Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Yılan Sağlık ve Bakımı

Mesaj Ekle

Gökte ararken yerde buldum ltfn yardımcı olun

Öncelikle herkese merhabalar, siteyi önceden de takip ediordum egzotik hayvanlar hakkında bilgilenmek için.daha iyi bilgi verebilcek başka bir yer de yok açıkcası. Şimdi soruma geçeyim ben antalyada öğrenciyim.Dün tesadüfen okul kantinine bir yılan girdi ve bende onu öldürmek üzere olan kantin görevlisinden kurtarıp eve getirdim. Şimdi onu beslemek için ne gerekiorsa yapacağım ama öncelikle cinsini bilmem gerekior sanırım. Araştırmalarıma göre bi engerek cinsi; kafası üçgen,gözler dikey ama tabi siz daha iyi bilirsiniz. Öncelikle ne yapmam ya da almam gerekio nasıl beslerim (boyu 15-20 cm  civarı)

Yardımlarınınz için şimdiden teşekkürler. Daha büyük boy resim için                                                          http://image01.yuklet.com/files/28/3f6ba650-photo-0117.jpg

img

azizipek

17 yıl 5 ay 29 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bu yılan kesinlikle engerek ancak yılanın resmini daha detaylı yollaman türünü söylememize yardımcı olur. vipera ursuni olma ihtimali var. bu yılan zehirli adamım. dikkat et. . bu hayvana küçük beyaz fare vermen gerekli. terraryumun güvenli olsun. sakata gelme sonra. deneyimin yoksa önce bir zehirsiz beslemen daha sonra böyle bir hayvana bakmanı tavsiye edrim. ayda 2 tane kadar fare ver. ancak ikisini aynı anda bırakma. şöyle diyelim 20 günde bir. mümkün olduğunca eline alma hatta hiç alma. bakamazsanda çalılık ve yerleşim yerinden uzak bir alana bırak taşlık olsun arazi. terraryumu yaptır detaylı bilgileri daha sonra verebilirim. saygılarımla vipera

img

vipera

19 yıl 8 ay 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

selamlar, viperanın dediklerine katılıyorum,bu yılanı eline almanı hiç tavsiye etmem,yılan ya vipera xanthina yada vipera ursini yani bir engerek türü eğer ısırırsa senin için tehlikeli olabilir,bence bu yılanı salsan daha iyi edersin.

Bu yavru bir vipera xanthina xanthina ursunii değil bence.Bende çok besledim ama benim işim bu bence sen bu yılanı kesinlikle salmalısın dostum eğer gerekli bilgi ve donanıma sahip değilsen evde bir viperid beslememelisin arkadaşlarında dediği gibi şehirden uzak bir araziye taşlık olursa daha iyi olur sal ve dikkat et bir engerek tarafından sokulmuş biri sana bunun söylüyor çok canın yanar ve soktuğu yerin şişmesini görürsen hayatın boyunca unutamazsın saygılar.

img

necromancer34

17 yıl 6 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

muhtemelen haklısınız arkadaşlar belki de salmak daha iyi olacaktır. Ama ben bu hayvanı beslemekte kararlıyım. Tarantula besledim, bukalemun da besldim yani az çok bişeyler de biliorum sizin kadar olmasa da. Yılan beslemek aklımda hep var olan bir şeydi ve bu fırsatı kaçırmak istemiorum açıkcası.Herşeyin bi başlangıcı vardır :) Bana deneyimlerinizden bahsederek kolaylık sağlarsanız inanın çok sevinirim. Çünkü bundan dolayı burda bi başlık açma ihtiyacı hissettim. Bu arada yılan vipera xanthina resimlerden karşılaştırdığım kadarıyla ama en kısa zamanda daha ayrıntılı bir resim de yollayacağım. Vipera arkadaşım beyaz fare önermişti. Bnim yılan henüz bi yavru ve şu ana kadar hiç bir saldırganlık göstermedi.Belki yavru olmasından dolayıdır. Kaç günlük bi yavru beyaz fare vermek doğru olur ? :) kendi kendime soruyorum Çok mu ince düşünüyorum die.Çünkü gördüğüm çoğu beyaz fare gramaj açısından muhtemelen 3-4 katı bu yılanın.

img

azizipek

17 yıl 5 ay 29 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

o yılan yavru ve fareyi yiyemez bence bulabilirsen kertenkele küçük kurbağa ver saygılar.

img

necromancer34

17 yıl 6 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

1-2 günlük fare yacrusu verirsen yiyecektir,60x40x30 luk bi akvaryum bul içini doğasına uygun dekore et,su kabı kesinlikle olsun ama dikkat et ısırılırsan iyi olmass,1-2 günlük fareyi ünv telerin araştırma bölümlerinden bulabilirsin

şimdi evvela şu konuda bir sıkıntımıza değinmek isti,yorumj. yılan bulmuş arkadaşlar bu nedir diye sorarken ayrıntılı fotolar yollamaları şart. bu fotoğraf baş üstten baş yandan ve hayvanın tümü desenleri iyi görünür olmalı. bazen hayvanın alttan görüntüsüde önemli. hayvanın boyunu göstermek için yanına bir cetvel yada açılmamış kalem konulabilir. böyle olursa bizlerde buradan daha sağlıklı bilgiler verebiliriz. aziziperk arkadaşım. madem heveslenmişin o zaman doğru bir şekilde besle hayvanı. buradan şikayetlerin ve soruların yanıt bulacaktır. hepimiz yardımcı oluruz. snakehunter kardeşimin dediği gibi bir kaç günlük beyaz fare yer. aslında yılanlar için sorun olmayan bişeyde avın boyutu. çok büyük olmasın. bu hayvan fındık faresi dahi yer. zehirli olduğundan avla cebelleşmeyecektir. ama burada bir sorun var avlanma alanı çok dar olmamalı. beslenmezwse bir sorun b u olabilir. güvenli bir terraryumda zevkle beslenebilecek bir hayvan. ayrıntılı resimlerini bekliyorum. saygılarımla vipera

img

vipera

19 yıl 8 ay 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bnim fikrim(gerçi kimse fikrimi sormadı ama) yılanı bi kutuya koyup ormanlık bi alana bırakmandır..aslında iyi yapmışsınız onu ölümden kurtarmakla ama doğaya bırakırsanız çook daha iyi yapacaksınız onun için emin olun..... saygılar...

img

şilacık

19 yıl 6 ay 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

olurmu 1-2 günlük pembe fareyi rahatlıkla yiyebilir.ben yeni doğmuş v.xanthina yavrularıma yedirmiştim.sorun yaşamadım