Hepsievcil

Kedi Forumları > Kedi Sağlıgı ve Bakımı

Mesaj Ekle

İran Kedi Hakimiyeti

Şu son aylarda bakıyorumda tüm pet shoplarda hep İran kedisi satılıyor, az biraz çinçilyan ve BSH British Short Hair başka kedi yok.Dolayısıyla tüm Türkiyede evler İran kedisi doldu.Şimdi bu evlerdeki İranlarda üremeye başlayınca bu türün Türkiyede müthiş bi hakimiyeti olacak.Bunu pek doğru bulmuyorum.Bunca tür varken ,yerli güzelim Ankara ve Van kedilerimiz hiç bir yerde bulunmazken her yerde basık kafalı İran kedileri var.Dünyada bunca çeşit varken Türkiye 2-3 kedi Türünde kalıyor.Nerde güzelim Birmanlar nerde Ankara kedisinden üretilmiş Ragdollar ve diğer tür kediler.

img

frozen

18 yıl 5 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhabalar, Haklısın dostum vallaha ya her yer İran kedisi ile dolu şuanda bildiğim arkadaşlarım ve akrabalarım da vardır 5 den fazla İran kedisi. Ne anlıyorlar bu İran kedisinden demi? Aslında gerçekten bana görede şu bir gerçek eğitime yönelik bir kedi de olmuyorlar. Sadece bol şekilde tüy ve boş bakışlarla dolu bir kedi. Ortalıkda olacağından daha fazla kıl. :) Tek terihim benim Van kırması derim!... Kendi türlerimizi dışlamayalım!... Bizim sokak kedimiz bile onlardan daha eğitime açık oluyor. Bence çok güzel bir konuya değinmişsin. Herkese hatırlatmışsın!... Thanks. Bye Bye

img

naymanli

19 yıl 29 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ya evet,bu durum beni çıldırtıyor.. bir de sipariş veriliyor;şu renk tüylü,şu renk gözlü,en fazla şu kadar aylık (utanmasalar cenin isteyecekler..) tek uzun tüylü de onlar değil,tek iyi huylu da.hatta soğukluklarından şikayet eden çok kişi var.şahsen çok zor durumda kalmamışsa ben kedi diye evime almam..hem bana uygun değil;hem de benim gözümde,sokakta yürürken herkesle aynı kıyafeti giymiş olduğumu görmek gibi itici birşey.ki bunu,sıradan bir tekir sahibi olarak yazıyorum :))anlayan anlar.. çoğu cins türkiyede hiç tanınmayacak ya da her on yılda bir cins popüler olup sürünecek?bu da yüksek bir ihtimal. bazıları özelliklerini,ihtiyaçlarını ve hastalıklarını bilmeden alıyor,sonra baş edemeyip "acil yuva" arıyor. ve millet,o ilanda foto veya "iran" yazısından başka bir bilgi olmasa da atlıyor.cevaplara bir örnek;"ben kesin alıyorum.ama başka şehirdeyim,nasıl alabilirim?bana verin,yalvarırım.." ne bu ya..kör de,topal da,hastalıklı da,saldırgan da,15 yaşında da olsa kesin alacak yani.. yazdığınız herşeye katılıyorum,herşeye..

img

o_k_k

19 yıl 7 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

çok haklısın frozen. ben bir van kedisi bulana kadar canım çımıştı. hangi pet shop a baksam sadece iran kedisi var. ben anlamıyorum ne buluyorlar bu iranda. yurdumuzun miss gibi van ve ankara kedisi dururken o basık suratlı kedilerde ne buluyorlar? yerli malı yurdun malı herkes onu beslemeli:)

img

koraytansu

17 yıl 9 ay 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ben size katılmıyorum benimde 2 tane siyamım var(yeni aldım) iranlar gerçekten çok sevimli kediler,tüy sorunu olmazsa bende iran alabilirdim,sonuçta kediye iyi baktıntan sonra bombaymış,siyammış,vanmış,iranmış önemli değil

bende size katılmıyorum benimde evde himalaya kedim var iran kedisine benziyor ama aynı degil ve çok guzel harika ve asil bir ırk o uzun ve yumuşak tuyleri insana huzur ve sevkat veriyor sankı beslemenizi tavsiye ederim

img

angelas

17 yıl 7 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

fıkırlerınıze saygı duyuyorum kendınızce haklısınız onca sokak kedısı varken,yerli kedilerimiz varken neden??? ılk dört arkdsım fakat sıze kesınlıkle katılmıyorum. cünkü herkesın zevki farklıdır.teyzemın ıran kedısı var sıze sunu söyleyebılırımkı böyle akıllı zekı duygusal bir kedı görmedım hersabah enıstemı 6:30da(yatak odalarına uyurken almıyor)her sabah gelıp camı tırmalıyor kalkıpta ıse gıtsın dıye.8:30da da yemegı ıcın teyzeme yapıyor ve teyzemle enıstem tartıstıklrında kösesıne cekılıyor ve aglıyor ıkısınede 1gün boyunca gıtmıyor.öyle akıllı bır kedıkı anlatamm buyazın buna sahıt oldum sadece 1ayda.teyzem öyle seyler anlatıyorkı ınanasım gelmıyor.zaten artık onların 2. cocugu oldu.ISTE SIZIN BAHSETTIGINIZ YUMUK KAFALI BOS BAKISLI IRAN KEDISİİİ.subat ayındada benım IRAN pisicigim gelıyor

img

esmira

17 yıl 4 ay 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Mesajları yanlış okuyorsunuz. İran kedi karşıtı değilim ama neden hep İran kedi diye soruyorum.
Dünyada kaç değişik tür kedi var biliyormusunuz. Bu türün yanında petshoplarda diğer türlerde bulunabilmeli.
İran kedisinin basık kafa yapısı yüzünden hep gözleri ve dolayısıyla burnu akar. Bu yüzden gözlerinin yanı hep akıntılıdır. Bunu belirtmiştim
Sokak kedileri de dışlanmamalı. Onlar bizim kedilerimiz.

img

frozen

18 yıl 5 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bn de size katılıyorum.sokakta onlarca,binlerce sahipsiz kedicik varken niye illa da iran kedisi??anlayamıyorum.ayrıca bana kalırsa sokak kedileri çok daha kişilikli,anlayışlı ve sevecen oluyor....

img

şilacık

19 yıl 8 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Beyler bayanlar bir hayvansever olarak sizlere önerim sokak kedisi sahiplenmenizdir,gidip 100 lerce lira bayılıp iran short hair alacağınıza sokaktan bir yavruyu sahiplenin,inanın bu sizi daha mutlu edecektir Hayvanseverlerin buluşma noktası www.pettr.com

img

koray136

20 yıl 5 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ