Hepsievcil

Kuş Forumları > Sakalar, bülbüller ve ispinozlar

Mesaj Ekle

sayın maga_3455 - 2.sayfa

igler sayın maga ,bundan 1 ay kadar evvel balkonda gelip elime konan çok uysal 1 floryadan size bahsettemek istiyorum kuş iri bir kuş karın bölgesi hafif sarı koyu yeşil gövde ve bayağı iri bir kuş ötüm ise sürekli kurbağ fakat etraftan geçen bir kuş sesi duyduğunda çoook uzun makaralar çeken fakat bu esnada yüksek perdeye çıkıp bağıra bağıra öten bir kuş, Şuana kadar bir defa vijii duydum ek olarak yan kafeste kız dişi mozaik beyaz bir kanaryam var ve herif sürekli ona doğru ötüyor floryanın fini dışarı doğru çıkık yem olarak karışık yem ve hergün istisnasız yeşillendirilmiş yem veriyorum şimdi soru şu bu mevsimde bu kuşun bu durumda olması ve geniş kafesi içersinde kelebek uçuşu yapması normalmi ? açıkçası ben bir anlam veremedim belki siz yardımcı olursun şimdiden tşkler zafer oral 0533 320 36 92

img

zafo

17 yıl 6 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

tamam olur görüşelim 0534 300 84 70 buda benim numaram, mehmet ali şen

img

maga_3455

14 yıl 4 ay 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ben ukraynada adamlara araştıttırdım oralarda parçalı saka ve diğer doğa kuşları bulabilirmiyim diye,eğer varsa benle iletişime geçmeleri için numarada verdim bana döndüler ve dediler şimdilik bulamadık.çünkü orda bu işlerle uğraşan az.temsili resimlerini bile indirdim onlara dedim bu tarz kuşlar elinize geçerse ben alırım fiyatı konuşuruz.oralarda üretim işi yok yani saka florya oralarda evcil pet hayvanı muamelesi görülüyor,hatta çiçek akgerdan resimleri bile gösterdim dedimki ben kaçtane varsa alırım ama şimdilik bir şey yok.yani anlayacağın bulmak dert ama getirmek ayrı dert.orda ben bir fanyata gördüm sakaların arasında sadece göğüs değil gerdan altına kadar kıpkırmızı böylesi nadir olur hakikaten çok güzel ama getirme problemi var işte.ukrayna yasalarına göre saka beslemek tutmak satmak yasak değil.ben öyle bir uygulamaya rastlamadım,yılbaşından sonra tekrar gidicem inşallah o zaman derneklere bakıcam belki enteresan bir şey bulurum.

img

maga_3455

ÖZEL MESAJ

ayrıca orada çok farklı güvercin ırkları var.ukrayna yüksek uçucusu denen bir tür var 16 telek kuyruklu, kuyruk ve uçma telekleri beyaz kuşlar. genelde kül arap tabir edilen soluk siyah renk veya dumanlı.kuşun özelliği mardinin fişeklemesi gibi kalkıyor yerden ve o şekilde sineğe çıkıyor ve aynı şekilde askıda iniyor takla atmıyor ama sadece çekiyor ve kanat sesi yok.ne kadar çıkarsa o kadar kıymetli ve filo şeklinde kalkıyor kuşlar.2. bir türde kavkaz taklacısı..bu kuşlar genelde fırttan takla atıyor bazıları makara şeklinde salınıyor bazısı bizim anadolu taklacıları gibi oyun yapıyor.tip olarak bu bizim malatya ala bademlere benziyor bazıları arka tepe ve hepsi kılıç tarzı bolpaça.3. tür ise çok sık beslenmemekle birlikte gene türkiyede olmayan bir tür sırp yüksek uçucusu bunlarda bizim trabzon ve bayburt ırkına benziyor arka tepe ve çıplak kuşlar(paçasız)her rengi var ama genelde mavi ala kanat çok yükseğe ve sineğe uçuyorlar ve gene filo tarzı küme uçuşları sergiliyorlar.bazıları kırmızı arka tepe aynı trakya makaracıları gibi ama makara yok bu sırp kuşlarında.ilk saydığım ukrayna yüksek uçucusu nikolayev tarafında var.diğer gördüğüm türler ise posta,özbek kısa gagaları(hani bizim bu hünkarinin çakmaları varya düz renkli onnlara benziyor)demkeş,rostov(rusya kökenli)ve tavuslar var.biryerdede carrier gördüm 2 takım. ama rostov ırkı ukraynada seyrek ve pahalı bir ırk....demkeşleri ise özbek kökenli ve iyi damar..orda taklacı olarak sadece dediğim kavkaz ırkı besleniyor başka ırk yok ve bizim mardinler onlar için renk ve tip olarak çok enteresan.

img

maga_3455

ÖZEL MESAJ