Hepsievcil

Diğer Evcil Forumları > Tavşan

Mesaj Ekle

Tavşanlar - 6.sayfa

Tavşanlarda bakım hayati bir önem taşımaktadır.Beslenmeyi birkaç faktör etkilemektedir.Bu yüzden aşağıda belirtilen her başlığa uyulması ile dengeli bir beslenme gerçekleştirilebilir. ORTAM: Tavşanların bulunduğu ortam çok gürültü içermemelidir.Özellikle ani gürültülerden uzak durulmalıdır.Bu ani gürültüye örnek verecek olursak çekiç ile bir şeye vurulması,sert bir cismin yere atılması,bir kitap yada defterin uzaktan masaya atılmasında ortaya çıkacak sesler tavşanları oldukça rahatsız etmektedir.Tabii bu tip rahatsız edici seslerin devamlı olması tavşanları strese sokacak ve hastalanmalarına sebep verecektir. Tavşanların bulunduğu ortam sıcaklıkları da önemlidir.tavşanlar 10-30 derecelerde tutulmalıdır.(doğada ne yapıyorlar diye sormayın.çünkü evde beslenilen tavşanların 10-20 yıl önceki akrabaları bile doğada yaşamıyorlardı).Optimum sıcaklık ise 15-25 dereceler arasıdır.Bu çevre sıcaklığına önem verilmesi gerekiyor.Çünkü kışın balkonda tavşan bakmaya çalışan kişiler olabiliyor.Çevre sıcaklığı yazın çok olan bölgelerde öğlen vakti su ile tavşanın kulaklarının ıslatılması onu biraz daha rahatlatacaktır. SU: Tavşan beslenmesinde ülkemiz insanları için önemli olan diğer bir konuda tavşanların su içme problemidir.Hala bazı çevreler tavşana su verilmesine gerek yok gibi söylemlerde bulunmaktadır.Bu söylemlerin tam aksine tavşanlara ,günlük olarak temiz ve soğuk olmayan su verilmelidir.Tavşanların suyuna herhangi bir şey katılmamalıdır.Tavşanların koku alma kabiliyetleri çok gelişkin olduğu için sularına herhangi bir şeyin katılması,su tüketimlerini azaltacaktır. HİJYEN : Tavşanların tutulduğu kafes veya herhangi bir bölme belirli periyotlarda temizlenmelidir.Genelde kafeste bakıldığı için kafes ile birlikte yemlik-suluk ve diğer ekipmanların temizliği de aynı periyotta gerçekleştirilmelidir.Tavşanlar bakıldıkları kafeste genelde bir yere dışkı ve idrar bırakırlar,bu özellikleri nedeni ile tuvalet alışkanlığı verilebilmektedir. Tek yere dışkılama ve idrar yaptıklarından, bu bölgeye daha fazla kuru saman koyulması gerekmektedir.Her temizlik periyodunda bu kuru saman atılıp yerine yenisi koyulur.Kafes ve ekipman temizliği yapılırken belirli oranda sulandırılmış ve tavşana zararı olmayan dezenfektanlar kullanılmalıdır.Bu uygulamadan 15 dakika sonra bol su ile kafes ve ekipmanlar durulanmalıdır. Tavşanlara banyo yaptırılmamalıdır. Tavşanlar günlük olarak kendi temizliklerini çok iyi yaparlar. İyi bir gözlemci bunu rahatlıkla fark edecektir.

img

angoravet

19 yıl 3 ay 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

angorvet bilgiler için çok çok çoook sağol emeğine sağlık arkaadaşım paylaşım için forum adına teşekkür ediyorum bnde cüce tavşan alıcam yardımcı olursan sevinirim e-mail adresim [email protected]

img

q0kh4n

15 yıl 4 ay 13 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bir şey sorucam.benimde bir tavşanım var.şu an 2 aylık ona havuç verim mi.yanlızca kuru ot diyor sunuz ama en sevdikleri yiyecek bu olduğu için bunu vere bilir miyim ?

img

simo

14 yıl 8 ay 13 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba angoravet, Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim tavşanlar hakkında malesef çok bilgi kirliliği var.Gerçekten bilgili birinden doğruları öğrenmek çok güzel. Benim sorum şu, bir arkadaşım yavru tavşan hediye etti. 1 gün oldu henüz veterinere götürecek fırsatım da olmadı kontrol için.Aslında tavşanlar hakkında doğru bilgi alabileceğim bir veteriner bulmakta güçlük çekiyorum.Çünkü kısa bir süre önce düzenli kontrollere götürdüğüm 1 yaşındaki aslanbaş tavşanım öldü üstelik veteriner kontrolünden 2 gün sonra.Bir sağlık problemi olmadığını söylemişlerdi.Soruma dönecek olursam, tavşanım dişi ve sanırım en fazla 1 aylık veya belki biraz daha fazladır.Su dahi içirmekte zorlanıyorum.Petshoptan tavşan maması vermişler yanında ama kesinlikle onu yemiyor.Biraz ekmek kırıntısı verdim onu hemen yedi çok vermeye de korkuyorum çok minik çünkü. Ve hiç kaka yapmadı dünden beri. Kabız olma ihtimali var mı yoksa küçük tavşanlarda normal bir durummudur bu? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, İyi akşamlar

img

luluşş

14 yıl 8 ay 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

slmlar Angoravet Bilgilerini zevkle okudum . bende angora tavsan beslemek istiyorum bana satan kımse varsa yardımcı olurmusunuz. istanbul danım kadıkoy/göztepe ismim okan tel no:05323259172

img

yaramaz3434

15 yıl 6 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhabalar,öncelikle bilgileriniz için çok teşekkür ederim.Ben Ankarada yaşiyorum ve gezerken hayvan satılan yerlere girmeye seviyorum.En son dayanamadım ve halden bir tavşan aldım,eğer ankarada yaşiyorsunuz bilirsinizdir.alırken cüce tavşan olduğunu ve 1 aylikten büyük olduğunu söylediler.Tavşanıb beyaz ve gözleri siyah,avuca sığıyor,normal tavşanlardan küçük.İlk günden benden kormadı ve permeklarımı yaladı,insana alışkın demekki,neşeli.lütfen tavşanlarda parazitlerden bilgi verirmisin ve insanlara geçebilir mi?forumde aşidan bahseden oldu ama ben de korktum,ölürse aşidan.Bir de ben tavşanımı kafese koymak istemiyorum,sadece beslenirken orda bulunması yeterli mi,lütfen bu konuda bi açiklama yaparmısınız.Teşekkür ederim

img

pamuğum

13 yıl 10 ay 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

mrb angoravet benimde bir sorum olacaktı tavşanımın çişinin renginde bi değişiklik oldu şimdi hafif muz sarısı renginde ve normalden daha kıvamlı çiş yapmaya başladı bunun ndeni ne oolabilr

img

merv

13 yıl 10 ay 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

angovert benim tavşanımın yanında tavuklar ve ördekler ve bıldırcınlar var onlardan rahatsız olurmu bn asada bakıormda

img

alper222

13 yıl 9 ay üyedir.

ÖZEL MESAJ

seslerinden yada kokularından fln

img

alper222

13 yıl 9 ay üyedir.

ÖZEL MESAJ

ya bilinçsiz öküz olunca sahip,tavşanın sonu acı oluyo işte =( salatalık,havuç ve aysberg ile besliyordum tavşanımı sürekli yiyordu sürekli :S şimdi ishal oldu ya :`( ve hiç bişi yemiyo :o bi de ben yıkanmıcanı bilmiyorsum yıkadım tavşanımı kuruttum fakat tüyleri kurusa da derisi kurumuyo .. resmen hasta ettim onu :( bi de o küçük top kakalarına kurban olayım :D ishal olunca nasıl kokuyo öle ııyyyyy =))) kuru ot falan da yok şimdi kuru ekmek versem olur mu acep? =)

img

baba_kuzusu

13 yıl 4 ay 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

baba_kuzusu Ekmek versen olur kuru seyler arpa yulaf bugday ekmek kuru yem vb gibi kuru şeyler ver tavşanını sıcak tut. Rüzgardan koru ve de5isini iyice sil havluyla ve evinizde sobanaın falan az yakınına cok yakınınıa koyma sadece kuruması için yakınına koy TAVŞANINA BOL SU İÇİR İÇMİYOIRSA ZORLA İÇMESSE ELİNLE İÇİR.YEMEGİNİ ZORLA ELİNLE YEDİR. KURU TUT ve en yakın zamanda kuru ot bulubalirsin hepsini yap ! Kuru ot yoksa dediim gibi bunları yap!!!!!!!

img

icarly

13 yıl 9 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ