Hepsievcil

Kuş Forumları > Sakalar, bülbüller ve ispinozlar

Mesaj Ekle

sayın maga_3455

igler sayın maga ,bundan 1 ay kadar evvel balkonda gelip elime konan çok uysal 1 floryadan size bahsettemek istiyorum kuş iri bir kuş karın bölgesi hafif sarı koyu yeşil gövde ve bayağı iri bir kuş ötüm ise sürekli kurbağ fakat etraftan geçen bir kuş sesi duyduğunda çoook uzun makaralar çeken fakat bu esnada yüksek perdeye çıkıp bağıra bağıra öten bir kuş, Şuana kadar bir defa vijii duydum ek olarak yan kafeste kız dişi mozaik beyaz bir kanaryam var ve herif sürekli ona doğru ötüyor floryanın fini dışarı doğru çıkık yem olarak karışık yem ve hergün istisnasız yeşillendirilmiş yem veriyorum şimdi soru şu bu mevsimde bu kuşun bu durumda olması ve geniş kafesi içersinde kelebek uçuşu yapması normalmi ? açıkçası ben bir anlam veremedim belki siz yardımcı olursun şimdiden tşkler zafer oral 0533 320 36 92

img

zafo

17 yıl 7 ay 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

benim anladığım kadarıyla o kuşun belirtileri kızgınlık.ve bana kalırsa tamamen çimlendirilmiş tohum yüzünden.çünkü çimlendirilmiş tohumum hergün verilmesi kuşu zamansız kızıma götürür ve ötüm zamanıda randıman alamazsınız.kafeste kelebeklenmesi falan tamamen kızgınlıktan.........ben kuşu serin yere almanız,çimlenmiş tohumu ve veriyorsanız nijeri kesmenizi tavsiye ederim....

img

maga_3455

14 yıl 4 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

tşk ederim sayın maga

img

zafo

ÖZEL MESAJ

allah allahhhh!! bu kuşta bir gariplik var hakikatten elinize konmak suretiğiyle yakaladığınız bir kuş(hasta falandı herhalde tuttuğunuzda) ve bu mevsimde bağırıyor? bana hakikatten tuhaf geldi.ben çocukluğumdan beri besliyorum bu floryayı ama bana hiç bir zaman olmadı. ben kuşlarımı her zaman formda tutmak suretiyle zamanında yavaş yavaş pişirmek suretiyle dikerim.bilmiyorum pek, hani ince ince makara ötse bazı kuşlar var öyle tamam diyecemde acaba sıcakmı kuşun kaldığı yer ve haddinden fazla kızdırıcı besinler kullandınız herhalde.

img

maga_3455

ÖZEL MESAJ

slm sayın maga-3455 evet dediğiniz gibi kuş sabah 07 suları balkonda sabah kahvemi içerken geldi,şişmiş mahfolmuş 1 şekilde idi usulca şakraklar için yeşillendirdiğim yem çimlerinden elime koyup ona doğru uzattım oda elime geliverdi ,baktım kerenaci çok tatlı ama gözleri yarı ölü desem yeridir .zair kuşu görünce içimde cızz etti neyse hayvanın usulca kafasını sevdim ve tuttum göğüs kafesine baktım bıçak halt etmiş inanın iç organları ortada desem yeridir neyse anüs etrafındaki pislikleride yolarak temizledim hasta kafesine attım kafes sıcaklığını 27 dereceye getirip ofise gittim,,akşam olmadı desem yeridir neyse akşam koştura koştura eve geldim tabi bu esnada öldümü kaldımı soruları aaa ne göriyim bizimkisi ölmemek hayata tutunmak için büyük bir çaba sarfediyor neyse tekrar agzından zoraki ilacını verdim ve bizimkisi bu günlere kadar geldi büyük kızımda adını kısmet koydu ,niye derseniz kısmetin aramıza katıldığı gün kızım yağmur okul başkanı seçildi dolayısı ilede adı kısmet oldu .şimdi ise ailemizin bir ferdi gibi inanı sayın maga bugüne kadar çok kuş besledim ama bu sanki bir primat utanmasa konuşacak :) bu esnada hiç nijer vermedim siyah ve beyaz çekirdel oda günde 1 çay kaşığ gibi ve normal karışık şakrak yemi veriyorum yine sabah 6 gibi evi inletiyordu yanına gittim biraz saksıdan ot koparım elime koydum herif bir güzel yedi diğer yandan kaldığı oda kesinlikle sıcak değil ( çünkü ben tüy değişimi sürecinde kuşları kesinlikle sıcağa almıyorum ) şimdilik güzel gidiyoruz ama sonrasında ne olur inanın bilemiyorum yani öte öte pili bitermi bitmezmi ;) görüşmek üzere sağlıcakla kalın zafer oral

img

zafo

ÖZEL MESAJ

sayın maga odesada çok güzel floryalar vardır bilginize ;-)

img

zafo

ÖZEL MESAJ

zafer hocam,odessada starijkonnij diye bir pazar yeri var,şehirler arası otogarın orada av malzemeleri ve inşaat malzemeleri satılıyor.arka tarafta pet shoplar var ben orda 15-20 saka gördüm 1 florya 1 iskete ve 1 fanyata. sakalara baktım eğer içinde ak gerdan olsaydı cebime sokup gene sokacaktım türkiyeye(o riski alırım) orda sakalar florlar 20 grıvna maximum 25 yani 24 grivna 3$ eder (1 dolar 8 grivna):)ve satışı serbest.benim kaldığım bölge tayirova bölgesinde akademika vilyamsa caddesinde ev 14 katlı ve ben 10 kattayım.arka tarafta kavaklar var ve sakalar fanyatalar küme geçiyor.aşşağıda top sahasındaki toprak yola iniyorlar ve odessada güvercinler bile rengarenk.şekeriler beyazlar ve diğerleri çok güzel.acaba siz orda floryalar var derken iki ayaklı floryalardanmı bahsettiniz..pu hahha:))))ben nişanlımın yanına gittiğimden tutamadık o floryalardan:))))))))

img

maga_3455

ÖZEL MESAJ

birde şu ayrıntıyı vereyim,ordaki sakalar bizim bu karadeniz bölgesindeki sakalarla aynı damar tip olarak benziyorlar.daha koyu rengi ve tepe siyah bantının genişliği ile diğer kuşlardan ayrılıyorlar ve en boysuzu bile kasım sakası kadar ama kuyruk kısmı biraz kısa inceledim bayağı enteresan.bu şakraklardanda kiev tarafında daha bolmuş, yani kuş çeşidi olarak türkiye gibi.ama enteresan olan, rusyada omsk(sadece omsk değil tümen ve krasnoyrsk ta da var) diye bir şehir var sibiryada,orada himalayan sakası,major saka ve gri şakrak kuşu(baikal finch)yerli kuşlar.moskovada bile kuş besleyenler toptanını 3 dolara satıyor ama getiremiyorsun işte.pet shoplarda satılıyor ve bizdeki kadar meraklısı yok.

img

maga_3455

ÖZEL MESAJ

benim bir müşterim vardı inşaat mühendisi türkmenistanda yaşıyor,ben resimlerini gördüm seçme 8 tane himalayanı var ama çok uğraşmasına rağmen getirtemedi orda saldı kuşları kesin dönüş yapınca.moskovada domodedovo hava alanında gümrükte çalışan bir polis müşterim vardı rusya vatandaşı ama azeri,o da kuş meraklısı ve şahin besliyor ben ona 3 çift sibirya gri şakrak(baikal finch deniyor ve bizim şakrağın başka bir türü erkekleri mavimsi gri) kuşu getirip getiremeyeceyimi sordum,telefon açtı moskovaya ve 5 dolar gibi komik bir ücreti olduğunu söyledi ve bana dedi ben havaalanından atarım uçağa ama istanbulda alacak tanıdığın yoksa kalırlar orda dedi bende vazgeçtim.kuşları kazakistan sınırından veya tümen tarafından getiriyorlar ordan moskova ordan istanbul uzun iş ve avrupada çok nadir olarak var bu gri şakraklar ve çok pahalı.yazıkki major veya himalayan getirtemiyoruz oralardan.

img

maga_3455

ÖZEL MESAJ

sayın maga merhaba biz sizle bir ara tlf görüşmesi yapalım 0533 320 36 92 şu transportation işi için :)

img

zafo

ÖZEL MESAJ