Hepsievcil

Diğer Evcil Forumları > Tavşan

Mesaj Ekle

Yardım Edin Lütfen :(

Ben bugün bir tavşan aldım .. aldığım yere sordum yıkasam sorun olur mu diye bişey olmaz yıka dediler ve ben yıkdım tavşanımı korktu galiba donuk donuk davranmaya başladı sonra sonra kendine gelmeye başladı şimdi hareketli normal gibi ama anlayamıyorum onu bişey olacak mı diye yıkadım diye ölür mü yada ne yapabilirm :( burada götürebileceğim bir veterinerde yok :(

img

merv

13 yıl 11 ay 13 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Endişe etmenize gerek yok. Tavşanınız kendine geldiyse problem yok. Size tavsiyem tavşanınızı asla yıkamayın çünkü onlar zaten yalanarak temizlenen ve temizliğine özen gösteren canlılar. Aşırı korku tavşanların strese girmesine ve durgunlaşmasına neden olur bu sebeple yıkamak gibi onu strese sokacak davranışlardan kaçınırsanız tavşanınız daha mutlu olur. Geçenlerde benim tavşanımı da bahçede av köpeği kovaladı. Hemen farkettim koştum köpeği kovaladım ama yine de tontişim korktu. O gün biraz durgundu kalbi çok hızlı bir şekilde 10-15 dk. kadar attı. Ama 1 saat sonra toparlandı şu an çok mutlu. :)

img

iskete41

14 yıl 3 ay 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Zaten bugün aldım diyorsunuz tontişin yeni ortama alışması da biraz zaman alacak bu sebeple tavşanınızın size alışmasını hemen beklemeyin. Bir kaç gün daha durgun olacak bu sebeple çok fazla rahatsız etmeyin, elinize almayın, kendi haline bırakın ki şoku çabuk atlatsın.

img

iskete41

ÖZEL MESAJ

çok teşekkür ederimmm çok korkmuştum herkes kötü seyler söylemişti ama içim rahatladı =)) benim bir sorum daha olacak su içmiyor yani havuç marul faln yiyor fakat su içmiyor normal mi?? tavsiyeriniz için teşekkür ederim..

img

merv

ÖZEL MESAJ

Tavşanınıza başlangıçta çok fazla yeşillik ve sebze vermeyin. Sanırım henüz küçüktür. Sindirim sistemi tam olarak gelişmediği için ishal olmasına neden olabilir. Başlangıç için onu yemle ve samanla ya da kuru yonca gibi kurutulmuş otlarla beslerseniz daha iyi olur. Aldığınız hayvan dükkanında da dikkat ettiyseniz kuru yemle besliyorlardır. Tavşanların günlük su tüketimleri çok fazla değildir. Siz onu havuç ve marulla beslediğiniz için şu an suyunu o yiyeceklerle karşılıyor ve su ihtiyacı hissetmiyor. 2-3 aylık olana dek marul gibi yeşillikleri haftada 1-2 kez az miktarda verirseniz daha iyi olur. Kuru ot ve yem ile besleyiniz.

img

iskete41

ÖZEL MESAJ

Beslenme alışkalığına bu şekilde alışması oldukça sakıncalıdır(isal olur). Yeşillikleri vs biraz daha büyüyünceye kadar oldukça az verin. Yeşillikleri az verdiğinizde suluğundan su içmeye başlıyacaktır. Şimdi su ihtiyacını yeşilliklerden sağladığı için su ihtiyacı hissetmiyor. Birde suluktan su içildiğini keşfetmeside biraz zaman alır...

img

myhollandlop

14 yıl 10 ay 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ben aldığımdan beri marul ve havuç veriyorum yani dünden beri aldığım yer marul havuç meyve kabukları verebilrsnz dedi o yüzde vermeye başladım bugun tahllı krekr vermeye çalıştım ve yem bekledim ama hiç yemedi ve nerdeyse bir gündür sadece idrarını yapıyor yani sıvı bu normal mi daha hiç büyüğünü yapmadı

img

merv

ÖZEL MESAJ

Normal değil. Siyah siyah tane tane dışkılaması gerekiyor normalde. Hemen bir evcil hayvan dükkanına gidip tavşanlar için satılan yemlerden almanızı ya da bir zahireciye gidip bol oranda ezilmiş arpa içeren buğday, mısır ve küspe karışımı bir yem almanızı öneririm. Acıktığında yiyecektir acele etmeyin. Yeşillik vermeye devam ederseniz ishal sebebiyle tavşanınızı kaybedebilirsiniz. Bulabilirseniz tavşanın altına biraz saman da serebilirseniz onu da yer.

img

iskete41

ÖZEL MESAJ

dışkılaması için ne yapabilrim karnındanda bazen sesler geliyor ben hemen yem alıp yem vermeye başlıycam tavşanı aldığım yere gidip nasıl beslediklerini sordum düzgün beslenmediğini örendm meyve kabukları yedikleirnden faln veriyolarms sasırdım ve yem bulunmadığını söyledi .. şimdi köyden saman ve yem bulmaya çalışcam düzilr mi böyle yaparsam yada bir hastalık mı var tavşanımda =(

img

merv

ÖZEL MESAJ

yardım edin lütfen tavşannım acı çekiyo .2 tane yaptı ama kup kuru veterinere gittik zeytinyağı sürün dediler yaptık yine olmadı nolur yardım ölcek die korkuom.

img

merv

ÖZEL MESAJ