Hepsievcil

Kuş Forumları > Kuş Türleri Sağlık ve Bakım

Mesaj Ekle

jumbo ve ingilizler üzerine bir yazı - 2.sayfa

Aslında böyle polemiklere girmeyi hiç istemiyorum fakat yazmadanda edemeyeceğim, sebil arkadaşın söylediği jumbo denilen bir türün olmadığına katılıyorum, kimi zaman bu yanlıs tabirleri bizzat kendim bile yapıyorum sebebi ise olusmuş bir piyasanın yanlıs düzeninde olmaktandır, bakın arkadaşlar ingilish budgerigar ( ingiliz muhabbet kusu ) denilen bir tür vardır bunu asağıdaki yurt dışı kaynakları ilede örnekleyeceğim, fakat jumbo denilen bir tür dünyanın hiç bir ülkesinde ( türkiye hariç ) olmadı, bizim jumbo diye tabir ettiğimiz ırk şhow amaçlı üretilen muhabbet kuslarıdır fakat iriliğinden dolayı ülkemizde jumbo adını almıstır, işin aslı kimseye taş atma yada karalama mantığına giden bir insan değilim fakat sunu söylemeden edemeyeceğim ki exper denilen şahıs bazı ilanlara yorum yazıyor ama kendide bilmiyor jumbo denilen bir ırkın olmadığını, kafasında canlandırdığı ırk yani şhow muhabbet kusunun zaten genetik özelliklerini tasıyan bir tane bile kus yok ülkemizde , aşağıda resmini koyacağım kus gibi bir kişi elinde kendini belirterek kusunun resmini koysun ben bu işi bırakacam açık ve net, bu arada exper bazı şahıslarından hatta nedense tek bir şahısın sattığı kusa orjinal jumbo vs vs demiş yani kimin kim olduğu az çok anlasılıyor sanırım :) ne benim kuslarım nede türkiyede bir baskasının kusları show muhabbet kusu statüsünde değildir , ama şu an çalışmalarım var ve çok yakında evcil severler türkiyede gerçek show kusunu görecekler , bizdekiler ingiliz muhabbet kuslarıdır, ingiliz muhabbet kuslarıda genleri ile oynanmıs türlerdir , kimi kısa tüylü kimi uzun tüylü dür , biz uzun tüylülerine jumbo adını kısa tüylülere ingiliz adını taktık, milletçe yaptığımız en büyük yanlısta buydu , neden türkiyeden bir tane kus avrupada derece alamıyor? bizim hep bu yanlıs politikalarımız ve bir birimizi karalama çalışmalarımızdan dolayı , lütfen biraz araştırıp bilgilenelim yoksa bu polemikler böyle üsrer gider, bu exper gelir bir exper gider, eğer doğru biliyorsan biz bilgi paylaşına her daim hazırız zaten dostum, ama birini kasıtlı karalayıp birinin kusunu sattırmak için abuk subuk yorumlar yazmayalım. örnekler aşağıdadır saygılar sevgiler herkeze bol evciller.

bu yanlıs politika ve yanlıs isimleri bende çok kullandım ve kendi adıma şunu söylemek isterim, oluşmuş biyasanın içinde düzene ayak uydurmak adınaydı sadece, fakat bundan sonra lütfen hepimiz daha çok bilgi adına ilerleyelim, ve bu tür polemiklerew girmeyelim...

ingiliz muhabbet kusu : http://www.englishbudgie.com/

show muhabbet kusu : ( en güzel örnek daniel luetolf fakat arastırırsanız avrupa ve bir çok ülkede show kusu besleyen diğer örneklerde bulursunuz )

http://www.daniel-luetolf.ch/

img

jumboingiliz

16 yıl 5 ay 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

jumboingiliz kardeşime geçmiş olsun derken acil şifalar diliyorum.Tüm arkadaşlarıma da sağlıklar diliyorum.

img

w06_exile

16 yıl 5 ay 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

abi geçmiş olsun allahtan acil şifalar dilerim ben muhabet kuşu üretme çabasında bir amatörüm yazınızı okudum çok haklısınız abi sıradan bir kuş için bile anormale satılan bir ülkede bu tip yazılar sayesinde benimgibi ler için de çok faydalı oluyor yazılarınızı takip edecegim bana profesyönel olaraktabilgi amaclı yardımcı olursanız sevinirim

img

05mehmet

16 yıl 3 ay 16 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

saygılar nickimden anlaşılacağı gibi ben bir ingiliz hastasıyım vala bu gune kadar 400 500 tl harcadım fakat hep dolandırıldım iyi niyetimden daha sora gözüm acıldı ama geç oldu :):) maşallah mavi dişin on numara bence ülkemize nazaran varsa daha iddalısı eklesin resmini bende de ellerinden öper birçift cakma diyeyim senın yorumuna istinaden mubişim var ama benimde dişi senin dişi kadar neredeyse saten dişiler genelde siz abilerimin dediği gibi daha iri olur....eğer acık adresini yada bir telini yazarsan sıkıntılarım ve ziyaret amacıyla sizden yardım almak isterim abi gelip mubişlerinizi görüp bir çayınızı yudumlamak isterim acıkcası SAYGILAR....

img

jumbohastasi

15 yıl 1 ay 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

BUYUK GEÇMİŞ OLSUN ABİ.........

img

jumbohastasi

15 yıl 1 ay 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ