Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Yılan Sağlık ve Bakımı

Mesaj Ekle

Gökte ararken yerde buldum ltfn yardımcı olun - 2.sayfa

Öncelikle herkese merhabalar, siteyi önceden de takip ediordum egzotik hayvanlar hakkında bilgilenmek için.daha iyi bilgi verebilcek başka bir yer de yok açıkcası. Şimdi soruma geçeyim ben antalyada öğrenciyim.Dün tesadüfen okul kantinine bir yılan girdi ve bende onu öldürmek üzere olan kantin görevlisinden kurtarıp eve getirdim. Şimdi onu beslemek için ne gerekiorsa yapacağım ama öncelikle cinsini bilmem gerekior sanırım. Araştırmalarıma göre bi engerek cinsi; kafası üçgen,gözler dikey ama tabi siz daha iyi bilirsiniz. Öncelikle ne yapmam ya da almam gerekio nasıl beslerim (boyu 15-20 cm  civarı)

Yardımlarınınz için şimdiden teşekkürler. Daha büyük boy resim için                                                          http://image01.yuklet.com/files/28/3f6ba650-photo-0117.jpg

img

azizipek

17 yıl 6 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Sonunda yılanım beslendi. 3 günlük bi fare yavrusu aldım ve aldığım günün gecesi fareyi teraryumun içine bıraktım. 2 gün boyunca fareye yanaşmadı bile. Farenin açlıktan öleceğini düşünüyordum artık çünkü gözleri bile açılmamış zor yürüyebilen ufacık bişeydi sonuçta. Neyse ki 3. günün ortalarında fareyi yedi. Yemediği taktirde salacağım için İnanlmaz rahatladım. Şimdi tam gaz devam :) 

Teraryumu(80x30x40) da hazırladım bu arada içine 100 wattlık bir ampul yerleştirdim. Tüm gün açık tutuyorum. Teraryumun içerisi 34 dereceyi geçmior. Bu uygun bir sıcaklık mı? Çünkü yılan gayet memnun görünüyor hatta ampulun direk vurduğu yere geçip orada beklior bütün gün. Ampul yokken o taraflara hiç gelmezdi daha açık alan olduğu için.

http://www.imagehell.com/show.php/163213_Photo0133.jpg.html

http://www.imagehell.com/show.php/163214_Photo0131.jpg.html                                                                                                                                             

Yakından kaliteli çekim yapabilecek düzgün bir makina bulamadığım için yılanın ayrıntılı resimlerini yolliyamadım. İlk fırsatta halletmeye çalışcam. Teşekkürler...

img

azizipek

ÖZEL MESAJ

azizipek akvaryum çok ii olmuş tebrikler bir de senin yakaladığın yılanın fotosunu koysana

img

eryx

17 yıl 6 ay 8 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhabalar yılanın beslenebileceğini söylemiştik :) sevindim buna,,ama yinede bu yılanla ilgilenirken dikkat et seni ısırmasına izin verme, bide 34 C e fazla bu yılan için 100 W spotu 60 W ile değişltirsen daha iyi olur ama sen yine akvaryumun en soğuk yerini ölç eğer en soğuk yer 20-24 C nin altında değilse 100 W kalsın sorun olmaz

selam dostlar. Mübarek ramazan bayramınızı kutlarım. adamım helal sana güzel etmişin. valla sevindim. ama o lamba olayı birazcık sakat haberin olsun. çünkü terraryumda bu tür bir ısı kaynağı havalandırması çok iyi olan bir ortamda ancak güzenli olacaktır. havalnma iyi olmazsa ısı devamlı yükselir. 34 derece çok be adamım. snake kardeşimin dediği gibi terraryumun biraz serin kısımlarıda olmalı. bu konuda dikkat etmek gerek. örneğin terraryumu güneşlendirirknde mutlaka kapağı açık olmalı. terraryumun üzerine cam kapatmak çok yanlış bir hareket olur. saygılarımla vipera

img

vipera

19 yıl 9 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Öncelikle herkesin geçmiş ramazan bayramını kutlarım. Bu cvp aynı konu için yolladığım 3. mesaj. Aradan bayağı bi zaman geçti sanırım bu aralar forumda bi aksaklık var. Neyse hemen konuya geçiorum

Geçtiğimiz cuma-20 ekim yılanım o güne göre 3 gün önce yemiş olduğu fareyi geri kustu. Bu ne anlama gelir? Yanlış nerde, ne yapmamı önerirsiniz?

İlginiz için şimdiden teşekkürler....Bi de gönüllü olarak bana bu konularda yardım edebilecek bi arkadaş daha çabuk ulaşabilmem açısından bana msn adresini verirse gerçekten çok sevinirim. Saygılar 

img

azizipek

ÖZEL MESAJ

Herkesin Ramazan bayramı kutlu olsun. Arkadaşım yılanın yemek yediğinin ilk 3 gününde eline aldıysan olur diye biliyorum. Daha kendi yılanım yok ama öyle okudum;)

img

mt7juans

18 yıl 2 ay 23 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

yılan beslendikten sonra 3-5 gün eline alma yoksa kusar rahatsız etmemen gerekir yılanı beslendikten sonra

Açıkcası elime almayı hiç düşünmedim :) Alacağımı da sanmıyorum. Sanırım şu an en uygunu yeni bir yem almak olacak

img

azizipek

ÖZEL MESAJ

muhtemel bir stresten kaynaklanmıştır. yılanlar avlandıklarında hareket kabiliyetleri azalır. doğada yeni beslenmiş bir yılan tehlikeyle karşılaştığında daha hızlı hareket edebilmek için kusar. bu içgüdüsel bir olaydır. o halde görüyoruzki hayvanın rahatsız edilmesi kusmasına neden olur. daha sakin olacağı ve ısı değeri normal olan bir ortamda bırakmalısın. bir kere beslenmiş olması bile çok olumlu o nedenle bozma morelini aynı denemeyi tekararla.

img

vipera

19 yıl 9 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhabalar, yazmayalı uzun zaman oldu. Ve bende belki merak edeneler vardır diye bizim viperın daha ayrıntılı resimlerini yollamak istedim.Kesin türü hakkındaki düşüncelerde böylece belki de sabitlenir. Umarım resimler yeterli olur. Bu arada yazın büyük bir ihtimalle yurt dışına çıkacağımdan ve güvenebileceğim kimsenin olmamasından dolayı, hayvanı kendi doğasına salacağım. Umarım avcılık yeteneklerini kaybetmemiştir.

Uzunluğu hemen hemen aynı gibi. Yorumlarınızı bekliyorum saygılar.....

img

azizipek

ÖZEL MESAJ