Hepsievcil

Diğer Evcil Forumları > Hamster

Mesaj Ekle

SORULAR VE CEVAPLAR - 3.sayfa

Arkadaşlar ben amsterlar hakkında bilgili biriyim Soru ve sorunlarınızı yazarsanız cevaplarım

Merhaba!Aranıza yeni katıldım.Aksilik olmazsa urda kalmayı istiyorum.Yeni başlarken gonzalezler çekici geldi. 10Tl den satıyolar burda.Uyuşuk olmaması güzel geldi.Almadan önce danışmak istedim.Sorularım şunlar ; Başlangıç için gonzalez uygun mu ? Balıklarımdan kalan akvaryum var nasıl döşemeliyim? 1dişi 1erkek almayı düşünüyorum (Çiftleştirmek amaçlı) erken mi? Yuvanın ve onların temizliğini nasıl yap malıyım ? Yuvayu döşedim diyelim pisletmeleri, yemeleri ve yatmaları için bölümleri onlar seçer mi ben karışmalımıyım (Alıştırmalı mıyım)?

img

omerhazar

14 yıl 7 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Ben başka bir başlık altında epeyce soru sordyuydym. Özetle sorim yeniden. 2 erkek 1 dişi gongi var. dişi 4 adet doğurdu hala aynı akvaryumdalar ortalama 30 günlük falanlar. dişi yeniden hamile sanırım. Gebelik döneminde gonziler hareketleniyor mu ne?

img

abacus

14 yıl 8 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Akvaryumun bir bölümüne kedi kumu, yda normal kum koymak doğrumudur

img

abacus

14 yıl 8 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

selam dün bir gonzales aldım ama cinsiyetini sormayı unuttum. nasıl anlayabilirim? renge, tavırlarına göre değişir mi vs? bir de kafesin üst katındaki evi hiç kullanmıyor, merdivenden hiç çıkmadı. yukarıya en sevdiği çekirdekten koydum ama işe yaramadı, merdivenin üstüne pamuk koydum daha kolay çıkar diye o da olmadı, nasıl alıştırabilirim merdiveni kullanmaya? ve son bir soru... tekerleğinin içi düz plastik yani çevirmesini kolaylaştırcak kasis tarzı şeyler yok, üstünde var, bütün tekerlekler mi böyle benimki mi dandik?

img

gggonzalesss

14 yıl 5 ay 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

genel olarak sorduğunuz sorulara cevap vermek isterim.Öncelikle gonzaleslerinizi yıkamanız gerekmez.Kendileri zaten devamlı yalanarak ve kaşınarak kendi bakımlarını sağlarlar.Daha önce yıkayanları duymuştum ama şahsen ben yıkamıyorum.Bünyeleri narin oldğu için ıslak kalma durumlarında hastalanmaları cok kolay olabılır.06 hayvan sever kac aylık oldugunu boyutuna gore anlayabılırsın genelde 10 12 cm cıvarı olurlar.bır parmaganın yarısı kadarsa en fazla 3 4 haftalıktır bır parmak cıvarına ulasmıssa 2 aylık cıvarıdır.Sana alısması zaman alacaktır.Hamsterlar en cok kokuyla hareket ederler genellıkle kucukluktek almak daha yararlı olacaktır.kokuna alıstıgı zaman senı ısırmamaya baslar.kulaklarını yatırması senden korktugu anlamına gelır,kulaklarını yenıden kaldırmasını bekle ya da zarar vermeden baska bır kabın ıcındeyken elıne al,yavas yavas oradan avcunun ıcıne ınmesını bekle.hamsterların cınsıyetıne gelınce dısı ve erkekte her canlıda oldugu gıbı anüs ve cinsel organ vardır.erkeklerde cinsel organla anüs arasındaki mesafe daha fazladır ayrıca büyümeye başladıkça testisleri anüsünün iyi yanında gelişmeye başlar(2 aylıkken rahat rahat farkedebilirsiniz.)Dişilerde ise anüs ile cinsel organ arasındaki mesafe cok yakındır.Erkeklerde testislerin hiç gelişmemesi gibi durumlar oluşabilir,dolayısıyla kısır olabilir.Gelişimini özenle takip etmenizi öneririm.Aynı zamanda gonzalesiniz cok minikse (gözleri daha kapalıysa yani)yine gözlerinin hiç açılmama durumu olabilir..Kısacası beslediğiniz hayvan her ne olursa olsun gelişimini çok iyi izlemeniz gerekir.genelde gonzalesler hava karardıktan sonra ortalarda dolaşırlar.çiftleşmeleri de gece olur(doğumları da genelde...)Dişiler 4 günde bir çiftleşmeye uygun olurlar,eğer erkekle çiftleştirmek için yanyana koyarsanız ve dişi saldırırsa hemen yanından alın 4 gun boyunca deneyın sonunda dişi izin verecektir ama hamsterlarınız ergen boyuta gelmeden çiftleştirmenizi tavsiye etmem.Bebekler güçsüz ve ya sakat doğabilir.Bu durumda da anne gonzales güçsüz yavrularını doğanın kanunu gereğince afiyetle yer.Bu tamamen süt üretmek ve de protein ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılır.Yavruları oldugunda haftada bir biraz süt ve haşlanmış yumurta verirseniz protein ihtiyacını bu şekilde karşılar.Gebelik döneminde dişiler çarklarına daha çok binebilirler.genelde erkek gonzalesle ayırmanızı tavsiye ederim ben daha bir sorun yaşamadım ama hamilelik döneminde dişi gonzales agresfileştiği için erkeğe saldırabilir.Aynı zamanda yavrularını kıskandığı için saldırabilir ve yavrularını yiyebilir yavrular şekilleninceye kadar kafese hiç dokunmayın temizlemeyin.Anne bebeklerine bakmak için gerekli olan her şeyi yapacaktır.Yavrulara dokunmayın eğer kokusu değişirse yine yavrularını öldürebilir.

img

1881

14 yıl 4 ay 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

gggonzalesss ANKARA Aldığın gonzales çok küçükse eğer yukarı çıkmakta zorlanıyor olabilir yoksa en zor yerlere bile tırmanabilirler zamanla alışacağını düşünüyorum.Tekerlek konusuna gelince,çok çeşitte çark var üstü çok kaygansa ve dediğin gibi ittirebileceği çıkıntılar yoksa kayabilir.çarkta dönemeye de kucuklukten alıstırırsanız daha kolay alısacaktır,büyüdükçe zorlaşıyor alışmaları.

img

1881

14 yıl 4 ay 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ