Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

kırmızı yanak beslenme programlarımız (kendinizinkini de listeye ekleyin) - 10.sayfa

arkadaşlar, berkayyazer arkadaşımızın da önerisi üzerine bu başlıkta fındık parçalarımızın beslenme diyetlerini toplayalım. hepimiz standart bir şekilde yazarsak takip etmek de daha kolay olur, şöyle ki;

kaplumbağamın tahmini yaşı:

kaplumbağamın kabuk boyu:

kaplumbağamın kilosu (ölçenler için):

günlük verdiğim yemler:

ekstra besinler ve veriliş sıklığı:

tabi ne kadar ayrıntılı yazarsak o kadar iyi, marka ve çeşitleri de ekleyebiliriz, sebzeler için haşlanmış yada çiğ gibi ayrıntıları belirtebiliriz. böylece her yaş/boy için örnek beslenme listeleri oluşturmuş oluruz, listelerdeki yanlışları doğruları tartışabiliriz.

hemen tatlı oğlumuz Melek`inkini yazıyım :)

kaplumbağamın tahmini yaşı: 2

kaplumbağamın kabuk boyu: 10.5 cm.

kaplumbağamın kilosu: 200 gram

günlük verdiğim yemler: hergün 6-7 adet sera raffy p; 3-4 küçük parça sera raffy ı ve sanyu karides

hergün yediği kadar kıvırcık marul, fesleğen, su mercimeği                                       

ekstra besinler ve veriliş sıklığı: haftada 2 kez havuç; haftada 1 kez kabak, üzüm yaprağı ve karanfil yaprağı; 10 günde 1 küçük bir parça meyve; haftada 1 kez 2 tane sera reptil carnivor (3`er damla sera reptilin vitamin damlatarak); haftada 1 kez bir parça sera royal.
(bitkisel besinlerin tümünü iyice yıkanmış ve çiğ olarak veriyorum)

img

pinar1112

17 yıl 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

tabi şimdi menü biraz değişti:) muz.maydanoz ve elmada yemeye başladılar(oburlar):D

img

_ceren_

16 yıl 2 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

_CeReN_ tavuk ve balığı çok seviyorlar ama ayda bir versen daha iyi çok ağır bir gelir 3 günde bir vermen.Balığın deniz balığı olmamasına dikkat et.Birde maydanoz kesinlikle verme kaplumbagalar için zararlı besinler listesinde.

img

huleyn

16 yıl 3 ay 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Cerencim, miniklerin iştahlarının yerinde olmasına çok sevindim :), hasta olan hangisiydi? Onu güzelce besle, gücünü iyice toplasın, iyileşmesine çok sevindim :) Ayrıca akvaryumunuz hayırlı olsun, miniklerin en önemli ihtiyaçları tamam artık :)

Vitaminli kaplumbağa yemleri dediğin çubuk yemlerse işte onlar ana besindir, Sera Reffy P veya Tetra Reptomin gibi kaliteli bir çubuk yemin mutlaka olsun. Ek olarak da arada Sera Raffy I`lardan vermeye devam edebilirsin. Tavuğu birazcık azaltabilirsin, verirken haşlanmış ve en yağsız olan göğüs kısmından ver.  Yeşilliğe başlamaları çok güzel, aynen böyle istedikleri kadar yiyebilirler, kıvırcık dışında diğer sağlıklı bitkisel besinleri de denesene :)  Ama maydonoz verme, fındık kafalara uygun bir yeşillik değil, tabi ki muz ve elmadan zaman zaman verebilirsin :)

Nispeten kolay bulabileceğin ve bol bol verebileceğin sağlıklı bitkilerden bazıları; kırmızı ve yeşil kıvırcık marul, ebegümeci, karahindiba, dereotu, roka, fesleğen, su bitkileri, şalgam yaprakları. Daha nadiren verebileceklerin; havuç, kesinlikle acı olmayan her renk dolmalık ve çarliston biberler, kabak, üzüm yaprağı, gül ve karanfil gibi çiçekler. Meyvelerden de turunçgiller ve kivi hariç tümünden nadiren çok minik bir parça tadımlık verebilirsin.  Kıyma, peynir, domates, her tür sakatat, salam, sosis, lahanagiller, mantar, maydanoz, ıspanak, bezelye, brokoli, kereviz, pazı, yumurta sarısı, kırmızı et, tuzlu su balıkları, bakliyatlar, yemişler ise yasak besinlerden bazıları. 

Kalsiyum almaları da çok önemli Cerencim, akvaryuma kuşlar için satılan elips şeklindeki mürekkep balığı kemiğinden atarsan, gider kemirir, sağlıklı bir şekilde kalsiyum almış olurlar. Bir de güzel havalarda güneşlendirirsen tümüyle sağlıklı olmalı için en önemli şeyler tamam olmuş olur.

Afiyet olsun :)

img

pinar1112

17 yıl 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

herşey için sağol PINAR, hasta olan canavar ztn. ne versen yer:) onu daha çok et ağırlıklı besliyorum sence bi sorun olurmu???? bütün bilgiler için çok sağolll:::.

img

_ceren_

ÖZEL MESAJ

HULEYN.. BENİ ARAŞTIRMalarıma göre bu besinler verilebilirmiş. vermemesi gerekilern besin ıspanakmış frozeninde söylediği gibi. ama yinede söylediğin için sağol:)

img

_ceren_

ÖZEL MESAJ

Rica ederim Ceren. Şimdilik hastalıktan yeni çıktığı için tamam ama bir süre sonra huleyn`in de yazdığı gibi balık-et türevi besinleri ayda en fazla 1-2`ye indirmen daha iyi olacaktır. Bebeklikten çıkıp daha da büyüdükçe de eti iyice azaltıp bol bol çok çeşitli yeşillik vermek en sağlıklısı :)

img

pinar1112

17 yıl 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

evt geçenlerde intenette araştırdığımdada öyle yazıoda şimdi ota ilk adımı basacağızzz:)

img

_ceren_

ÖZEL MESAJ

ceren benim tek karşı çıktığım maydanoz vermendi.Ben bu konu hakkında öğrendiklerimin nerdeyse hepsini pınar hanım ve frozen den öğrendim.Eğer dikkat ettiysen pinar hanımın yasak besinler listesinde de maydanoz var.

img

huleyn

16 yıl 3 ay 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Bir arkadaşımız ( smallkitty ) kaynak bir sitenin yararlı ve yasak yeşillikler sayfasını türkçeye tercüme etmişti , herkese yararlı olacaktır. Maydonoz önerilmez

http://www.hepsievcil.com/App/Forumlar/Cevaplar.aspx?KRef=5&FRef=30&BRef=38364

Nerdesin smallkitty ???

img

frozen

18 yıl 5 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

tahmin yaşı:7 aylık(eve geldiğinden beri) kabuk boyu:4.5 kilo:ölçmedim günlük yemler:günde 15 tane sanyu turtle stick ekstra:yok