Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

kapluşlardan bize bulaşan hastalıklar - 4.sayfa

yaklaşık 3,5 senedeir kapluş besliyorum ve şimdiye kadar ondan kaynaklandığını düşündüğüm bi rahatsızlığım olmadı. ama çocukken köyde tepelere çıkıp kaplumbağaları yakalayıp eve getirirdik.bazen elimize tuvaletlerini yaparlardı:) ve hep annem kızardı elinizde siğil çıkacak diye:)aradan zaman geçti ve benim ellerimde siğiller çıktı.bunların sebebi kapluşların tuvaletimiydi bilmiyorum.daha sonra geçtiler.acaba kapluşlardan insanlara bulaşan hastalık var mı?

img

arzuunal81

18 yıl 9 ay 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Kaplumbağalardan bize bulaşan ciddi bir hastalık tespit edilmemiştir. Kaplumbağalar pis hayvanlar değildirler, aksine dünyada yaşayan en temiz canlılardır, hatta caretta carettaların yok oluş sebebi de denizlerin pis oluşudur. Kırmızı yanak kapluşlar Texasta çok ama çok temiz bir nehirde yaşarlar, su sürekli devirdaym olan bir yapıya sahiptir, o kadar berrak bir suda yaşıyorlar ki, evimizde onları pis tuttuğumzda bakteriden ölürler, çok hassastırlar temizliğe karşı. Bize bulaşan ciddi bi hastalık yok, ama kaplumbağanızı elledikten sonra tabii ki ellerinizi bol sabunlu suyla yıkayın, ve lütfen ellemeden önce de yıkayın... çünkü bizden onlara bulaşan ciddi ve ölümcül hastalıklar var... sizdeki grip kaplumbağanızı öldürebilir. Elinizdeki sabun kalıntısı, deterjan kalıntısı ona zarar verebilir. İki taraflı özen gösterelim lütfen. Ve gözlere dikkat ben de gözüme sürekli su kaçırıyorum akvaryumdan, hemen yıkamak gerekiyor.

img

clytemnestra

19 yıl 6 ay 17 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Arkadaşlar 7 yıldır beslediğim kırmızı yanaklı tatlı su kaplumbağam var.Yorumları okudum.Hak verdiğim arkadaşlarda var vermediklerimde.Her canlı yer içer dışkısını yapar. Mühim olan en iyi şekilde hijyenik ortamı sağlayarak yaşamalarını sağlamak.Düşünün minicik bir bebek bile altını pislettiğinde kötü kokar ama güzel kokulu şampuanla yıkadığımızda dünyanın en güzel kokusuna sahip olur.Kaplumbağalarda bebek gibidirler. Öncelikle kullanmadığınız bir diş fırçası edinin .Haftada bir gün kaplumbağayı elinize alıp güzelce fırçalayın. Suyunu mümkün mertebe temiz olmasına dikkat edin.Herşeyin başı temizliktir. Temizlik imandan gelir.

img

shsh

14 yıl 6 ay 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ