Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Sürüngen Genel

Mesaj Ekle

sümüklü böcek/salyangoz - 4.sayfa

arakdaslar merhaba benim 8 tane sümüklüböceğim var aslında sürüngen diiil böcek kategorisine giriyolar ama ole bi yer bulamadım ve ben onları şu an dışarda besliyorum ama beslemek denirse tabiii sadece kafalarından aşşağı su döküyorum nemli bi ortam olsun die onlarda herhalde açlıktan olacak 6 sı firar etti ... :)ben de aranızda bir bileni vardır die soruyorum bunlar ne yer ne içer evde beslemek istersem her yeri sümük yapmadan nasıl durdurabilirim bi de kış uykusuna yatarlar mı?nasıl çiftleşiyolar? dişisi erkeği nasıl ayırt ediliyo araştırdım ama bulamadım anlayacağınız hakkında hiç bir şey de bilmiyorum bana yardımcı olurmusunus??

img

minik_melek

18 yıl 8 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Arkadaşlar salyangoz beslemeye başladım. Veya sumuklu böcek bilemiyorum. kaba koydum biri uykuya yattı. Hiçbirşey yemiyorlar. Muz ve marul var yemediler. ( Burada daha yeniyim nasıl foto paylaşılıyor. )

img

Angels01

8 yıl 1 ay 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

marul havuç üzüm lahana mandalina patates domates patlıcan gibi şeyler yiyorlar

luckstar yazdı :
benim salyangozum hiç hareket etmiyor ölüp ölmediğini anlayamıyoruz ve küçük büyümesi ne kadar zaman alır

img

suedakayman

7 yıl 7 ay 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

üstüne biraz su damlat çıkar

wilo97 yazdı :
bende kardeşimle henüz yeni bi sümüklüböcek buldum çok ama çok küçük kabuksuz ve onu plastik bi bardakta besliyoruz bardağın tepesini streç filmle kapladık ve pek çok delik açtık içine nane maydanoz fln koyduk toprakta var hemde nemli ve boyu baş parmağın tınağı kadar ve daha yeni üyeyim bana biras yardımcı olun

img

suedakayman

ÖZEL MESAJ

merhaba arkadaşlar ben yumurtadan yeni çıkmış buldum onlara 1 hafta baktım sonra iki salyangoz getirdim biri büyük biri ondan biraz küçük sorum bunlar çiftleşirmi kış uykusına yatarmı yavrular nrzeman büyürler bir akvaryumda besliyorum toprağı varsalatalıkla şeftaliyi seviyorlar nesye yardım edinnnnnnnnn

img

suedakayman

ÖZEL MESAJ

merhaba arkadaşlar ben yumurtadan yeni çıkmış buldum onlara 1 hafta baktım sonra iki salyangoz getirdim biri büyük biri ondan biraz küçük sorum bunlar çiftleşirmi kış uykusına yatarmı yavrular nrzeman büyürler bir akvaryumda besliyorum toprağı varsalatalıkla şeftaliyi seviyorlar nesye yardım edinnnnnnnnn

img

suedakayman

ÖZEL MESAJ

selam bunlar 6 ay  kış uykusuna yatıyorlar yedikleri yemekler marul patlıcan çilek elma brokali karnıbahar havuç salatalık şeftali gibi şeylerle besleniyorlar bir salyagoz eşcinseldir ani hem kız hem erkek. yumurtalar 2 veya 4 haftada çatlıyor eğer salyangozun küçük ise sakın aç bırakma ölüyorlar bunlar 3 yıl uyuyabiliyorlar neyse iyi iş değilmi salyangoz beslemek

Angels01 yazdı :
Arkadaşlar salyangoz beslemeye başladım. Veya sumuklu böcek bilemiyorum. kaba koydum biri uykuya yattı. Hiçbirşey yemiyorlar. Muz ve marul var yemediler. ( Burada daha yeniyim nasıl foto paylaşılıyor. )

img

suedakayman

ÖZEL MESAJ

Merhabalar. Bende üç gün önce evde yavru bir sümüklüböcek gördüm ve kıyamayıp ona uygun bir yaşam alanı hazırladım. Ama son 2 gündür plastik kabın üstüne koyduğum fileye tırmanıyordu bende gitmek istiyor düşüncesi ile kabı alıp filesini çıkarıp balkona koydum ben koyduktan sonra kabın dışına çıktı fakat 1 saat sonra yanına geldiğimde kabın içine girmiş uyuduğunu gördüm ve bi kez daha çımıp yuvaya geri girdiğini gördüm. Akşan bunu tekrar yaptım fakat bu sefer yuvasından hiç çıkmadı. Çok tuhaf :))))

img

Witchmoon

6 yıl 9 ay 9 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

gargamel yazdı :
merhaba salyangozlar kışın genelde 6 ay uyur.iklime göre bazen ekimde başlar bazen aralıkta.2 organa birden sahiptir ancak yine de çiftleşmesi gerekir.Ama dikkat edin 1 kere çiftleştikten sonra sene içerisinde 3-4 defa yumurtlayabilirler.Yazın kuraklık olursa uyurlar ve genelde çalılık severler.Ama kışın genelde ağaç dipleri -ıslak toprak için-ya bitki diplerini severler.Toprağa gömülüp kabuklarının açık kısımlarını dışarda bırakırlar ama iki zar yaparlar kabuğun girişine.Arada bir kış uykusunda zarı açıp içerdeki havayı temizlerler ama bir ya da iki kere.Bunun dışında bu iki zar arasında kalan havayı kullanırlar.Yani şu aralar salyangozunuz hareketsizse rahat bırakın uyuyordur...işitme duyuları yok denecek kadar körelleşmiştir.Bu nedenle istediğiniz kadar gürültü yapabilirsiniz.Sebze severler--arada bir ıslatılabilirler ama abartmamakta fayda var. ha bir de yavruları kabuktan çıkınca içinden çıktıkları kabuklarını yiyip açlıklarını bastırır ama dikkat edin açlıktan ölmemeleri için kolayca ulaşabilecekleri yerde sebze yeşillik filan olması lazım.Aslına bakarsanız bence toprak ve çimen olan bir yerde muhafaza etmeniz lazım.biraz geç oldu ama umarım faydalı olur:)ha bir de gövdelerinde tek bir ayakları vardır, onunla yürürler.
Çok işime yaradı teşekkürler. ❤

img

Kaylaperest

5 yıl 11 ay üyedir.

ÖZEL MESAJ