Hepsievcil

Kuş Forumları > Muhabbet Kuşları

Mesaj Ekle

kardeşlerin çiftleşmesi doğru mu?

merhabalar, benim aralarında birer ay fark olan kardeş 2 kuşum var. Biri erkek biri dişi. Son zamanlarda birbirlerine kur yaptıklarını gözlemliyorum. Birbirlerini kaşıyıp yediriyorlar ve öpüşüyorlar. Acaba çiftleşmek mi istiyorlar? Ben kardeş oldukları için çiftleşmelerinin doğru olmadığını düşünüyorum.O kuşların haricinde 6 kuşum daha var ve hepsi birarada yaşıyorlar. Acaba onları davranışlarını görüpte birbirleriyle oyun oynuyor olabilirler mi? Benim ne yapmam gerekiyor? Teşekkürler

img

azure76

18 yıl 2 ay 30 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Selam Aynı soruyu ben de daha önce deneyimli bir arkadaşa sordum. Kardeşlerin daha iyi eş tuttuklarını ve herzaman kardeşleri çiftleştirdiğini söylemişti. Bence de bir sorun olmaz. Selamlar..

img

gündüzbeyli

18 yıl 3 ay 8 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Kardeşlerin çiftleşmesi kendilerinde bulunan çekinik genlerin ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Bu çekinik genleri hastalık genleri ise sorun yaşayabilirsin. Tüy dökülmesi veya onun gibi başka problemler görğlme olasılığı artar. Anne ve baba kuşun sorunu var mıydı ona dikkat et. Sorun yoksa kuşları ayırma derim ben.

Merhaba dostum eğer namus yani dini anlamda soruyorsan hayvanlarda namus olayını aramak bence yanlış.ama kardeş kuşların çiftleşmesinde sağlık açısından soruyorsan doğan yavruların sakat çıkma olayı nadirdir bu diğer kuşlarda da söz konusudur. bence çifte atman problem olmaz eğer anlaşıyorlarsa hiç teredüt etme daha verimli olurlar.çünkü önemli olan kuşların anlaşacağı biriyle eş tutması.bunun için çok uğraşılır.sen şanslısın. selamlar

img

bahtiyar02

19 yıl 7 ay 29 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

mrhaba arkadasım çiftleşir ancak zamanla ırk küçülür ama sakatlık ihtimali olmaz

daha önce kardeşleri değil ama anne ile yavruyu çiftleştiren bir akrabam olmustu ve yavrular hep sakat olmustu.. bilginize

img

ffkarakaser

19 yıl 3 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ya allah aşkına bu kadar da sallanmaz bu insanmıki sakat yavru olsun bilimsel olarak yavruların babayla ve ya anneyle veyada kendi aralarında çiftleştirilmesi iyi eş olmaları açısından daha iyi

yorumlarınız için çok teşekkür ederim. muhabbetlerinizle sağlıklı günler

img

azure76

18 yıl 2 ay 30 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

PAUL KAÇ ÇİFT TİN VARDA KOUŞUYUORSUN ÇOK MERAK EDİYORUM SENİN . AZURE SORUNA GELİNCE SADECE VE SADECE BİRAZ SAKAT YAVRU İHTİMALİ ORTAYA ÇIKIYOR AMA İYİ KALİTELİ BİR CİNSSE BAZEN BİZDE BAŞ VURUYORUZ VE DEĞİYOR. KUSCU_KUSCUM@HOTMAİL.COM

img

servette

18 yıl 5 ay 13 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Selam arkadaşlar. Çok güzel bir soruya değinmişsiniz. Evet köpeklerde daha iyi bir ırk almak için baba ile yavruyu veya anne ile yavruyu saf ve ari ırk almak için çiftleştirirler ama bu konu muhabbetkuşlarına gelince durum hiçte böyle değildir. Bir üretici olarak konuşuyorum. Ve servette nickli arkadaşın dediği gibi SAKAT YAVRU ALMA RİZKİ ÇOK FAZLA OLDUĞU İÇİN ASLA YAVRULARI KENDİ ARALARINDA ÇİFTLEŞTİRMEM.( Deneyin, sakat yavruları görünce sizlerde üzüleceksiniz.) Saygılarımla.

img

sherif

18 yıl 11 ay 9 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ