Hepsievcil

Diğer Evcil Forumları > Tavşan

Mesaj Ekle

Tavşanlar - 7.sayfa

Tavşanlarda bakım hayati bir önem taşımaktadır.Beslenmeyi birkaç faktör etkilemektedir.Bu yüzden aşağıda belirtilen her başlığa uyulması ile dengeli bir beslenme gerçekleştirilebilir. ORTAM: Tavşanların bulunduğu ortam çok gürültü içermemelidir.Özellikle ani gürültülerden uzak durulmalıdır.Bu ani gürültüye örnek verecek olursak çekiç ile bir şeye vurulması,sert bir cismin yere atılması,bir kitap yada defterin uzaktan masaya atılmasında ortaya çıkacak sesler tavşanları oldukça rahatsız etmektedir.Tabii bu tip rahatsız edici seslerin devamlı olması tavşanları strese sokacak ve hastalanmalarına sebep verecektir. Tavşanların bulunduğu ortam sıcaklıkları da önemlidir.tavşanlar 10-30 derecelerde tutulmalıdır.(doğada ne yapıyorlar diye sormayın.çünkü evde beslenilen tavşanların 10-20 yıl önceki akrabaları bile doğada yaşamıyorlardı).Optimum sıcaklık ise 15-25 dereceler arasıdır.Bu çevre sıcaklığına önem verilmesi gerekiyor.Çünkü kışın balkonda tavşan bakmaya çalışan kişiler olabiliyor.Çevre sıcaklığı yazın çok olan bölgelerde öğlen vakti su ile tavşanın kulaklarının ıslatılması onu biraz daha rahatlatacaktır. SU: Tavşan beslenmesinde ülkemiz insanları için önemli olan diğer bir konuda tavşanların su içme problemidir.Hala bazı çevreler tavşana su verilmesine gerek yok gibi söylemlerde bulunmaktadır.Bu söylemlerin tam aksine tavşanlara ,günlük olarak temiz ve soğuk olmayan su verilmelidir.Tavşanların suyuna herhangi bir şey katılmamalıdır.Tavşanların koku alma kabiliyetleri çok gelişkin olduğu için sularına herhangi bir şeyin katılması,su tüketimlerini azaltacaktır. HİJYEN : Tavşanların tutulduğu kafes veya herhangi bir bölme belirli periyotlarda temizlenmelidir.Genelde kafeste bakıldığı için kafes ile birlikte yemlik-suluk ve diğer ekipmanların temizliği de aynı periyotta gerçekleştirilmelidir.Tavşanlar bakıldıkları kafeste genelde bir yere dışkı ve idrar bırakırlar,bu özellikleri nedeni ile tuvalet alışkanlığı verilebilmektedir. Tek yere dışkılama ve idrar yaptıklarından, bu bölgeye daha fazla kuru saman koyulması gerekmektedir.Her temizlik periyodunda bu kuru saman atılıp yerine yenisi koyulur.Kafes ve ekipman temizliği yapılırken belirli oranda sulandırılmış ve tavşana zararı olmayan dezenfektanlar kullanılmalıdır.Bu uygulamadan 15 dakika sonra bol su ile kafes ve ekipmanlar durulanmalıdır. Tavşanlara banyo yaptırılmamalıdır. Tavşanlar günlük olarak kendi temizliklerini çok iyi yaparlar. İyi bir gözlemci bunu rahatlıkla fark edecektir.

img

angoravet

19 yıl 3 ay 8 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

derisini olucaktı

img

icarly

13 yıl 9 ay 29 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

derisini olucaktı

img

icarly

ÖZEL MESAJ

iCarly biliyor musun tavşanım öldü =`((((((( offf yaa :(((((

img

baba_kuzusu

13 yıl 4 ay 12 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

baba_kuzusu Geçmiş olsun :`( Başın Sağolsun :( inşallah tavşanının yeri Cennet olur ! Yeni bir tavşan alırsan onla sana bol evcilli günler!!

img

icarly

ÖZEL MESAJ

petshop petshop geziyorum bu aralar ama cesaret edemiyorum ya .. ben hayvan bakamıyorum galiba :( alırım heralde yine dayanamayıp.. bu yazıları defalarca okucam alırsam artık çok iyi bakmam lazım..

img

baba_kuzusu

13 yıl 4 ay 12 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ben angora tavşanı arıyorum lütfen bana yardım edermisiniz

angoravet yazdı :
:)

img

badem99

11 yıl 9 ay 12 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

2 tane tavşanım vardı. 2 gün arayla ikisi de yavruladılar. yavrulamaya yakın yerlerini ayırmıştım. 2 gün önce yavrulayan tavşanım bu sabah ölmüş yerinden kaçmış ve bi araba onu ezmiş, daha 4 günlük 11 tane yavrusu var :(. şimdi ben ne yapayım ?? yavruları diğer tavşanın altına mı koyayım? olmazsa o hayvanları nasıl yaşatayım ?? 

img

Ertugrulllll

11 yıl 8 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ