Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Sürüngen Genel

Mesaj Ekle

sümüklü böcek/salyangoz - 3.sayfa

arakdaslar merhaba benim 8 tane sümüklüböceğim var aslında sürüngen diiil böcek kategorisine giriyolar ama ole bi yer bulamadım ve ben onları şu an dışarda besliyorum ama beslemek denirse tabiii sadece kafalarından aşşağı su döküyorum nemli bi ortam olsun die onlarda herhalde açlıktan olacak 6 sı firar etti ... :)ben de aranızda bir bileni vardır die soruyorum bunlar ne yer ne içer evde beslemek istersem her yeri sümük yapmadan nasıl durdurabilirim bi de kış uykusuna yatarlar mı?nasıl çiftleşiyolar? dişisi erkeği nasıl ayırt ediliyo araştırdım ama bulamadım anlayacağınız hakkında hiç bir şey de bilmiyorum bana yardımcı olurmusunus??

img

minik_melek

18 yıl 7 ay 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bende balık besliyorum ama yanında bedavaya 2 tane salyangoz aldım ama şuan çok küçükler akvaryumda balıklarla beraber çok güzel yaşıyorlar akvaryumun camlarında falan geziyorlar balıklara yem verdiğim zman onlarda yüzeye çıkıp yiyorlar:))

img

daywalker23

16 yıl 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

slm arkadaşlar bende dün salyangoz buldum ve beslemeye başladım ama henüz çok küçük nasaıl besleniyor hiç bir bilgim yok yardım ederseniz sevinirim

img

luckstar

16 yıl üyedir.

ÖZEL MESAJ

benim salyangozum hiç hareket etmiyor ölüp ölmediğini anlayamıyoruz ve küçük büyümesi ne kadar zaman alır

img

luckstar

16 yıl üyedir.

ÖZEL MESAJ

Arkadaşlar selam; ben de sümüklü böcekseverlerle karşılaştığım için çok ama çok mutlu olanlardanım. Yaşasın yalnız değilmişim! Her yağmur sonrası gözümü çimenlerin yanındaki kaldırım taşlarından alamayıp, sümüklü böcek topluyorum. Çünkü öyle küçük ve savunmasızlar ki... İnsanlar onları fark etmiyor bile ve ezip geçiyorlar. Ben de onları yeniden yeşilliğin arasına yerleştiriyorum. Bu arada size ilginç bir tecrübemi anlatmak isterim. Bu sümüklü böceklerin kabuksuz olanları her gece bizim mutfak penceresine geliyorlar. Yüksek bir zemin katta oturuyorum. Mutfak penceremde devamlı süt ve kedi maması olur. Çünkü düzenli olarak gelip, karnını doyuran minik dostlarım var. Kedilerden sonra şimdi de gece 01.00 itibariyle bu sümüklü böcekler gelmeye başladı bize. Süt içiyorlar, kedi maması yiyorlar. Saat 03.00 gibi yeniden harekete geçip, sanırım ancak gün ışıyana kadar da bahçeye iniyorlar! Önceleri kabuksuz olmaları bana çok tuhaf gelmişti. Sonra onları izledikçe ilgimi çekmeye başladılar. Şimdi ise onları seviyorum. Kabukluları elime alıp, severim. Ama bunlardan biraz ürkmüştüm; neresinden tutulur ki diye. Fakat geçen akşam bir tanesini okşadım. Et et, yumuşacık, tombalak bir şeydi. Yapış yapıştı ama çok tatlıydı. Her gece mutfak penceresinin önünde onları bekler oldum. Tabii yalnız değilim, köpeğim Zeytin de benimle beraber!!!

img

pinito

15 yıl 8 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bugun okuldan gelırken çimlerin uzerınde bir salyangoz buldum belkıde buyuk olması ılgımı cektı ewe getırdım şuan bir cam kavanozun içinde ewe getırdıgımden berı hıc kabugundan dısarı cıkmadı umarım bı sorunu yoktur :)

img

kizilkedi

15 yıl 4 ay 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bende kardeşimle henüz yeni bi sümüklüböcek buldum çok ama çok küçük kabuksuz ve onu plastik bi bardakta besliyoruz bardağın tepesini streç filmle kapladık ve pek çok delik açtık içine nane maydanoz fln koyduk toprakta var hemde nemli ve boyu baş parmağın tınağı kadar ve daha yeni üyeyim bana biras yardımcı olun

img

wilo97

14 yıl 10 ay 9 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba! Bugün iki tane sümüklüböcek aldım. Üstünü steç film ile kapattığım(deldim) kavanozun içindeler. Sanırım iyide anlaşıyorlarlar. Demin birazcık muz verdim birisi sevdi yedi öbürü yemedi. Daha öncede başka bir sümüklüböceğe 2 ay kadar bakmıştım. Islak ekmeği çok seviyorlar. Aslında benim fikrim Pinterestte böyle bir sayfa açmayı düşünüyorum. Eğer böyle bir sayfa açarsam takip edenilecek olan var mı? Fikirlerinizi bekliyorum...

img

Blair

8 yıl 9 ay 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bence salyangozları dışarıda besleme onların vücutlarında  su var o su hava soğuk iken donar sora hava ısınıca salyangozların içindeki su kurur ve salyangozlar ölür.mail

nymphetamine yazdı :
eahuaehueau harbi garip bir fantezi evde sümüklü böcek:)herhangi bir bilgim yok ama hoşuma gitti ve cvp yazayım dedim:)))kolay gelsin arkadaş!

img

irmaktas

8 yıl 9 ay 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bence salyangozları dışarıda besleme onların vücutlarında  su var o su hava soğuk iken donar sora hava ısınıca salyangozların içindeki su kurur ve salyangozlar ölür.mail

nymphetamine yazdı :
eahuaehueau harbi garip bir fantezi evde sümüklü böcek:)herhangi bir bilgim yok ama hoşuma gitti ve cvp yazayım dedim:)))kolay gelsin arkadaş!

img

irmaktas

8 yıl 9 ay 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Arkadaşlar salyangoz beslemeye başladım. Veya sumuklu böcek bilemiyorum. kaba koydum biri uykuya yattı. Hiçbirşey yemiyorlar. Muz ve marul var yemediler. ( Burada daha yeniyim nasıl foto paylaşılıyor. )

img

Angels01

8 yıl 9 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ