Hepsievcil

Diğer Evcil Forumları > Tavşan

Mesaj Ekle

Yardım Edin Lütfen :( - 2.sayfa

Ben bugün bir tavşan aldım .. aldığım yere sordum yıkasam sorun olur mu diye bişey olmaz yıka dediler ve ben yıkdım tavşanımı korktu galiba donuk donuk davranmaya başladı sonra sonra kendine gelmeye başladı şimdi hareketli normal gibi ama anlayamıyorum onu bişey olacak mı diye yıkadım diye ölür mü yada ne yapabilirm :( burada götürebileceğim bir veterinerde yok :(

img

merv

14 yıl üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merve hiç merak etme zaten tavşan dışkısı kupkurudur. Akmaz, kokmaz. Akar, kokarsa problem olur. Sen çok telaşlısın sakin ol. Kabız değil o normal dışkılaması. Tavşan şu an normal şekilde yiyor içiyorsa, hareket ediyorsa, ilgiliyse hiç bir problem yok. Ama çok durgunsa ki durgun olabilir çünkü hala ortama alışıyor; seslere ve hareketlere çok tepkisizse problem olur. Şu an hareketleri normal mi, yem yiyor mu?

img

iskete41

14 yıl 4 ay 8 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

evet galiba çok telaşlıyım ama bu benim ilk evcil hayvanım ve ona zarar gelmesini hiç istemiyorm gözmden sakınıyorum çok iyi bakmaya çalışıyorum neredeyse iki buçuk gündür hiç dışkılamadı bu nedenle kabız die korktum poposuna zeytin yağı sürdüm ve biraz marul verdim samanla birlikte iki buçuk gündür dışkılamayan tavşanım baya bir dışkılamış bu benim içimi rahatlattı şimdi pelet yem ve saman aldım düzenli beslemeye çalışcam yemini yiyor suyunu içiyor hatta bacaklarıma tırmanmaya evin içinde koşmaya başladı sanırım herşey normal gözüküyor değil mi??? sadece koşarkan titrek harektleri var bu bir sorun demek mi ?

img

merv

14 yıl üyedir.

ÖZEL MESAJ

Hayır hayır bu çok normal. Küçük olmasından kaynaklanıyor bacaklarının titremesi. Eğer koşarken zıplıyor ve kıç atıyorsa bu çok mutlu olduğunu gösterir. Bundan sonra hemen hemen 1 hafta yeşillik verme. Pelet yem ve saman yesin. Bir de sana tavsiyem tontişin üzerine çok titreme bu durumda çabuk hastalanıyorlar. Biraz kendi haline bırak. Hani bir atasözümüz var ya sakınılan göze çöp batar diye. Hayvan beslenmesi de aynen öyle. Çevrene dikkat edersen ister evcil hayvan da ister bebek ve çocuk bakımında çok ilgili ve çok üzerine titreyici ailelerin çocukları ve evcil hayvanları çok çabuk hastalanır ama üzerine düşmeyen ilgisi az olan ailelerin çocukları ve evcil hayvanları taş gibi olur, kolay kolay hastalanmaz. Korkma tavşanın turp gibi endişelenmene hiç gerek yok bundan sonra temiz suyunu, yemini, samanını eksik etmezsen; altını temizlersen hiç bir şey olmaz.

img

iskete41

ÖZEL MESAJ

yardımlarınız için size çoooooook teşekkür ederim o kadar mutluyum kiii anlatamam bu söylediklerinizide dikkate alıcam çok çok çok sağolun size bir sorum daha olacak tavşanıma dış parazitler için bir sprey aldım neresine nasıl sıkıcım nasıl kullanıcam yardımçı olursanız çok sevinrm :))

img

merv

14 yıl üyedir.

ÖZEL MESAJ

Ben hiç tavşanlarıma parazit için sprey sıkmadım. Bu konuda malesef sana yardımcı olamayacağım. Bana kalırsa tavşanın şu an çok küçük ve tavşanına evde bakıyorsun parazit bulaşma riski az. Bu sebeple sprey sıkmazsan daha iyi olur. Nihayetinde o sprey malum zehir içeriyor tontiş sprey sıktığın yeri yalayabilir bu da Allah muhafaza ölümüne neden olabilir. Bence büyüyene kadar sprey sıkmayın. Çok kaşınırsa ve parazite şahit olursanız ileride kullanırsınız. Bu konuda benden daha bilgili birisine danışırsanız daha iyi olur. Link vermek yasak mı bilmiyorum ama bu site de size yardımcı olur : http://www.tavsansevgisi.com/default.asp
Yasaksa şimdiden özür diliyorum. Amacım sadece arkadaşıma yardımcı olmak...

img

iskete41

ÖZEL MESAJ

teşekkür ederim yardımlarınız içinn :))

img

merv

14 yıl üyedir.

ÖZEL MESAJ

Son olarak bişey sölicem .aRtık hayvanımdan korkuyorum.Aşırı derecede hareketlendi.odanın etrafınd a yürümekten çok uçuyor.sadece kıç atmıyor arada üstüme sıçrıyo havada dönüyo ve durmadan ayaklaıyla uzanıyo.Tavşanıma ne oluyo?Bunlar normal mi? yoksa değil mi??

img

merv

14 yıl üyedir.

ÖZEL MESAJ

Çok şanslı olduğunu bilmelisin. Tavşanın aşırı derecede mutlu. Bu kadar kısa sürede ortama uyum sağlayan tavşan duymamıştım. Maşallah, Allah nazardan saklasın. Herkese anlatma nazar değer. :) Bu kadar pirpirikli olma :)

img

iskete41

ÖZEL MESAJ

nasıl olmayım ya:/ şimdide ishal oldu :(( :(( ne yapmalıyım :(( :((?

img

merv

14 yıl üyedir.

ÖZEL MESAJ

tavşanımla yolculuğa çıkablrmiyim yol onun için bi sorun olur mu ??

img

merv

14 yıl üyedir.

ÖZEL MESAJ