Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Yılan Sağlık ve Bakımı

Mesaj Ekle

türkiyede yaşayan sürüngenler hakkında herşey

ülkemiz sürüngenleri hakkında tüm sorularınızı buradan sorabilirsiniz. vipera

img

vipera

19 yıl 8 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ülkemızde kobra var diye duydum dogrumu acaba

Ülkemizde yaşayan mısır kobrası ya da çöl kobrası adıyla da geçer.(Walterinnesia aegyptia ).Şanlıurfa civarında bulunur.Zehirleri çok kuvvetlidir.

img

city35_

18 yıl 7 ay 23 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

city dooru söylemiş bab. evet var urfada 3 tane bulundu bi resmi kaynaklarça tespit edilenler. yurdumuzda panzehiri buylunmamaktadır.

img

vipera

ÖZEL MESAJ

tesekkur ederim city35 ve vipera herkese selam

Herkese slm! Arkadaşlar ben daha aranızda yeniyim. Ve yazılarınızı büyük bir zevkle okuyorum sizden çok şey öğreneceğime inanıyorum benim ilk sorum bu sürüngenler ile ilgili (özellikle yılanlar)detayları en ince ayrıntısına kadar nereden öğrenebilirim . Kitap,site,dergi ne olursa farketmez bu konuda çok istekliyim ve olabildiğince uzmanlaşmak isterim. Şimdiden teşekkürler :)

img

scorpioraptor

18 yıl 7 ay 8 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

slm ScorpioRaptor aramıza hoşgeldin. umarım sürüngenlere duyduğun sevgi bir heves değil daim bir bağ olur. ben ülkemizde yaşayan sürüngenler hakkında çalışmalar yapıyorum. biyoloji bölümü mezunuyum ve yıllardır herpatoloji ile uğraşıyoerum. sana başlangıç için hocamız prf. dr. Ali Demirsoy a ait yaşamın temel kurallareı serisinde sürüngenler kitabı ve prf. dr. İbrahim baranın kitabını önerebilirim. bir çok şey öğreneceksin o kitaplardan. ken ii bak.

img

vipera

ÖZEL MESAJ

merhaba vipera...cınsını engerek olarak tahmın ettigim boyları 15 ve 20 cm olan iki yılan yakaladım..elazıda ikamet ediyorum ama beslenme alıskanlıkları ve barınmalarıyla ilgili bir bilgim yok. olmelerınden korkuyorum..bunları dagda yakaladım ancak su anda sehirdeyim ve serbestte bırakamıyorum lutfen bana yardım et.bu yılanlar bu kadar kucuk olmalarına ragmen saldırıyorlar ve kafa ve uzerındeki desenler aynı engerek yılanı gıbı..bana sorarsan engerek olduklarına eminim...o yuzden engereklerın beslenme alıskanlıkları hakkında bilgi verirsen sevinirim... saygılar..

img

serhat157

18 yıl 5 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ben bazı insanlardan 10-15 m uzunluğunda yılan gördüklerine dair bazı şeyler duydum.türkiye`de bu cins kitaplar var mı?

img

st_hammer

18 yıl 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ülkemizde bu boyda yılana henüz rastlanmadı. ben nereye gitsem bu tür iddealarla karşılaşıyorum ve biliyomusun bu savların ortak yönü falanca görmişlerdir. kimse ahanca ben gördümö demez. bide 7.5 metreler 8 metreler varki, bi bakışta ölçer o hayvanı. yalan bence bunlar. hani olsa mutlaka yakalanırdı. bide yakalamışlar gömmüşler falan diyolar. böyle bir şey duyulsa yüzlerce bi,lim adamı derhal oraya akarlar. yok adamım inanma. enbüyük yılan kara yılan o da 3 mt kadar oluyo. bu boy bi yılanı gören yılandan korkan bi adam onu derhal ikiye katlayıp analatabilir. :) saygılarımla vipera

img

vipera

ÖZEL MESAJ