iyice sinirsek oldu sinirinden kaprisinden yanına warılmıo ,kesinlikle sewdirmio bazen acaba diorum ameliyat daha mı iyi olurdu ama wazgeçiorum canının yanmasına dayanamam onu her haliyle sewiorum sinirliyken bile :)) Kordon bağı hakkında bi bilgim yok ama iğnede çiftleşmesini engellemior sanırım sadece hamile kalmıor o kadar ama farklı bişey öğrenirsem yazarım ...

cevap için teşekkürler.veterinere gidince ismi karşılaştırıcam. iğne vurulunca kızgınlık dönemine girmiyorlarmış.o yüzen çiftleşme isteği olmaz sanırım.bir de öyle cadı bir kızasa yolar atar erkeği :)) (benimki de cadı gerçi) kordon bağlatma işini iyice araştırıcam,denildiği kadar iyi bir yöntemse iğne yerine kordonu bağlı bir erkek olacak çözümümüz.

img

o_k_k

ÖZEL MESAJ

önemli deil yine bi bilgim olursa yazarım sanada çok teşekkürler bak ben bilmiodum iğnenin öle bi etki yaptığını :) ama cadılıkta üstüne yoktur maşallah.. Artık belli bi zaman böle idare etsinde sonra kordon mordon bakarız :)) weterinerden sonra öğrendiklerini yine yazarmısın foruma neymiş ne değilmiş o iğne zararı falan warmıymış hane başka weteriner gözüyle öğrenelim bizde malum bi tane yeterli olmuo ??? şimdiden saol..

elendil,o iğne 6 ayda bir de yapılıyormuş.aynı iğneymiş ama kediler genellikle 4 ayda bir kızgınlık dönemine girermiş ve 6 ayda bir olarak düzeni yoksa,4 ayda bir yapılması daha uygunmuş,garantiymiş daha doğrusu. kordon bağlama operasyonunun adını unuttum,değişik bir ismi varmış..kısırlaştırılmamış gibi,çiftleşme ve kızgınlık aynı ama yavru olmuyor,sperm üretimi durduruluyor sadece.2 kedisi olanlar için güzel bir yöntem.ya da sokak kedileri için.onları kısırlaştırıyorlar,sonra dişiler çiftleşebilecekleri başka erkekler buluyorlar ve yine hamile kalıyorlar.bu,daha uygun bir yöntem gibi göründü bana.gelecek olan kedi kısır olmazsa bu operasyonu istiyorum,o zaman kızımın da iğne kullanmasına gerek kalmaz.

img

o_k_k

ÖZEL MESAJ

bence küçükken kısırlaştırma ben kedimi kısırlaştırmak zorunda kaldım ama senin kedilere bakacak imkanın varsa kısırlaştırma.ben bir kediye zor bakıyom:)

img

ozolo

18 yıl 3 ay 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

BENCE ŞORTLARINI EMMESİ NORMAL.BENİM KEDİM DE BİR ZAMANLAR YAPIYORDU.MERAK ETME Bİ SÜRE GEÇER.BENCE KEDİNİ KISIRLAŞTIRMA ÇÜNKÜ ÇOK ŞİŞMANLIYOR.YAZIKK.BİR DE SEVİMSİZ OLUYORLAR.KESİNLİKLE KISIRLAŞTIRMAYA KARŞIYIM.

img

kheldar

17 yıl 10 ay 6 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

şişmanlamamaları için diyet mama verilebilir,oyunları sıklaştırılabilir.ki hepsi duba gibi olacak diye birşey yok.sahibinin özen göstermesi lazım,umursamazsa herşey olabilir. doğurtup da yuva arayan yüzlerce kedi arasıa yenilerini eklemenin mantığı yok.ayrıca kısırlaştırma,birçok hastalığın oluşmasını engelliyor,bu çok güzel.ve çoğu dah sakin oluyor

img

o_k_k

ÖZEL MESAJ