Hepsievcil

Diğer Evcil Forumları > Tavşan

Mesaj Ekle

mrb siz bu yazıyı okuyana kadar tavşanım ölebilir yardım edin

tavşanımı alalı 1 hafta oldu 3 aylık bir tavşan ilk zamanlar çok neşeliydi sürekli koşturuyordu ama son 2 gündür çok durgun ve yerinden hiç kıpırdamıyor yaşlı bir tavşan gibi davranıyor bir yerde saatlerce kıpırdamadan duruyor beslenmesini iyi yapıyorum sizce sorun nedir çok üzülüyorum onun bu durumuna

img

yeldayld

14 yıl 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Tavşanınızın 2 gündür bu halde olmasının bir çok nedeni olabilir. neyle, nasıl, ne sıklıkla ve ne kadar besleniyor? Bulunduğu ortamın fiziksel koşulları nelerdir? nerden aldınız ve oraya nasıl bir ortamdan gelmiş? dışkılaması normalmi? vucudunda fiziksel bir anormallik varmı? göz yada burun akıntısı varmı?.... Bu ve bunun gibi bir çok sorunun cevabını içeren detayları paylaşırsanız ne gibi bir sorun olduğuna dair daha doğru fikir yürütebiliriz. çünkü bu durumun zehirlenmeden-yanlış beslenmeye, mikrobik enfeksiyondan-genetik kusura, kistik oluşumlardan-darbeden kaynaklı organ deformasyonuna bir sürü nedeni olabilir.

img

myhollandlop

14 yıl 10 ay 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

tavşanımı hijyenik bir ortamda tutmaya özen gösteriyorum bi kaç gün üst üste marul verdim sizce bundan kaynaklı olabilirmi birde bu sabah ishal olduğunu fark ettim ama yarın aldığım yere gidip mutlaka soracağım

img

yeldayld

14 yıl 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

annem ciğ patates vermiş biraz iyi oldu sanki

img

yeldayld

14 yıl 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Evet çok marul yediğinden isal olmuş. Tavşanların bağısak sistemleri hassastır. Özellikle butür yeşil bitkilere karşı. yemeli ama hem az yemeli hemde bonus niteliğinde ana yemeği palet yem vs. yanında 1-2 yaprak yeşillik. Ciğ patates işe yarar bir de kurutulmuş ekmek yada yulaf ezmesi gibi kuru ve yoğun lif içeren gıdalar tüketmeli. bolca su içebilmesine özen gösterin. umarım iyileşir.

img

myhollandlop

ÖZEL MESAJ

çok teşekkürler yardımlarınız için tavşanım şuan çok iyi

img

yeldayld

14 yıl 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

tavşanım bu sabaha karşı öldü... nedenini tam bilemeiyorum ama balkonda sebzeliğin arkasında ölü olarak buldum sıkıştığını tahmin ediyorum..uzanır vaziyette öldüğü için o şekilde kalmış düzelmedi .. sabah yemini vericektim seslendim gelmedi daha sonra öldüğünü anladım..bundan sonra hayvan beslemeyi düşünmüyorum güzel bir siteniz var .. can dostlarınıza ve sizlere uzun ömürler dilerim:

img

yeldayld

14 yıl 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ya myhollandlop LütfN bNm de yaRdımıNıza ihtiyacm vR... tavşaNm ishaL gözLeRi suLuuu buRNu akıNtıLı ... NEFES ALAMIYOR,BURNU TIKALI BU KONUDA BANA YARDIMCI OLUR MUSUNUZ LÜTFEN ÇOK RİCA EDİYORUM O ÖLÜRSE BENDE ÖLÜRÜM..!!

img

bucurugum

13 yıl 10 ay 12 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Tavşanınızın gözlerinde ve burnunda akıntı varsa, büyük ihtimalle gribal bir enfeksiyona yakalanmış. Benim tavsiyem öncelikle bir veterinere götürmelisiniz ve vericeği ilaçları kullanmalısınız. yada piyasadan temin edebileceğiniz petshoplarda satılan soğuk algınlığı giderici ilaçlardan kullanın. bunları ya suluğununa belli oranlarda eklemeli yada damlalıkla belirli oranlarda seyreltilmiş halini direk ağızdan vermelisiniz. isali için ise ya yine ilaç tedavisi yada beslenme biçimini kontrol altına almalısınız. beslenmesini kontrol altına almak için öncelikle yeşil gıdaları ve kesin. kuru yem, kurutulmuş ekmek, ciğ patates yada kuru ot yedirin. Su içdiğinden emin olun. Ve bulunduğu ortamı steril hale getirin. Tekrar vurguluyorum, bir veterinere götürün. Çünkü 3 semptomuda aynı anda ortaya çıkmasını sağlıyan farklı bir viral enfeksiyonda olabilir. Böyle bir durum için profesyonel bir yaklaşım gerekir.

img

myhollandlop

ÖZEL MESAJ

Tavşanım bir anda beslenme ile ilgili sorunu olmadığı halde herzaman yediği yiyecekleri yedi fakat su şeklinde çok yoğun bir ishal oldu kafesini hergün temiz tutmama rağmen nedenini bir türlü anlayamadım bu kadar yoğun su havuz şeklinde ishal oldu hayvan 1 gün sonra can çekişerek öldü nedeni ile ilgili bilginiz var mıdır

img

Ebruardor

3 yıl 10 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ