Hepsievcil

Diğer Evcil Forumları > Hamster

Mesaj Ekle

GUİNEA PİG İLE İLGİLİ HERŞEY

selam arkadaşlar;; guinea piglerle ilgili sorularınızı bekliyorum,elimden geldiğimce size yardımcı olmaya çalışacağım. sevgiler....

img

şilacık

19 yıl 7 ay 10 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

kimsenin guinea pig ile sormak istediği bi şey yok mu arkadaşlar,peki

img

şilacık

ÖZEL MESAJ

valla kimsenin kobayı yok ki şilacık...nedense popüler değil bu dünya tatlısı hayvanlar.benim cholito''mun tüyleri dökülüyo ya hiç durmadan.halbuki her ay bakıma da götürüyorum. c vitamini eksikliği mi acaba?

img

kobay

19 yıl 2 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

evet gerçektende türkiyede pek popüler değil guinea pigler.halbuki çok cana yakın,süper hayvanlar

cholito'nun başına gelen benim sweety'nin de başına gelmişti.tüyleri birssüre aşırı dökülmeye başladı.ama kısa zaman içinde düzeldi artık bişeyi yok.tabi c vitamini guinealar için sonderece önemli tabiki.bakalım,inşallah seninkinin tüy sorunuda biter.

bu arada cholito ismini nereden buldun,bir anlamı var mı???

img

şilacık

ÖZEL MESAJ

Merhaba arkadaşlar guinea pigler konusunda çok olmasad biraz bilgim var.Umarım sizlerin işine yarar.Kobaylar son dererce hassas hayvanlardır.Çok kolay üşütebilirler,vitamin eksikliğine son derece duyarlıdırlar ,kolay strese girerler,sahiplerine kolay bağlanırlar ve ayrılıncada çok kolay hastalanırlar.Bulundukları yerin temiz ve kuru olması gerekir.Kanatlılar için üretilen ve suda eriyen vitamin komplekslerini sularına karıştırmak çok iyi sonuç veriyor.Diyetlerinde mutlaka yeşil bitkilere yer vermelisiniz.Meyva mutlaka verilmeli özellikle elma armut kiwi vs.Asitli meyvalar vermeyin.Maydanoz lahana marul yonca karnıbahar çok sevdikleridir.Salatalık ve domates vermeyin ishal olurlar ve çok kısa zamanda kaybederseniz.Havuç benim kobaylarımın en sevdiklerinden biridir.Tavukalar için hazırlanmış pelet yemle besleyebilirsiniz.Hem protein hemde vitamin yönünden zengindir.Mutlaka haftada 2 kez tüylerini fırçalayın.Eğer sormak istedikleriniz olursa ve bende biliyorsam seve seve paylaşırım.Saygılarımla Asil Ergenoğlu

img

asilergenoglu

21 yıl 1 ay 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

suya katılan vitaminler suyu lezzetsiz bir hale getirir.ayrıca portakal,mandalina gibi asitli meyveler vermenin hiç bir sakıncası yok,hamster değil ki bu hayvanlar...tavuk yemi değil,c vitamini eklenmiş kobay yemiyle beslenmeleri gerekir.marul ve salatalık vermek niye ishal yapsın ki?ben 3.5 yıldır veriyorum daha hiç ishal olmadı.kobaylar hassas değil,tersine çok dayanıklı hayvanlardır,aylarca su içmeden yaşayabilirler.

img

kobay

ÖZEL MESAJ

selam şilacık.cholito''nun ismini bi pembe diziden buldum :) vahşi güzel''den.ispanyolca bi sözcük,ama anlamını bi türlü bulamadım...ispanyolca bi isim koymak istedim;çünkü kobayların doğal yaşam alanı olan ülkelerde ispanyolca konuşuluyor.benim bir kobayım daha vardı,adı winky''di.ama öldü 1.5 yıl önce :( daha minicikti,cholito''yu çok seviyordu.yavru olduğu için ne kadar yemesi gerektiğini bilmiyordu sanırım,çok fazla yedi bir gün...onun adını Harry Potter''dan koymuştum.Harry Potter''ı sever misin?

img

kobay

ÖZEL MESAJ

ayrıca kobayların en büyük ihtiyaçlarından biri c vitaminidir.c vitaminini eksik etmemeliyiz,unutmayalım:) foruma bir guinea sever arkadaşımızın daha katılmasına çok sevindim,böylece bilgilerimizi daha güzel paylaşırız.ama bi konuda sana katılmıyorum.bende guinealarımı salatalık ve marulla besliyorum ve hiç ishal olduklarını görmedim bu konuyu sanırım birazs karıştırdınız... cholito çok güzel bi isim gerçekten,ben çok beğendim. harry potter''ı da çook severim.serisini okudum.oradaki fare çok tatlıydı.. son günlerde benim guinealarda aşırı bir koku var.neden bilmiyorum.veterinerimize gittik,nedenini anlayamadı.annem de bu yüzden iki tanesini eski komşumuza vermek istiyoru.sanırım bizde sadece Kestane kalacak.sizce bu kokunun sebebi ne olabilir?yani temizliklerinide hiç aksatmıyorum ama nedense aşırı kokuyorlar:((((

img

şilacık

ÖZEL MESAJ

selam silacık ....senınkılerın resmıvar mı???cok gormek ısterım...bu arada ben seda...

img

zeytin84

19 yıl 1 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

arkadaşlar bende ginepig besliyorum.yakında burdan yazışırız.

img

angoravet

19 yıl 3 ay 30 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ