Hepsievcil

Köpek Forumları > Köpek Sağlıgı ve Bakımı

Mesaj Ekle

Malamut veya Husky, tavsiyeleriniz

Ben Malamut veya Husky beslemek istiyorum. Su anda apartman dairesindeyim(bu 1.5 sene daha boyle sonra bahceli eve tasinma ihtimali var). Bu iki turden baska bir tur dusunmuyorum, kararimi aldigim yanitlar ve kendimi hazir hissetmeme gore vericegim. Ben de oldukca genis bir balkonu tumuyle kopege ayirmayi fakat ev icerisinde yaninda birisi olmadan dolasabilecegi alani kisitlamayi dusunuyorum(ornegin salona tek basina girmesi hos olmaz ortaligi dagitma ihtimaline karsi). Sabah ve aksamlari duzenli egzersiz yaptirmayi dusunuyorum. Duzenli egzersiz ve sabah aksam ilgi gordugunde ne kadar bir ses cikartir bu turler. Komuslari rahatsiz edicek gurultu en buyuk korkum(Uluduklarini biliyorum bunun seviyesi ne kadar?). Gunde kac saat net ilgi gostermek lazim. Masraflari ne miktarda olur? Tuvalet egitimi ne kadar zor olur, ne kadar zaman alir? Oyuncaklar ve egitimle sikintisi ne olcude giderilebilinir? Su anda daha agir, daha az aktif oldugunu dusundugum Malamute beslemek gonlumde yatiyor ama buyuklugu gercekten problem. Huskylerin de asiri aktif olmalari dusundurucu. Besliyen, deneyimi olan arkadaslar bilgi verebilirse sevinirim. Lutfen "apartmanda olmaz, tarla lazim" gibisinden yorumlar yapmayin. Besliyen, beslemis olan deneyimli arkadaslarin yorumlarini bekliyorum. Yukaridaki sorularima aldigim cevaplarla uygun olup olmadigina karar vericegim.

img

amateur

18 yıl 11 ay 20 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Sevgili amateur, Ben size "apartmanda olmaz, tarla lazim" gibi bir yorum yapmayacağım. Daha değişik bir yorum yapacağım. Dünyada mevcut 400`ün üzerindeki köpek ırkının herbirinin kullanılma amaçları değişiktir. Ama bu köpek ırkları genel bazı sınıflandırmalara tabii tutulurlar. Bunlardan birisi de "Nordic Breeds" yani "Kuzey Kutbu Kızak Köpekleri" olarak tercüme edebileceğimiz ırklardır. Sibirian Husky ve Malamute ırkının ikisi de Nordic ırklar sınıfına girer. Doğal yaşama alanı sıfır derece ve sıfırı derecenin altı olan bu ırk köpeklerin, Türkiye`de yetiştirilmesi çok büyük bir hatadır. Hayvanseverler genellikle anavatanı Kuzey Kutbu olan S. Husky`yi gözlerinin değişik rengi, anavatanı Alaska Yarımadası olan Malamute`u ise haylamayan, temiz ve kokusuz bir köpek olması dolayısı ile tercih ederler. Hele hele İstanbul`da yaşıyorsanız, bu ırkı besleyip, bir de siz günahına girmeyin derim. Köpekler, sahip oldukları özelliklere uygun olarak yetiştirilmelidir. Yani, eğer apartmanda köpek besleyecekseniz, apartman hayatına uygun bir köpek beslemenizi tavsiye ederim. Poodle (Kaniş), Spitz, Pinscher, Dalmaçyalı, Griffon, Pug, Buldog, Polonese, Chow-Chow, Shar-Pei, Spaniel gibi. Sevgiyle kalın. Orhan YILMAZ

Cevabiniz icin tesekkurler. Bu kopeklerin anavatani dolayisi ile Turkiye sartlarina uygun olmadiklarini biliyorum. Fakat Turkiyede dogan yavrularin bu iklim kosullarina bir nebze olsun adapte oldugunu dusunuyorum. Bu arada Ankaradayim. Ilk postumdaki sorulara cevap istememin nedeni bu hayvanlarin gerekli ilgi, ozen gosterildiginde beslenip beslenemiyecegini ogrenmek. Bu yuzden bu konuda tecrubesi olan arkadaslarin fikirlerini ogrenmek istiyorum(biraz ayrintili olursa cok sevinirim).

img

amateur

ÖZEL MESAJ

yeniden merhaba. Gecen zaman icerisinde arastirma yapip, hayvan sahipleri ile de konustum. Ayrica uzun sureler kopek beslemis akrabalarimdan da tavsiyeler aldim. Bu dogrultuda bir apartmanda bu iki turun de beslenmesinin hayvana haksizlik olucagi kanaatine vardim. Ileride uygun bir yere yerlesinceye kadar bu isi erteliyorum. Cevabiniz icin de tekrar tesekkurler Orhan bey...

img

amateur

ÖZEL MESAJ

bu post gerçekten benim içinde cok faydalı oldu bende husky beslemeyi düşünüyordum istanbulda apartmanda . Husky hakkında bilgim cok yoktu . Orhan beye bir nebze katılsamda katılmadıgım hayvanların hangi ortamda ise o ortama uyum sağlayacagını düşünmemdir. Ancak bu şartlar altında bende almaktan vazgeçtim. Saygılar.

img

theresnoanotherofme

17 yıl 9 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

selamlar son 3 aydan beri dunya guzeli bi kopegim var. adi Roxy. bir hatun :-) Ben de artik emin degilim kendisi malamut`mu yoks husky`mi cunku her ikisinin de ozelliklerini tasiyor aslinda. zaten cok da onemi yok ne oldugunun ve daha bebek! neyse, yazdiklarinizi okuduktan sonra biraz fikir vermek istedim ben de, ayrica belki bana da yardiminiz olur diye dusundum. Simdi ben Orhan`in yazdiklarina katiliyorum, bu zavalli kopekler karda uyumasi kosmasi gereken soguk iklim kopekleri, klimanin altinda degil ama ben malesef ona en soguk ortam olarak klima saglayabiliyorum cunku Bodrum`da yasiyoruz!!! kabul ediyorum bu onlara iskence fakat bu zavalli hayvanciklari en azindan biz getirmedik alaskadan ya da sibiryadan! ;-) ben kendi adima en azindan ona iyi bakarak yardim ettigimi dusunmek istiyorum - ki kendisini sadece icinde bulundugu korkunc ortamdan kurtarmak icin neredeyse zorla almak zorunda kaldim - kendisine zorla bekcilik gorevi verilmisti ve butun gun gunesin altinda bagli duruyordu!!! iskenceyi dusunun ki ben kopeklerden korkan biri olmama ragmen buna razi olamadim ve kedim Asiye`nin tum itirazlarina ragmen Roxy`i eve aldim! Roxy bana geldiginden beri tabi cok sey ogrendim - bu huskyler asla ve asla apartman dairesinde bakilamazlar. Kendisi disine gelen herseyi ama herseyi yemekte cok ustadir! bunlara metal parcalari da dahil. kafasina estiginde kendi mama ve su tabaklarini da yer! bir gun eve birakip gittiginizde aksam yeni mobilya ve ev esyasi almaniz gerekebilir cunku husky onlari aksama kadar afiyetle kemirmistir! ya da parcalamistir buyuk bir keyifle! bunu yapmak elinde degilmis cunku 1.5 yasina kadar dis kasinmasindan dolayi cok normalmis yapmalari. COk akilli kopekler, cok cabuk ogreniyorlar ama ayni zamanda cok da kurnazlar. Ogrendikleri komutlari uyguluyor ancak sonunda odul vermezseniz aynen geri aliyor yaptiklarini!!! oyle tatli ki aslinda. Ornegin kemigi atiyorsun, getiriyor, tam elinize tutusturacakken, eger biskuvi yoksa alip geri gidiyor ve ustelik havlayarak kiziyor size! cok da duygusallar, asla yalniz kalmak istemiyorlar ama bir o kadar da koruyucular - biraz yavas gelisen bi taraf bence! cunku hirsizlara buyrun hosgeldiniz diycek bi kopek oldugundan nerdeyse eminim su anda en azindan (daha 6 aylik) cunku gece bi tikirti oldugunda onu uykusundan sizin uyandirmaniz gerekir ne oldugunu anlamak istiyorsaniz!!! :-) o nedenle ben roxy nin yanina bir de rott alicam malesef :-) ha cok da iyi anlasicaklarindan eminim hersey roxynin keyfine gore oldugu surece. zira roxy asla altta kalmaz! bu yazmakla bitmez, yasamaniz lazim, cok ama cok hos bir arkadas huskyler, cok terbiyeliler, hic bagirmiyorlar, kokmayan temiz iyi huylu kopekler. ona cok iyi bakicaginiza inaniyorsaniz ki bu sevgiyle olur, bahceli bir ev disinda biseye ihtiyaciniz yok bir husky icin. onlar zaten burda dogmuslar artik, kimse onlari alaskaya geri goturemez!! o nedenle onu ihmal etmemeyi kendinize soz vermekten baska bir borcunuz olmaz kopekcige karsi-- bol sans. roxy ve gulay

img

roxygulay

17 yıl 9 ay 16 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba, amateur; yeni bir köpek almadan önce böyle çevreye danışman gerçekten iyi fikir. Bu iki ırk hakkında internet sitelerinden olsun, bulabildiğin kitaplardan olsun daha geniş bilgi edinmen faydalı olur. NOT: Yaşım 45 ve 18 yaşında kızım, 16 yaşında oğlum var. Bana ne şekilde hitap edeceklerini soran arkadaşlara yardımcı olmak için cevaplıyorum.

slm arkadasım ırk ne olursa olsun apartmanda köpek beslemek çok büyük sabır ve sorumluluk ister.özellikle iri köpekler.ama tavsiyem husky alıp havlamasından şikayet almaktansa malamulte al sesi çıkmayan tek ırk aynı zamanda kokuda yapmaz.ama esya parçalar çünkü ne yaparsan yap o evde yalnız kalacak.tuvalet egtmine gelnce köpegini eve aldıgn andan itibaren kovanı ve bezini hazırla.yavru köpek saat bası bile tvletni yapar.her uyandıgında oyun oynadıgında yemek yediktn 15dk snra tuvaletini yapar.dişiler sevindiği anda bile yapar.egzersiz ihtiyaçları günde 3 4 saati bulur.sabah ve akşamları ne kadar çok egzersiz yaptırırsan o kdr olumlu olur.asıları çok pahalı dgl ama ciddi hastalık geçirirse masraf çok olur.mamayı çok iyi seçmen lazım çünkü tüy dökme oranı daha fazla olur ve matlaşır mamada 1az pahalı.hayvanı dövmek yok kesnlikle çok köpek eğtm ama egtm çiftliklernde ki gibi allah ne verdiyse dyp dalmadım hayvanlara sadece ses tonumla egtm verdim.tuvaletini belirli 1yere yaptır eve yaparsa sil ve yaptıgı yere kolonya dök.alkolü sevmez ve tekrar eve yapmak istemez.dişarıya yaptırırken de tasmasını tuvltni yapana kdr salma ama çekiştirme de.tuvletni yapca sal tasmayı aferin de.dogru yere yaptgnı alglyp bunu ödül olark görck ve dişarı alışacaktır.ses tonun hep tok ve emirci olmalı.gözlerne baktgnda senden gözlerini kaçrmalı ama gülümseme yok egtm sürecince.mümkn oldugunca sosyal yetiştr bol bol yürüyüşlerde kalabalıga götür.sol tarafta ve tasması kısa olarak başla yürüyüşe.kararını verdiginde tekrar yardım istersen danış[email protected]

img

deveylem

15 yıl 6 ay 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Arkadaşım bende ileri itaat eğitimli çok güzel bi malamutem var [email protected] ayrıntılı olarak konuşuruz

img

gargi

14 yıl 10 ay 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Evet Katılıyorum Bazılarıdiyor ki sibirya husky köpekler türkiye şartlarında beslenemez soğuk hayvan köpekleri ne kadar kendini bilmiş bir düşünce tarzıdır bu ! şu an türkiyede olan sibirya kurtları sanırım hepsi toplanıp sibiryaya gönderilmeyecek öyle değil mi ? sonuçta sibiryadan getirtmiyoruz biz bu hayvanları bende aldım da yani bir tane eğer getirtseydik neyse getirenlere söylemelisiniz bunları yok böyle soğuk yerde eziyet etme gibisinden cümleler kurmanız biraz sağlıksız sen almasanda ben almasamda bu köpek türkiyede olacak :)

img

unearthed

14 yıl 4 ay 9 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ