Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

Yanlış mı yapıyorum?

Bende bir infrared lamba var ve gece boyunca bunu açık tutuyorum. Kapluşlara zararı olur mu acaba?

img

black_sky

19 yıl 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

infrared ve uv lambalarını en fazla 10-15 dakika kullanabilirsin. fazlası ağır yanıklara sebep olur. normal ısıtıcı lamba yani bildiğimiz ampül ise gündüz boyunca eğer çok aydınlık bir ortamda değillerse ve akşamları fenerin dediği gibi 2-3 saat yeterli. onlara normal bir gece gündüz ortamı oluşturman gerekir, yoksa saatleri şaşar. kapluşlar düzeni seviyorlar ancak bulunduğun şehirde eğer güneş varsa ve hava koşulları da uygunsa uv ve infred lambaya gerek bile kalmayabilir, ki izmirdesin ve her yer güneş. balkon varsa güneşlendirmeni tavsiye ederim.

img

momo

19 yıl 4 ay 23 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

fene48, sanırım kaynak farklılığımız var. bence şu uv ve infrared lamba kullanma sürelerini araştıralım. kızartma olmasın kapluşlar

10-15 dakika sanırım az, benim meşhur sitede günde 1-2 saat diyor(muş). ama onlar almanya'da yaşıyorlar, yani güneşleri az. Bir yerde fazla infrared ışığına maruz kalmanın yanıklara yol açtığını okumuştum ama şu an bulamiyorum.

img

momo

ÖZEL MESAJ

Cevaplarınız için teşekkürler ama benim kafam hala karşılık.Bazı kaynaklarda infrared lambanın onlara güneş enerjisi verdiği ve 5-6 saat açık kalması gerektiği yazıyor.Yani güneşlenme için infrared lamba diyorlar.

img

black_sky

19 yıl 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Birde infrared lamba güneş görmeyen kapluşlar için diyorlar.E bu durumda UV ışık ne?İyice kafam karıştı

img

black_sky

19 yıl 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Hep ara ara aklıma geliyor, sorularımı ayrı ayrı msjlarda yazıorum.Kusura bakmayın.Kapluşları güneşlendirme olanağım yok.koskoca akvaryumu balkona taşıyamam heralde.Bunun için ne almalıyım ve fiyatları hakkında bilgi verirseniz sevinirim

img

black_sky

19 yıl 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

uv=mor ötesi ışık

infrared= kızıl ötesi ışık.

güneş bunların hepsine sahip. bu konunun uzmanı ben değilim. ama bu ışıklara fazla maruz kalmak, güneş yanığı gibi yanıklara sebep olabilir.

ama bulunduğun yerde yine de güneş varsa, balkona güneşlendirmek için kullanılan leğen diye bir çözüm var, eminim bu konudaki tecrübelerini yazmak isteyenler vardır.

img

momo

ÖZEL MESAJ

Evet heralde leğene kaldım bende:) Umarım infrared lamba onlara zarar vermemiştir. Öyle korkuyorum ki rüyalarıma bile kapluşlar giriyo:)

img

black_sky

19 yıl 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

momo ben yabancı bir kaç sitede 2-3 saat civarı diye duymuştumama bence 2 saat falan yeterli gibi!!

img

korki84

19 yıl 1 ay 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Bende lamba yok. Her gün leğene koyup balkona bırakıyorum. Bir tarafını gazete kağıtlarıyla gölge yapıyorum. Taş koyuyorum, biraz da küçük taşlar. Kuşlar kaplumbağayı yemesin diye büyük patates çuvalını kestim, açıkta kalan yeri onunla kapatıp uçlarını leğenin altına koyuyorum. Kışa da lamba almayı düşünüyorum. En az üç ay idare eder böyle.

img

saynur

19 yıl 1 ay 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ