Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

2 Akvaryum Üst Üste

Selamlar;

Pınar`ın "melekondu "sunu gördüğüm günden beri aklımda benzer bir uygulama yapmak vardı. Dün çatıya attığım eski akvaryumumu kullanıp bu fikri hayata geçirmeye karar verdim. Bizim afacanların ilk bir yıllarını geçirdikleri akvaryumu daha sonra 1 m. lik yenisi geldiğinde ıskartaya çıkarmıştım. Camının bi kısmı kırılmış tamir görmüştü. Bir güzel temizledikten sonra ölçü alarak alt kısmında 15-16 cm eninde bir parça kestirdim. (Camcıda kestirdim. Ama silikonlar o kadar sağlam tutmuştu ki tüm parçaları temizlemek yarım saat aldı) Kesildikten sonra keskin kenarları zımparaladık.

Daha sonra rampa yapımı için uygun ölçüde pleksi glas parça almak için tabelacının yolunu tuttum. Akvaryumun eni 23 cm. di. 23 cm x 45 cm pleksi glas kestirdim. 3 liraya maloldu. Tezgahta elektirikli testere ile uygun ölçüde kestiler. Eğim vereceğim noktayı da maket bıçağı ile iz yaparak işaretlediler. Parçayı bir kaç mm fazla kestiklerinden akvaryumun camını kastırdı. Bende kenarından kesip ufaltmak isterken malzemeyi kırdım. Kesim işini aldığınız yerde tam ölçüde yaptırmanızı tavsiye ederim. Evde kesmek oldukça zor oluyor. daha yakındaki bir tabelacıdan başka bir parça aldım. Şeffaf yoktu bende beyaz bir parça kestirdim. Yine bükeceğim yerden maket bıçağı ile iz yaptık. Bükme işlemi tahminimden kolay oldu. Saç kurutma makinesi önerdiler ama uzun süreceğini tahmin edip, ocak alevinde ısıttım. Çok yaklaştımadan bükeceğim bölgenin ön ve arkasını ısıttım. Yavaş yavaş esneterek istediğim açıya getirdim ve öylece soğumaya bıraktım. Soğuduğunda oldukça sağlam oldu. Eşimin ıvır zıvırları arasından fotoğraftaki cam taşları buldum ve akvaryum silikonu ile pleksiglasa yapıştırdım. ( Pleksi nin üzerine maket bıçağı ile izler yparsanız yapışmayı kolaşlaştırırsınız.)

Dana sonra akvaryuma yapıştırıp üzerinde ağır kitaplarla 1 gece kurumalarını bekledim. gelelim akvaryumun üzerine ufak olanı yerleştirmeye. Büyük akvaryumumun kenarlarında 5 mm camdan kayıtlar vardı. Oldukça sağlamlar. bende camcıda 5 mm ve 6 cm eninde kayıtlar yaptırıp silikonla uygun yerlere taşıyıcı olarak yapıştırdım.

Bu kayıtların üzerine küçük akvaryumu yerleştirip su seviyesini yükselttim. Eski kuru alanlarına dokunmadım. Orası onlar içine girip dinlenebilecekleri bir mağara görevi görüyor artık. Alttaki fotoğrafta sol tarafta kalan açık alandan firar etmelerini önlemek için üzerine bir parça cam kapattım. Artık yeni evlerinde güvenle yüzüp istediklerinde kuru alanlarına çıkabilecekler. Böylelikle yer kavgasının da sonu gelmiş olacak.  

ilham kaynağı olduğundan Pınar`a ve Melek`e tekrar teşekkürler.

img

yasdal

18 yıl 20 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Eline sağlık çok güzel olmuş... Bu arada ben birkaç gün önce sitenize üye oldum. BİR HATA YAPTIK .... başlıklı yazımı okursan hikayemi öğrenebilirsin. Eğer elinde kullanmadığın malzemelerin varsa bizimle paylaşırsan sevinirim. Ben de Maltepe`de oturuyorum. Şimdiden sağol. İnşallah bizim de bir gün böyle bir melekondumuz olur:D

img

asegul07

14 yıl 7 ay 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

eline sağlık yasdal..aslında melekondu bana da ilham kaynağı olmuştu :) ama benim kuru bölgem tahtadan..rampayı da senin yaptığın gibi plexi üzerine vazo taşlarıyla yaptım..kapluşlar üzerine çıkmaya çalışıp da beceremeyince proje de rafa kalktı :)

img

thedamned

14 yıl 11 ay 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Hayırlı olsun yasdal , seneye çaktırmadan bi kat daha çıkarsın triplex villa olur. Sizin o köşe bir nevi denize özlem köşesi olmuş galiba. Üst yuvanın kenarlarını ve üstünü azıcık kapatırsan mahremiyet de sağlanır kaplumbağalar daha da rahat ederler gibi.

img

frozen

18 yıl 4 ay 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Yasdal, müthiş olmuş, bizimkini yapmadan önce hep yabancı sitelerde incelediğim biri sulu biri kuru üstüste iki akvaryum fikrinin gerçeğini burda görmek harika, buna ilham veren olarak geçmekse çok hoş. Sormak istediğim bir sürü şey var, en önemlisi taşıyıcıları tam olarak nasıl yerleştirdiğin, fotoğraflardan anlamaya çalıştım fakat taşıyıcı parçaları tam akvaryumun kendi kayıtlarının altndan mı yapıştırdın, nasıl silikonladın? Bu işin en can alıcı yeri, biraz daha ayrıntılı anlatsana bize.

Ben rampayı kendim eğmenin yolunu bulamamıştım, ocakta kolay oldu demek bu iş, peki eğiminden memnun musun, benimkinin eğimi biraz fazla kaçmıştı. Ben de kendim eğmek isterdim, malzeme çok ucuz sonuçta, kalıcı birşeyler yapılıyorken birkaç parça bile alınıp acemilik payları da bırakılıp en uygun eğimde tam istenilen rampayı yapabiliriz eğer böyle senin gibi kendimiz eğiyorsak, yabancı forumlarda ısı tabancası falan da görmüştüm bu iş için, ama ocak enn kolayı, var mı püf noktası falan? Melekondu`yu yeni bi sistemde birkaç ufak değişiklikle kullanıyorum, içinde su olan akvaryum değişti. Bende de aksi gibi bu sefer camlar daha kalın olunca eski rampa akvaryumunun içine oturmayı milimlerle kaçırdı. Çakmakla ısıtıp ısıtıp maket bıçağıyla kestim, böylece daraldı biraz. Böyle şeyler yapmanın hiç akla gelmeyen zorlukları var, benzerlerini yapacaklara en önemli tavsiyem hesaplamaları milimetreler üzerinden düşünmeleri.

Yasdal, madem bu kadar büyük kuru bölgeleri oldu, acaba bir ısınma lambası daha eklesen mi? Görsel olarak aynı arka fondan kuru akvaryuma da yapıştırmak hoş olabilir. Merak ettiğim diğer şeyler filtre borularını nasıl yerleştirdin, özellikle sol köşeyi camla kapattıktan sonra. Bir de bize yakın duran uzun kenarla üstteki akvaryum arasındaki boşlukta bir sıkıntı olup olmadığı. Bir de bak bir tane de içinde saklanabilecekleri kadar çok bol ve uzun yapraklı ama yekpare (ki böylece temizliği çok kolay) bir plastik bitki atsan akvaryuma kesin çok sevicekler onu.

Ellerine sağlık, 250 litreye mi çıktı şimdi keratalar :)

img

pinar1112

17 yıl 20 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Pınar Selam ;

Konuya yazdığın mesajı gözden kaçırmışım. Şimdi gördüm. Tam da söylediğin değişklikleri yapmışım :) Fona resim ekledim, akvaryuma iri plastik bitkiler :) Yukarıdaki bölgeyi de biraz daha doğala yaklaştırdım. İlk yaptığım rampanın eğimi beni de rahatsız etti sonradan.
Onu tekrar ısıtıp yerinde düzelteyim derken kırdım :) Hemen gidip bir tane daha pleksi kestirdim.

Bükme işi çok basit. Bükeceğin yere bir cetvel ve maket bıçağının "TERSİ" ile iz yapıyorsun. iki üç kez gidip gelsen yeter. Sonra bir iki dakika kadar ocağın en ufak kısmında ateşten 3-4 parmak kadar yukarıda çevire çevire ısıtıyorsun. Bu arada hafif hafif elle yokla. Zaten bi süre sonra kendiliğinden kolayca eğildiğini göreceksin. Biraz öyle tutarak ateşten al. Hemen kuruyup öyle kalıyor. Rampanın düz bölgesinin altına çizikler yaparak bolca silikonladım. Akvaryumun camını da. Sonra direk yapıştırıp bir gece üzerinde ağırlıklarla beklettim. Sabaha taş gibi oldu. Bu sefer üzerine taş yapıştırmadım. Altı vantuzlu banyo kaydırmazı kesip yerleştirdim. Çok kullanışlı oldu. Son görünüş şöyle.Rampanın yanındaki ters duran kapak bizim oğlanın uyku mekanı. Kız ise eski kuru alanında uyuyor. Uyurken kafalarını dışarı çıkarabilme rahatlığı çok hoşlarına gitti. Günün çoğunu oralarda geçiriyorlar. Resimler ;

img

yasdal

18 yıl 20 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

yasdal bişey merak ettim,kuru bölgeden inerken çarpmaz da,bişeyden korkup atladığında falan küçük akvaryumun camına çarpma oluyor mu?

img

thedamned

14 yıl 11 ay 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Hem kapluşların hem de akvaryumların kocaman Yasdal. Ben çok kıskandım yaa!!! :)) Darısı bizimkilerin başına. Ellerine sağlık diyim ve hemen sayfanı kapatayım ben. :)))

img

marti

14 yıl 7 ay 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Çarpma işi hiç başıma gelmedi.

img

yasdal

18 yıl 20 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Pınar bir de kayıtları sormuşsun. Fotoğrafta sol ve sağda duran uzun kayıt zaten mevcuttu. Akvaryumun dört köşesinde var. Akvaryumu alırken eski sahibi oralardan tutup taşıyordu hatta. Çok sağlamlar. Bende onların kalınlığında 5 mm`e  6 cm eninde camlar kestirip zımparalattım. Üzerlerine yapıştırdım silikonla. 1 gece öyle beklediler. Sonra çok sağlam oldular. Üstteki akvaryumun sağ kenarı eski sağlam kayıta, ortası ve sol kenarı da yeni attığım kayıtlara basıyor.

Filtre borularını ise kayıtlar ile akvaryum camı arasından geçirip sabitledim. Emiş en alttan basma borusu da suyun yüzeyine hareket verecek şekilde tam yüzeyden yapılıyor şu anda. Emiştek ielyafı 3-4 günde bir değiştiriyorum. Bu sayede Dış filtreye pislik kaçmıyor.

Dış Filtreyi 4-5 ay daha açmamayı planlıyorum. Bakalım su dengesini koruyabilecek miyim. Fotoğraftaki rengine bakmayın siz ışıkta tamamen berrak görünüyor su. Dış filtre hortumları da arkadan gidip ufak bir delikten kapaklı bölmedeki dış filtreye giriyor.  Sistem kusursuz işliyor şu anda. Dip çekimi için motor arayışlarım vardı. Daha sonra normalden daha kalın bir hortum kullanıp direk küvete dip çekimini yapmaya karar verdim. Hortumu küvetten akvaryuma kadar çekip musluktan içini su dolduruyorum sonra musluktan çıkarıp akvaryumun boşalmasını sağlıyorum. Sonra da gidip tüm dibi hortumun ucu ile süpürüyorum. Tek derdim şu andadipte görünen beyaz 2 şer cm lik  koca koca taşları içine çekecek kadar güçlü olması :) Daha ince bir hortum veya taşları engelleyecek bir kalın süzgeç kullanmam gerekecek :) Vel hasıl uzun uğraşlar sonucu kurduğum sistem şu anda başarılı bir şekilde devam ediyor. Bakalım bir kaç sene sonra nasıl bir ihtiyaç oluşacak. Daha da büyüdüklerinde sanırım duvar boyunca yükselen apartman benzeri bir akvaryum yapacağım :) Rampalarla her katına çıkıp oradaki havuzlarda yüzüp güneşlenebilecekleri bir sistem olabilir. Bakalım birlikte görüp öğreneceğiz ihtiyaçları. 

img

yasdal

18 yıl 20 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ