Hepsievcil

Sürüngen Forumları > İguana

Mesaj Ekle

zemin materyali

Merhaba arkadaşlar, Bende 40-45 cm boylarında bir iguana aldım. Buradaki tüm yazıları okudum ve çeşitli internet sitelerinde( türkçe ve ingilizce)bakımı ile ilgili faydalı bilgiler vardı. Ancak bir şey varki hiç bahsedilmemiş. ; dışkı ve idrar İster cam teraryum olsun , ister kafes olsun nasıl bir zemin döşemesi yapmak gerektiği çok açık değil. Bu hayvan ciddi miktarda dışkı-idrar çıkarıyor. Hergün temizlik yapılmalı. Tabana hergün değiştirilir bir materyal koymak gerekiyor. Bu bağlamda kum, çakıl gibi materyalleri hergün değiştirmek imkansız.Zira üzerine tırmanması ve dinlenmesi için platformlar konulabiliyor. Gazete kağıdı ve kağıt havlu bir kaç saatte sırılsıklam ve darmadağın oluyor. Bu kuş dışkısı gibi değil ki, kafesin sürgüsünü alıp boşaltalım. ben şahsen çözemedim. bir bilenin tavsiyesini bekliyorum teşekkürler

img

cmc72

19 yıl 9 ay 17 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

arkadasım cok ıyı bı noktaya dıkkat cekmıssın tebrik ederim kimse dıskı ve idrar dan bahsetmemiş bende yakında alıcam bi iguş evet bılenlerden yardım ıstıyoruz...

img

alisky

16 yıl 8 ay 17 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

anlaşılan alış-veriş dışında kimse yok burada

img

cmc72

ÖZEL MESAJ

Kardeş akvaryumda bakıyorsan işin çok zor, yine talaş, gazete kağıdı dışında pek alternatifin yok gibi, ben 1,70 boyunda, 1,5 m genişlikte dev bir kafeste bakıyorum ve sanada öneririm zaten ilerde büyük bi teraryum yapmalısın. Şimdi benim kafesin altında çekmecesi var çekmecenin içine talaş koyuyorum, bu arada tabi çekemece ve kafesin arasında ızgara mevcut. O yüzden pek bir zorluğu olmuyor ama akvaryumda gerçekten zor kardeşim, ilk zamanlar bende baktım ama olmuyo temizlemek şart zırt pırt..En iyisi kafes al kardeşim sen de

img

arkeologum

17 yıl 2 ay 15 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

sabit bir ızgara cekmeceli düz bir yüzey ızgaranın altında. böyle bir kafes yaptırdım. mantar hastalıgına neden oluyor bu konu. dikkatli olmak ve her gün dezenfekte etmek lazım. ihmale gelmez.

img

frazetta

16 yıl 10 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Frazetta aynen ben,mki de senin anlattığın gibi işte, diğerleri gerçekten çok kötü oluyor, parazit v.s ye yol açıyor sürekli.

img

arkeologum

17 yıl 2 ay 15 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

cmc72 27 Mesaj Gönderilme Tarihi : 02.09.2007 23:13:21 -------------------------------------------------------------------------------- anlaşılan alış-veriş dışında kimse yok burada Burası acil servis değilki arkadaşım insanlar zaman buldukça geliyorlar okuyor ve yazıyorlar. soruna cevap bulabildiysen ne mutlu bize.

img

frazetta

ÖZEL MESAJ

Frazetta merhaba, Ne o ; Gergedanın iğneyi hissetmediği gibi, yazdığın cevaptan 4 gün sonra laf atıyorsun??? anlayamadım neden? Sıkıldın herhalde gece saat 12 de, bir şey yazayım dedin.

img

cmc72

ÖZEL MESAJ

12 değil, kafanı monitere biraz daha yaklaştırırsan 01:46 oldugunu göreceksin. Gergedanlar ile ilgilenmektense iguanan ile ilgilenip zemin materyali sorununu çözsen daha mutlu olursun kanısındayım. eğer dilersen yönetimden gergedanlar ile ilgili bir form açmalarını rica ederim ve gergedanlar ile ilgili bildiklerini o forma aktarır bizide mutlu edersin. yaptıgın benzetmeler beyninin ne kadar küçük bir bölümünü kullanabildiğini işaret ediyor.. kendine macera aramaktan vazgeçip o güzel sürüngeninle güzel dakikalar geçirmeni temenni ediyorum. [email protected]

img

frazetta

ÖZEL MESAJ

ya kesinlikle en büyük sorun zemin. gazete kağıdı hem hayvanı rahatsız ediyor ayağı kaydıgı ıcın hem de çıkar değiştir sorun. taş desen her gün yıkamak çok zor. en mantıklısı kafesmiş hakkatten akvaryumda ısınması kolay ama madem aldık odayı devamlı sıcak tutup kafeste beslemek lazım. hem hayvan gezinir tırmanırda akvaryumda kafayı yiyor yukarı çıkmak için:(