Hepsievcil

Kuş Forumları > Kuş Türleri Sağlık ve Bakım

Mesaj Ekle

jumbo ve ingilizler üzerine bir yazı

Aslında böyle polemiklere girmeyi hiç istemiyorum fakat yazmadanda edemeyeceğim, sebil arkadaşın söylediği jumbo denilen bir türün olmadığına katılıyorum, kimi zaman bu yanlıs tabirleri bizzat kendim bile yapıyorum sebebi ise olusmuş bir piyasanın yanlıs düzeninde olmaktandır, bakın arkadaşlar ingilish budgerigar ( ingiliz muhabbet kusu ) denilen bir tür vardır bunu asağıdaki yurt dışı kaynakları ilede örnekleyeceğim, fakat jumbo denilen bir tür dünyanın hiç bir ülkesinde ( türkiye hariç ) olmadı, bizim jumbo diye tabir ettiğimiz ırk şhow amaçlı üretilen muhabbet kuslarıdır fakat iriliğinden dolayı ülkemizde jumbo adını almıstır, işin aslı kimseye taş atma yada karalama mantığına giden bir insan değilim fakat sunu söylemeden edemeyeceğim ki exper denilen şahıs bazı ilanlara yorum yazıyor ama kendide bilmiyor jumbo denilen bir ırkın olmadığını, kafasında canlandırdığı ırk yani şhow muhabbet kusunun zaten genetik özelliklerini tasıyan bir tane bile kus yok ülkemizde , aşağıda resmini koyacağım kus gibi bir kişi elinde kendini belirterek kusunun resmini koysun ben bu işi bırakacam açık ve net, bu arada exper bazı şahıslarından hatta nedense tek bir şahısın sattığı kusa orjinal jumbo vs vs demiş yani kimin kim olduğu az çok anlasılıyor sanırım :) ne benim kuslarım nede türkiyede bir baskasının kusları show muhabbet kusu statüsünde değildir , ama şu an çalışmalarım var ve çok yakında evcil severler türkiyede gerçek show kusunu görecekler , bizdekiler ingiliz muhabbet kuslarıdır, ingiliz muhabbet kuslarıda genleri ile oynanmıs türlerdir , kimi kısa tüylü kimi uzun tüylü dür , biz uzun tüylülerine jumbo adını kısa tüylülere ingiliz adını taktık, milletçe yaptığımız en büyük yanlısta buydu , neden türkiyeden bir tane kus avrupada derece alamıyor? bizim hep bu yanlıs politikalarımız ve bir birimizi karalama çalışmalarımızdan dolayı , lütfen biraz araştırıp bilgilenelim yoksa bu polemikler böyle üsrer gider, bu exper gelir bir exper gider, eğer doğru biliyorsan biz bilgi paylaşına her daim hazırız zaten dostum, ama birini kasıtlı karalayıp birinin kusunu sattırmak için abuk subuk yorumlar yazmayalım. örnekler aşağıdadır saygılar sevgiler herkeze bol evciller.

bu yanlıs politika ve yanlıs isimleri bende çok kullandım ve kendi adıma şunu söylemek isterim, oluşmuş biyasanın içinde düzene ayak uydurmak adınaydı sadece, fakat bundan sonra lütfen hepimiz daha çok bilgi adına ilerleyelim, ve bu tür polemiklerew girmeyelim...

ingiliz muhabbet kusu : http://www.englishbudgie.com/

show muhabbet kusu : ( en güzel örnek daniel luetolf fakat arastırırsanız avrupa ve bir çok ülkede show kusu besleyen diğer örneklerde bulursunuz )

http://www.daniel-luetolf.ch/

img

jumboingiliz

16 yıl 5 ay 6 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Bu işi bırakmanıza gerek yok, çokda iddaalı konuşmayın bence, bahsettiğiniz ve ülkemizde yok dediğiniz show kuşu var bende, yakın bi zamanda da resimlerin linkini eklerim görmeniz için, saygılarımla...

img

enginnet

16 yıl 4 ay 8 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

enginnet arkadaşım çok iddialı konusuyorum ve konusacağımda , Türkiyede yok diyorum çünki bizim insanlarımız 100 ytl ye kus alırken düşünüyor kaldıki takımı 2500-3000 euroya satılan şampiyonluklar almıs show kusunu alacak kişi yi ben tanımıyorum, sen tanıyorsan ver adresini telefonunu tanısalım, 20 yıldır bu işi yapıyorum bir çok hayvanlar üzerine kurulmus sitelerin yöneticiliğini yaptım, bu kusları üreten üreticilerin &90nını iyi tanır ellerinde ne var ne yok bilirim, merak ve zevk işidir bu , bizim beslediklerimizde o show kuslarının ırkından geliyor ama bir dünya sampiyonluğu alabilecek kuslar değil, Paran varsa verirsin o büyük meblaları getirtirsin , oda 1-2-3 çift olur adamlar 80-100 çift sırf show kusu besliyorlar, çok gerilerdeyiz, ama bizimde çalışmalarımız var kendimizce iyi bir ırk yetiştirmeye çalışıyoruz ama daha yolumuz çok uzun sevgili enginnet arkadaşım, eğer konusuyorsam var ki bir bildiğim konusuyorum, bos konusmalarla işim olmaz buyur msn adresim : [email protected] web sitem : http://jumboingiliz.forumup.com/ varsa bildiğin gel beraber konusalım, bu arada benim show kusu diye nitelendireceğim kuslardan da bir kaç örnek vereyim.

NOT: BİZLERDEDE GÖSTERİŞLİ TEMİZ KUSLAR VAR AMA ADAMLARDA BİR STANDART VAR , GERDAN , DURUŞ , KAFA YAPISI , DAHA ÇOK YOLUMUZ VAR ANLAYACAĞIN!...

BUDA BEBEK YAVRULARI :

img

jumboingiliz

ÖZEL MESAJ

Çokta iddaalı değilim, yazdığınız birçok konuda size katılıyorum, bende ülkemizde show kuşuna raslamadım ama, benim kuşum Daniel Luetolf`ün kuşları kadar tatlı olmasada benim gözümde kaliteli bir kuştur, yakın bir zamanda inşallah yavrularını alıncada sitede yayınlarım. http://picasaweb.google.com/engin49

img

enginnet

ÖZEL MESAJ

bu arada enginnet arkadaşım senin iletişim bilgilerin yokmu msn vs benim msn adresim : [email protected] eklersen görüşürüz bilgi paylaştıkça çoğalır...

img

jumboingiliz

ÖZEL MESAJ

Malesef arkadaşım msn fazla kullanmıyorum, bence forum ortamında paylaşılan bilgi daha değerlidir, msn ikimiz arasında kalır haksız mıyım? Bu arada öncelikle sevgili jumboingiliz arkadaşımdan ve tüm site sakinlerinden linkde belirttiğim ve ülkemizde dengini görmediğim kuş için değerli yorumlarınızı bekliyorum. Kalın sağlıcakla...

img

enginnet

ÖZEL MESAJ

farketmez arkadaşım sadece msn de daha çabuk iletişim sağlanır bu sitede 2-3 günü buluyor bir yazının çıkması , neyse bu arada "ülkemizde dengini göremediğim" bu çok büyük bir iddia sağına soluna bir bak istersen :) kuslarının içinde tek yorum yapacağım kus mavi dişi oda yağlanmış uçur biraz daha güzelleşir, ben istrerimki herkezde çok güzel kuslar olsun ama ukelalarda değil , bu işi adam gibi yapacak kişilerde olsun....

img

jumboingiliz

ÖZEL MESAJ

Evet arkadaşım senin için çok büyük bir iddaa olabilir ama sanırım algı sorunun var, orda ben görmedim diyorum, varsa elinde göster ki bende bundan sonra yazmayım o yazıyı anlatabiliyormuyum. Varsa elinde bu tarz bir kuş çık konuş yoksa saygı göstermekte erdemdir unutma, seninde kuşlarına baktım birçok dostumuzlada bilgi paylaşıyoruz, aslında çokda iddaalık bir konu değil, ben yıllardır bu hayvanlara merakımdan değişik mutasyon tarzlarını gördüm ve besledim ama hiçbir zaman ukelalık yapmadım yapmamda. Bu arada adamlığı senden öğrenecek değilim bu 1, eğer adamlık 40 günlük anası altındaki yavruyu alıp satmaksa, kimin ne kadar adam olduğu ortada buda 2. Tarz olarak hiçbir zaman bu tip polimiklere girip kimseyi kırmak istemem, ben sadece ortaya bir tez sundum, beğenirsin veya beğenmezsin ama insanları rencide edecek şekilde uslup takınırsan cevabını alırsın. Ben Ümraniyedeyim (İstanbul), doğduğumdan beri bu semtteyim çevremdeki tüm kuşçular ve kuş sevenlerle muhabbetimiz vardır, yolun düşerse beklerim, gel misafirim ol, belki adamlık konusunda bakış açın değişir. Kuşları yurtdışından alıyorum Deventer (Hollanda), bahsi geçen kuşu Erkan kardeşimizden aldım (Arkın Kuş Cenneti), kendisi ve çalışanları çok değerli ve adam gibi esnaflardır, tüm evcil sevenlere gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim. Bu şekilde bir yazı yazdığım için site sakinleri kusura bakmasın, ben sadece cevap hakkımı kullandım, eyvallah...

img

enginnet

ÖZEL MESAJ

Bugün tkkkf tarafından Feshanede yapılan Türkiye şampiyonasına katıldım, jumboingiliz arkadaşımızın ameliyat olduğunu öğrendim, kendisine acil şifalar diliyor, en kısa zamanda aramıza katılması ve sağlığına kavuşmasını temenni ediyorum.

img

enginnet

ÖZEL MESAJ

Teşekkür ederim enginnet arkadaşım, bu ince hareketin inan beni çok şaşırttı, evet çarşamba günü ameliyat oldum ,şu an istirat etmekteyim, bu arada yazdığın mesaja karşılığını yazmıstım fakat bu sitede mesajlar her daim onaylanmıyor, yani bu konusmaları çok uzatmak istemiyorum, ilgin ve alakan için teşekkürler...

img

jumboingiliz

ÖZEL MESAJ