Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

2 Akvaryum Üst Üste - 2.sayfa

Selamlar;

Pınar`ın "melekondu "sunu gördüğüm günden beri aklımda benzer bir uygulama yapmak vardı. Dün çatıya attığım eski akvaryumumu kullanıp bu fikri hayata geçirmeye karar verdim. Bizim afacanların ilk bir yıllarını geçirdikleri akvaryumu daha sonra 1 m. lik yenisi geldiğinde ıskartaya çıkarmıştım. Camının bi kısmı kırılmış tamir görmüştü. Bir güzel temizledikten sonra ölçü alarak alt kısmında 15-16 cm eninde bir parça kestirdim. (Camcıda kestirdim. Ama silikonlar o kadar sağlam tutmuştu ki tüm parçaları temizlemek yarım saat aldı) Kesildikten sonra keskin kenarları zımparaladık.

Daha sonra rampa yapımı için uygun ölçüde pleksi glas parça almak için tabelacının yolunu tuttum. Akvaryumun eni 23 cm. di. 23 cm x 45 cm pleksi glas kestirdim. 3 liraya maloldu. Tezgahta elektirikli testere ile uygun ölçüde kestiler. Eğim vereceğim noktayı da maket bıçağı ile iz yaparak işaretlediler. Parçayı bir kaç mm fazla kestiklerinden akvaryumun camını kastırdı. Bende kenarından kesip ufaltmak isterken malzemeyi kırdım. Kesim işini aldığınız yerde tam ölçüde yaptırmanızı tavsiye ederim. Evde kesmek oldukça zor oluyor. daha yakındaki bir tabelacıdan başka bir parça aldım. Şeffaf yoktu bende beyaz bir parça kestirdim. Yine bükeceğim yerden maket bıçağı ile iz yaptık. Bükme işlemi tahminimden kolay oldu. Saç kurutma makinesi önerdiler ama uzun süreceğini tahmin edip, ocak alevinde ısıttım. Çok yaklaştımadan bükeceğim bölgenin ön ve arkasını ısıttım. Yavaş yavaş esneterek istediğim açıya getirdim ve öylece soğumaya bıraktım. Soğuduğunda oldukça sağlam oldu. Eşimin ıvır zıvırları arasından fotoğraftaki cam taşları buldum ve akvaryum silikonu ile pleksiglasa yapıştırdım. ( Pleksi nin üzerine maket bıçağı ile izler yparsanız yapışmayı kolaşlaştırırsınız.)

Dana sonra akvaryuma yapıştırıp üzerinde ağır kitaplarla 1 gece kurumalarını bekledim. gelelim akvaryumun üzerine ufak olanı yerleştirmeye. Büyük akvaryumumun kenarlarında 5 mm camdan kayıtlar vardı. Oldukça sağlamlar. bende camcıda 5 mm ve 6 cm eninde kayıtlar yaptırıp silikonla uygun yerlere taşıyıcı olarak yapıştırdım.

Bu kayıtların üzerine küçük akvaryumu yerleştirip su seviyesini yükselttim. Eski kuru alanlarına dokunmadım. Orası onlar içine girip dinlenebilecekleri bir mağara görevi görüyor artık. Alttaki fotoğrafta sol tarafta kalan açık alandan firar etmelerini önlemek için üzerine bir parça cam kapattım. Artık yeni evlerinde güvenle yüzüp istediklerinde kuru alanlarına çıkabilecekler. Böylelikle yer kavgasının da sonu gelmiş olacak.  

ilham kaynağı olduğundan Pınar`a ve Melek`e tekrar teşekkürler.

img

yasdal

18 yıl 1 ay 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Valla sık sık bu sayfayı açıp neyi nasıl yaptığını okuyorum. Ellerine sağlık ne diyim:)) Tabii biraz da gözüm korkmuyor değil yani. Bizim boncuk da böyle bir eve sahip olmalı diye... Sana birşey sormak istiyorum. Yabancı bir sitede bir resim gördüm. Kaplumbağaya bir yaşam alanı hazırlamışlar. Şöyle ki; bizim bebek küvetlerine benzeyen oval ve genişçe bir şeyi bir dolap üzerine oturtmuş,içini de bir gölcük gibi düzenlemiş. Tıpkı evin içinde küçük bir gölet gibi. Çok hoşuma gitti doğrusu. Türkiye`de sanırım herkes terraryum yapmak için cam akvaryum kullanıyor. Ama acaba böyle bir sistem kurmak doğru olur mu? İçi aynı bizimkiler gibi düzenlenmiş, kuru bölge,ısıtıcı falan... Tek farkı akvaryum camındaki gibi yandan değil üstten görüş alanı olması... Ne dersiniz böyle birşey yapmaya kalkışayım mı? Sağol...

img

asegul07

14 yıl 7 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Çukur gibi yapıp yukarıdan izlemek hoş görünsede onları çok fazla tedirgin edeceği kesin. Devamlı etraflarında dolaşan koca koca adamlar görecekler. Sonra bahsettiğin tasarım kocaman bi yer kaplar sanki. Evin ortasına havuz yapmak gibi :) Ben pek kolay üşenmem ama ben bile kalkışmazdım bu işe :)

img

yasdal

ÖZEL MESAJ

Sağol, aslında gerçekten çok zor bir şey ama o kadar güzel ve doğal görünüyordu ki... Sanki gerçek ortamında yaşıyormuş gibi. Şimdi değilde (hani bu kapluşlar 30 yıl falan yaşıyor ya) ilerde fırsatım olursa o da akvaryuma sığmayacak kadar büyürse yapmayı ciddi ciddi düşünüyorum. İlgine teşekkürler. Bir de beslenme bölümüne bizim Boncuk`a neler verdiğimi yazdım ama kimseden bir yanıt alamadım acaba az mı besliyorum diye endişeliyim. Günde 3-4 adet Sanyu turtle stick, 5-6 adet kurutulmuş kurtçuk, iki günde bir birkaç karides veriyorum. Bazen de haşlanmış tavuk... Hiç vitamin vermedim, yakındaki pet shop ta bunları bulabildim. Acaba yeterli mi, zaten attığım yemlerin bir kısmını da yemediği için geri toplamak zorunda kalıyorum acaba çok küçük olduğu için verdiklerim fazla mı geliyor? Yardımcı olursan sevinirim. Eğer merak edersen beslenme programları bölümünde bilgileri var. Şimdiden sağol...

img

asegul07

ÖZEL MESAJ

Biraz fazla gibi bebek bir kaplumbağa için. Şöyle yapmanı tavsiye ederim. verdiğin yemleri göz kararı bir araya getir. Boyun kısmından burnunun ucuna kadar kafa boyu ile karşılaştır. Ortalama kafası büyüklüğünde yem vermek yeterlidir. Bir de yem verirken ayrı bir kaba almanı tavsiye ederim. İçi ılık su dolu bir kaba alıp yemleri ver, 1-2 dk da bitirdiği yemler onun ihtiyacıdır. Dİğerlerini suyla beraber dökebilirsin. Bu sayede akvaryumunda pislenmemiş olur. Tabi çok oburluk yapıyorsa yine bu kafa büyüklüğü taktiğine başvurabilirsin. Çok yem vermek onların çok çabuk irileşmelerine ve obez kaplumbağalar olmalarına yol açar. Bu durumu bacaklarının birleşim yerlerindeki şişiklik belli eder.

img

yasdal

ÖZEL MESAJ

Yani bu kadar yem yeterli diyorsun sağol. Vitamin vermeye ne zaman başlamalıyım acaba ya da vermek zorunlu mu? Kusura bakma bu konuda çok bilgisizim, internette gördüğüm herşeyi de yapmak istemiyorum açıkçası...

img

asegul07

ÖZEL MESAJ

Vitamin işi ayda bir veya halsiz, hasta görünümde ise daha sık verilebilir. Piyasada çok uyduruk vitaminler var. Sera kullanmanı tavsiye ederim. Son kullanma tarihine de bakarak yemleinin üzerine dmlatıp sonra verebilirsin.

img

yasdal

ÖZEL MESAJ

Sağol, teşekkürler. :)

img

asegul07

ÖZEL MESAJ

Çok güzel olmuş ellerinize sağlık :)

img

butterfrog197

14 yıl 7 ay 12 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Akvaryumumun kum alanı bitmiş halde videosu ; http://www.izlesene.com/video/hayvanlar-kaplumbaga-akvaryumum/1431608

img

yasdal

ÖZEL MESAJ

yasdal merhaba, son durumu merak ettim. Kum tasıyorlar mı akvaryuma. Birde yumurtlama şansları var mı? Ne dersin? :) Bu arada video yu izledim. Çok mutlu görünüyor seninki. Tekrar ellerine sağlık.

img

marti

14 yıl 7 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ