Hepsievcil

Kuş Forumları > Muhabbet Kuşları

Mesaj Ekle

YAVRUYU DIŞARI ATTI YARDIM EDİN

Merhaba Yavrulardan ikincisi bugün yumurtadan çıktı. Ancak dişi kuşum şirin yavrunun birini dışarı atmıştı. Yavru hala yaşıyordu biz de alıp geri yuvaya koyduk. Doğru mu yaptık bilmiyorum. Yuvadan atmadan yarım saat kadar önce dişi ile erkek çok kötü bir kavga yapmışlardı zor ayırdık. Yuvadan yavruyu attıktan sonra da erkeği ayrı bir kafese koydum. Dişi erkeği kıskandığı için yuvadan atmış olabilir mi? Çünkü hiç anlaşamıyorlar bugünlerde. -Erkeği ayırdığım için iyi yapmış mıyım? -Dişi kuş yavrulara yeterli olur mu? -Tekrar yuvadan atarsa ne yapayım? -Benim beslemem gerekir mi? Yardım edin lütfen.... Teşekkürler...

img

gündüzbeyli

18 yıl 3 ay 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

eğer dişi kuş yavruları atmışsa mutlaka ya yer deişimi yada onun gibi strese sokacak bi şey yapmış olmalısın yada dişin anne olmk istemior ve hırçın ilkönce strese sokma yer deişimi yapma yavruları anne yuvadayken elleme vb.erkei ayırmaa gelince erkei bi daha sokup takip et iiyse erkek orda kalsın ama yine dalaşıolarsa ayır.eğer yavruu tekrar atarsa gerekirse bi tek sen besle annelik ve babalık yap demekki dişi istemio demektir beslemee gelince senin de katkının olması lazım beslee bilirsin tabii 1 den fazla yavru olanlarda beslemek dahada şart anne yetişmeebilir hele isteksizse HADİ İİ GÜNLER....

img

cici_kuş

18 yıl 3 ay 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bi de unuttum gerekirse bence yavruları kafesten çıkar yuvalıkla birlikte eğer durum çok ciddiyse. kendin besle bence..

img

cici_kuş

18 yıl 3 ay 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba Ben yuvayı günde birkez kontrol ediyorum.Anne yuvada yokken. Yuvanın yerini de değiştirmedim.Erkek de dişi yuvadayken gayet rahat davranıyor.Ancak dişi kafasını yuvadan çıkarınca ikisi de mum gibi durup birbirlerine bakıyorlar. Erkek yem yiyorsa yem yemeyi, ötüyorsa ötmeyi yarıda kesiyor. Benim tahminim erkekle dişi pek anlaşamıyorlar onedenle de yavruyu attı gibime geliyor. Dişi yavruların üzerine yatıyor, yavrular da şimdilik sağlıklı görünüyor bakalım ne olacak? Erkeği ayrı bir kafese koydum.Kafesler yanyana birbirlerini görebiliyorlar.Acaba tekrar birleştirsem mi? Yavruyu benim beslemem konusunda yavru öyle küçük ki onu ben nasıl korur,ısıtır ve yem verebilirim ki? İnşallah tekrar atmaz! Bakalım akşamdan beri atmadı bakıyor yavrulara. Tavsiyelerinizi ve uyarılarınızı bekliyorum...Herkese selam..

img

gündüzbeyli

ÖZEL MESAJ

cicikuş 1 günlük yavruyu nasıl kendin besleyip büyütücen banada anlatırmısın!yapma arkadaşım yavru 24 saat geçmeden ölür! gündüzbeyli kuşlardan ilk defamı yavru alıyosun?yavruyu dişinin attığından eminmisin peki?erkek kuşun çok azgın olduğu için çiftleşmek istiyor fakat dişi hazır olmadığı için kavga oyüzden çıkıyor.yavruyuda erkek atmış olabilir.eğer dişinin yavrularla ilgilenmesini erkek kuş sürekli engelliyorsa erkeği ayırmak zorundasın.fakat daha yeni çıkmış yavruları sen besleyemessin,dişinin insiyatifine kalmış;kavga varsa erkeği ayır ve yavruları anneleriyle bırak ama ama erkeğide son çare ayır!

img

vtec

18 yıl 5 ay 17 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Kuşların daha önceki sahibi bu çiftten bir yavru almışlar yani bu ikinci yavru dönemi diyebilirim. Yavruyu kimin dışarı attığını bilmiyorum görmedim ama dişi kuş olduğunu tahmin ediyorum.Çünkü dişi kuş erkekle sürekli gagalaşıyorlardı ve erkek kuş hiç yuvaya girmedi. Haklı olabilirsin vtec erkek de atmış olabilir ama ben dişi atmıştır diye düşünüyorum çünkü dişi çok kıskanç ve hırçın. Erkek şuan ayrı bir kafeste ama kafesleri yan yana tekrar birleştirmeli miyim? En uygun zaman ne zaman olur? Selamlar...

img

gündüzbeyli

ÖZEL MESAJ

Sayın arkadaşım. Eğer erkek kuşla dişi,yeniden çiftleşme konusunda problemleri oluyorsa ve sende bunu müşahede ediyorsanki etmişin. Vermiş olduğun karar, en doğru bir karardır. Anne kuş yavrusunu erkeksizde besleyip büyütebilir,bence erkeği kafese koyma. Kafesleri yanyana getirmende, senin huzurunu bozacaktır. Çünkü erkek hep kafese geri dönmek isteyecek ve onların sesleri seni rahatsız edecek düzeye çıkacaktır. Bilgilerine.

img

sherif

18 yıl 11 ay 6 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Şimdilik erkek kuşla dişi kuşun kafesini yanyana koydum araya da bir karton koydum birbirlerini göremiyorlar... Çok teşekkürler...

img

gündüzbeyli

ÖZEL MESAJ

Arkadaşlar ben şimdiye kadar yüzlerce yavru kuş besledim şayet bir dışı kuş yeni doğmuş kuşu yuvadan atıyor ise mutlaka elinize yavruyu almışsınız demektir yok almadıysanız bile kesin olarak yavruya bakmışsınız ve nefesinizi yuvaya vermişsinizdir buda demektir ki yavru o nefesden insan kokusunu üzerine kapmış demektir artı baba yavrunun yuvadan kovulmasını ister dışı de aynısını yapar buda demektir ki yavru artık yuvada istenilmiyor demek olacak şimdi sizin tek yapmanız gereken tek şey babayı kafesin dışına çıkarıp yanlız başına bırakmanız yada dişiyle babayı normal suyun altına sokup bi güzel yikamaniz yıkadınız mi yıkadınız diyelim kendi üzerinizden çıkarmış olduğunuz atletle onları kurulayın kirli olması daha mantıklı çünkü insan kokusu bir tek yavrulardan değil kendilerinden de gelecek işte o zaman yavruyu dışarı atmaktan vaz geçecekler tabi bu bir kaç saat sürebilir yavrularına yaklaşmaması daha sonra eski hallerine geri dönerler iyi günler dilerim

img

Acengiza

5 yıl üyedir.

ÖZEL MESAJ

Benim yazdıklarımı harfiyen uygulayın sonrada bana dua edersiniz ben gereken bilgileri yazdım bakarsınız görürsünüz en mantıklısı anayla babayı bi güzel çok ılık suyun önüne verin bi güzel suda ıslatın yani 5 dakika yıkayın bu iki eşi yıkadıktan sonra ikisini kirli atletinizle iyicene sarın ve kurulayın artı bırakın yere yuvaya bırakmayın yere bırakın ve kafesin ağzı açık kalsın onlar kendiliğinden kafese girerler ve bekleyin onlar artık yavruyla uğraşmayı kesip yem yedirmeye başlarlar ve baktınız yine dışarı yada yavrunun sırtını ısırıp kaynatıyorlarsa tekrar suya sokun ve yine aynı atletle kurulayın artık yavrularına bakmaya başlarlar görürsünüz emin olabilirsiniz ve mutlu olacaksınız

img

Acengiza

5 yıl üyedir.

ÖZEL MESAJ