Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

kırmızı yanak beslenme programlarımız (kendinizinkini de listeye ekleyin) - 11.sayfa

arkadaşlar, berkayyazer arkadaşımızın da önerisi üzerine bu başlıkta fındık parçalarımızın beslenme diyetlerini toplayalım. hepimiz standart bir şekilde yazarsak takip etmek de daha kolay olur, şöyle ki;

kaplumbağamın tahmini yaşı:

kaplumbağamın kabuk boyu:

kaplumbağamın kilosu (ölçenler için):

günlük verdiğim yemler:

ekstra besinler ve veriliş sıklığı:

tabi ne kadar ayrıntılı yazarsak o kadar iyi, marka ve çeşitleri de ekleyebiliriz, sebzeler için haşlanmış yada çiğ gibi ayrıntıları belirtebiliriz. böylece her yaş/boy için örnek beslenme listeleri oluşturmuş oluruz, listelerdeki yanlışları doğruları tartışabiliriz.

hemen tatlı oğlumuz Melek`inkini yazıyım :)

kaplumbağamın tahmini yaşı: 2

kaplumbağamın kabuk boyu: 10.5 cm.

kaplumbağamın kilosu: 200 gram

günlük verdiğim yemler: hergün 6-7 adet sera raffy p; 3-4 küçük parça sera raffy ı ve sanyu karides

hergün yediği kadar kıvırcık marul, fesleğen, su mercimeği                                       

ekstra besinler ve veriliş sıklığı: haftada 2 kez havuç; haftada 1 kez kabak, üzüm yaprağı ve karanfil yaprağı; 10 günde 1 küçük bir parça meyve; haftada 1 kez 2 tane sera reptil carnivor (3`er damla sera reptilin vitamin damlatarak); haftada 1 kez bir parça sera royal.
(bitkisel besinlerin tümünü iyice yıkanmış ve çiğ olarak veriyorum)

img

pinar1112

17 yıl 1 ay 8 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

pınar1112 bana neden cevap yazmadın yoksa  kapluşuma ve bana küs müsün

leydi1:) bence ekstra besinde vermelisinb bu hayvanlar hem otçul hem etçildir...=) kıvırcık ve tavuk denemeni tavsiye ederim.. çook seviolar..... bence 15 tane turle stick çok fazla ileride kapluşunun obezlik sorunların ortay açıkabilir bu yüzden kfası kadar 7-8 tane yeter bence...

img

_ceren_

16 yıl 3 ay 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Hiç küser miyim sana ve kapluşuna sevgili leydi1 :) Sadece bu aralar biraz yoğun çalışıyorum o kadar :) Bence buradaki kendi kapluşunla aynı boydaki listelere bakarak çok güzel bir menü hazırlayabilirsin miniğe. Günde 15 yem çok olacaktır, 7-8 tane versen daha uygun. Kurutulmuş karides gibi başka yem çeşitleri de alabilirsin, ama harçlıklar yetmiyorsa ek gıda olarak 15 günde bir mesela haşlanmış, en yağsız kısmından tavuk göğsü verebilirsin azıcık. Yine ara sıra minik bir parça meyve verebilirsin. Şimdilik yemez büyük ihtimal ama mesela şimdiden kıvırcık marul, roka gibi sağlıklı bitkisel besinlerden de verebilirsin. Güzel bir kaplumbağa vitamini alarak yemine damlatıp yedirebilirsin. Kalsiyum için akvaryuma bir mürekkep balığı kemiği atabilirsin, hani kuşlar için satılır, elips şeklinde olur, çok ucuz ama çok yararlı birşey bu. Pek çok öneri var bu başlık altında, bir bak senin kapluşla yaşıt olan miniklere neler önermişiz, onlar neler yiyor, mutlaka fikir alırsın, aklına takılan birşey olduğunda yine yaz tabi :) Ama en öncelikli olarak biliyorsun akvaryum, ısıtıcı, filtre ve kuru sıcak bir alana ihtiyaçları var, bunlardan eksiğin varsa mutlaka öncelikle bunları tamamlamalısın, inan ne yediklerinden bile çok daha önemli bunlar. Afiyet olsun :)

img

pinar1112

17 yıl 1 ay 8 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Kaplumbağam hiç birşey yemiyordu sadece koklayıp bırakıyordu.Sonra babamla birlikte: 1.Suyunu değiştirdik hazır su koyduk çeşme suyu mikropludur diye. 2.Her sabah balkona gazete koyup üzerinde 10-15 dk. yürütüyorum bağırsakları açılsın diye. 3.Kaplumbağamın kabını koyduğum sehbanın üzerine yeşil ve beyaz karton koyduk belki sehbanın renginden sıkılmıştır diye. 4.Sonra bi yemek listesi hazırladım,sabah saat 9`da bir yem,öğlen 1`de yarım yem,akşam 5`de bir yem,gece 10 yada 11`de yarım yem verdim.Günde toplan 3 tane yem vermiş oldum.Sonra kaplumbağam çok güzel bi şekilde yemeye başladı.Bence sizde uygulayın eğer işe yaramazsa veterinere götürmenizi terch ederim.Benim kaplumbişimde işe yaradı inşallah sizikilerdede işe yarar.

Kapluşumun kabuk boyu 4.5 güde kaç yem vermeliyim lütfen acil cevap verin.

ben leydi1 im kaplumbağama kalsiyumlu bir balık yemi ve turtle stick veriyorum ve en yakın zamanda mürekkep balığı kemiği vericeğim yeşillik yemiyo kaplumbağam yeni balık yemi aldığım iç,in 4 cm den 5 cmye yükseldi hemde bir haftada ya mürekkep balığı kemiği verirsem şimdi haftada 2 cm büyür valla

Kaplumbağa Tahmini yaş-1,5 aylık Kaplumbağa kabuk boyu-3 ve 4 cm Kaplumbağanın kilosu(ölçenler için)-Henüz ölçmedim günlük verdiğim yemler-Sanyu turtle sticks Exstra besinler veriliş sıklığı-Vermiyorum

img

ebanur

15 yıl 9 ay 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

daha 2 gün oldu.. kaplumbağamın tahmini yaşı: bilmiyorum kaplumbağamın kabuk boyu:8 cm kaplumbağamın kilosu (ölçenler için): günlük verdiğim yemler:kuru tırnak kadar 5 tane karides iştahla yiyiyo hatta elimde kapıyor ekstra besinler ve veriliş sıklığı:

img

tosbagaaa_

15 yıl 8 ay 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

kaplumbağamın tahmini yaşı:8-9 aylık kaplumbağamın kabuk boyu:5-5.5 cm , 4-4.5 cm , 4-4.5 cm kaplumbağamın kilosu (ölçenler için):ölçmedim günlük verdiğim yemler:3 tane karides ve kafaları kadar Sanyu taneli yem.Yakında Sera Raffy-P ve Sera Raffy-I alıp onlardan kullanacağım. ekstra besinler ve veriliş sıklığı:kıvırcık(haftada 4-5 kere) , salatalık(haftada 1 kere) , tatlı biber(haftada 3-4 kere) , havuç(haftada 4-5 kere) ve kabak(haftada 1 kere).Tatlı biber ve salatalık bahçemizde kendi yetiştirdiğimiz organik sebzelerden.:) Kuru yemlere haftada 2 kere Biyo Tortvit vitamin damlatıyorum.Tüm sebze ve meyveler çiğ olarak veriliyor.

img

phus

15 yıl 8 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

kaplumbagalarım bir aylıkken yazdığım listeyi artık bir yaşına girdikleri için yeniliyorum.

kaplumbağalarımın tahmini yaşı: 1 yaşında

kaplumbağalarımın kabuk boyu: erkek 10cm, dişi 12cm

kaplumbağamın kilosu (ölçenler için): ------

günlük verdiğim yemler: tetra reptomin stick, sera reptil carnivor, raff aqua gamberitos eşit miktardaki karışımdan günde birer çay kaşığı.

ekstra besinler ve veriliş sıklığı: Haftada bir mürekkep balığı kemiği, sera reptilin, havuç ve elma (bitkisel bir çok şey denedim ama sadece bu ikisini yiyorlar)

şimdiye kadar kullandığım yemler hakkında görüşlerim: sera raffy p ve yanında sera raffy mineral kullanmak yerine tek başına sera reptil carnior kullanmak daha mantıklı. Tetra reptomin stick seranın yanında farklı bir yem olması açısından önemli fakat kılçık kokusu rahatsız edici. Bunların yanında sera raffy I ve tetra gammarus açık satılan gammaruslardan, sera içindeki küçük balıklar ile tetra içindeki kurutulmuş bitkiler ile ayrılıyor. Tabi bu yorumu görünüş,koku üzerinden yapıyorum besin analizi yapma imkanım yok. Sanyu karides ise daha etli görünmesine rağmen boya içerdiği için tercih etmiyorum. Gammarus için kullandığım marka raff aqua gamberitos ismi her ne kadar tanınmamış olsa da içinde sera ve tetradan daha büyük gammaruslar, sera raffy I da bulunan küçük balıklar ve tetrada bulunan kurutulmuş bitkiler var.

img

huleyn

16 yıl 3 ay 16 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ