Hepsievcil

Köpek Forumları > Köpek Sağlıgı ve Bakımı

Mesaj Ekle

KANGAL KÖPEĞİ HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ VARSA !... - 2.sayfa

Herkese Merhaba, Kangal Köpeği hakkında merak ettiğiniz veya bizlerle paylaşmak istediğiniz konular varsa, lütfen yazışalım. Orhan YILMAZ-Ziraat Yük. Müh.(Hayvan Yetiştirme ve Islahı Bölümü)

Merhaba Braid, Her ne kadar Akbaş, Kangal''lardan ayrı bir ırksa da, elimden geldiği kadar cevaplayayım. Öncelikle, Karacabey TİGEM güvenilir bir kurumdur. Oradan yavru aldıysanız, endişe edecek bir şey yok. Problem sadece kuyruksa, fazla endişe etmeyin. Doğumdan sonra herhangi bir kaza sonucu, kuyrukta bir aksaklık olmuş olabilir. Köpek Yetiştirme Birimi görevlisi Vakkas Bey''e sorarsanız, size işin doğrusunu söyleyecektir. Kendisi son derece dürüst biridir. Kuyruk, köpeklerde dümen görevi görür. Hızla koşarken, sağa ve sola manevralarda, dönüşü kolaylaştırır. Kuyruğu olmayan bir Akbaş''ın sadece bu yönden dezavantajı olur. Onun haricinde korkulacak bir şey yok bana göre. Selamlar

Sayın Orhan Bey Vakkas beyle tanıştım, kendisi bu durumun Karacabey tarihinde 2. defa meydana geldiğini daha ziyade görsel bir mesele olduğunu genetik taşıyıcılık beklemedikleri. Ancak bu durumu bilip buna göre karar vermemi aynen sizin söylediğiniz samimiyetle ve dürüstlükle izah etmişti. Benim bulunduğum ortamlarda kurt boğmasını beklemediğim için yüksek süratte viraj alma becerindeki bir azalmayı oğlumun diğer güzellikleri ve yetenekleri yanında bir çırpıda cizmiştim zaten. Genede Baba (Hayvansever-Hayvan Sahibi-Erkek) olmanın sorumluğu ile yapılması gereken birşey varsa zamanını geçirmeden yapalım diye sizede danışmak istemiştim. Çok teşekkürler.

img

braid

18 yıl 11 ay 6 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba, köpeği de görmediğim için, tabii ezbere konuşuyorum. Ama dediğim gibi, önemli olna köpeğin kişiliği, sizin onunla olan anılarıdır. Fizik görüntüsüne o kadar takmayın derim. Yardımcı olacağım başka konu olursa, buradayım.

Kangal Köpeği kitabımdaki, Kangal isimlerinden bazılarını veriyorum. Selamlar Dişi: Afet, Aksu, Albız, Arap, Ateş, Atılgan, Ayışığı, Ayıcık, Balkız, Berfi, Beyaz, Bıldırcın, Bipsi, Boğar, Boncuk, Boz, Bulut, Cambaz, Cellat, Cesika, Ceylan, Cıncık, Çember, Çevir, Çopur, Daaşe, Delikız, Devir, Dost, Efe, Elmas, Fındık, Fıstık, Filiz, Garip, Garoş, Güllü, Gümüş, Gürce, Gürcü, Haydut, Hopi, İnci, Kapan, Kapar, Kar, Karabaş, Karperisi, Kartopu, Katar, Keklik, Keş, Kılıç, Kontes, Korsan, Küço, Mahcup, Manga, Manken, Meraklı, Mercan, Mirce, Monika, Muro, Nazik Hanım, Pamuk, Robin, Sarı, Sarmaşıl, Saymaz, Seçkin, Sedef, Sezgin, Sıçan, Sişup, Sümbül, Süslü, Şavıdza, Şirin, Tombul, Uçar, Yaman, Yazgı, Yeriş, Yetiş, Zelal, Zoro, Zümrüt. Erkek: Akış, Aloş, Apaçi, Aslan, Badar, Balaban, Bıgır, Biçer, Boris, Bozo, Buş, Cesur, Coni, Çakal, Çapar, Çomar, Duman, Ejder, Erkeç, Eskimo, Gavraş, Gobel, Garoo, Gaytar, Gudo, Gurek, Gurzo, Habate, Hamzet, Herkül, Japon, Jilet, Kalan, Kalas, Kalleş, Karabela, Karlos, Keleş, Kemikkıran, Keskin, Kobra, Komançi, Kurtboğan, Kütük, Ladin, Maço, Memati, Pala, Palas, Panter, Paşa, Potuk, Reis, Rogar, Sako, Saro, Saymaz, Sekül, Sigoş, Şabdur, Şamir, Şaron, Şerkan, Şeytan, Şihadze, Talas, Tallu, Tamate, Tamu, Tango, Tarzan, Tomas, Tomi, Toni, Topuz, Toraman, Toros, Tufan, Tüylü, Taysın, Yakışıklı, Yakut, Yapal, Yarış, Yellek, Zalım, Zalim, Zorba. Kaynak: Orhan YILMAZ-Kangal KÖpeği-Tarihi, Tanıtımı, Yetiştirilmesi, Islahı, Sayfa:208 Öztepe Matbaası, Ankara.

Sevgili Cem, Sorunun cevabını www.turkkangal.net internet sitemdeki Forum bölümüne yazdım. Oradan okuyabilirsin. Eğer orada foruma cevap yazmak istersen, kayıt olman gerekir. Selamlar.

Az Yavrulayan Kangal Daha mı Makbuldur? Toplumda, bilhassa kırsal kesimde, bir batında az sayıda yavru veren Kangallar daha fazla elde tutulur. Bunların daha kaliteli ve bilhassa kurtçul oldukları iddia edilir. Bunun kesinlikle ilmi bir açıklaması ve geçerliliği yoktur. Bütün çiftlik hayvanlarında olduğu gibi, Kangallar’da da en önemli verim, döl verimidir. Bu, “Hayvan Yetiştirme ve Islahı Bilimi”nin en temel kurallarından biridir. Çok sayıda ve sağlıklı döl vermeyen hayvanların neslini devam ettirmesi imkansızdır. Geçmişte çok fazla yavrulayan Kangallar’ın, ihtiyaç fazlası yavruları kimi zaman suda boğulur, kimi zaman yere çarpılarak öldürülür, kimi zaman kafasına sert bir cisimle vurularak öldürülür ve gömülürdü. Çok yavru sahibi olmanın önüne geçmek için, yetiştiriciler az yavrulayan Kangallar’ın dişilerini elde tutarak, farkında olmadan seleksiyon yapmışlar ve “Az Yavrulayan Kangal” hatlarının meydana gelmesine yol açmışlardır. Az sayıda yavru veren Kangallar’ın daha kaliteli ve bilhassa kurtçul oldukları iddiasının kaynağı şudur: Eskiden kırsal kesimde Kangal Köpeği bu kadar popüler ve aranan bir ırk değildi. Kırsal kesimde yaşayan bir çok kimsenin ifadesi, “Eskiden ‘Köpeğim var’ demeye utanırdık. Hele büyüklerin yanında köpekten bahsetmek çok ayıptı. Bir kişinin köpeğinin çok yavrulaması bir kusur gibi görülürdü. Bu yüzden az yavrulayan Kangallar’ın dişi döllerini beslerdik” şeklindedir. Az yavrulayan dişiler makbul ve bunlara sahip olmak bir ayrıcalık olunca, bazı yetiştiriciler “Kurtçul Kangallar az yavrular” palavrasını ortaya atmışlardır. Bu iddia, bugüne kadar ilmen ispatlanmış değildir ve aslı yoktur. Gerçek Kangal yetiştiricilerine sorulduğunda, bunu tasdik edeceklerdir. Kangal Köpeği’nin çok yavrulayanı daha makbuldur. Kaynak: Orhan Yılmaz, (2005). Kangal Köpeği – Tarihi Tanıtımı Yetiştirilmesi Islahı. Öztepe Matbaası. . Ankara.

yazınızı okudum.orda tvlerde gözüken kangallardan bahsetmişsiniz. bu resim cats and dogs yani kediler ve köpekler adlı bir zamanlar çok iyi hasılat yapmış bir çocuk filminden.filmin sonunda anatolian shepard yazıyor.aynı zamanda yalnış hatırlamıyorsam Bak bu da konuşuyor diye bir çocuk filmi daha vardı. orda da bir kangal oynuyor diye hatırlıyorum.

img

siberia

18 yıl 8 ay 16 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Sevgili Kardeşim, filmin sonunda tırnak kadar harfle yazmışlar ne yazar? Kaldıki, Anadolu Çoban Köpeği ile Kangal Köpeği aynı manayı vermezler, lütfen dikkat. Daha geniş bilgi için, Ana Sayfa''da bir yazım var. Lütfen okuyunuz. Selamlar

Merhaba orhan bey. Yavru kangal almak istiyorum ve çevremde bana elimde güzel safkan kangal yavrusu var diyen insanlar var. Ancak kangal yavru iken nasıl anlaşılır yetişkin bir köpek olsa zaten bu kangal diyebiliyoruz. Yavru iken kangalı diğer yavru köpeklerden nasıl ayırırız? Bu işin sahtekarlığını yapan bir kişi bana bu yavru kangal diye satabilir. Çünki kangal yavrusuna benzeyen fakat kangal olmayan diğer köepekler var bu daha öncede başıma geldi.İster istemez aldığım yavrudan soğudum ve onu iyi bakacağına inandığım bir arkadaşıma verdim aynı şeyin tekrar başıma gelmesini istemiyoum. Yavru kangalın belirtici anlaşılmasını sağlayan özelliklerini yazarsanız sevinirim.

img

robbie34

18 yıl 9 ay 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Sevgili Kardeşim, Türkiye''nin ilk ve tek bilimsel Kangal Kitabı olan "Kangal Köpeği-Tarihi, Tanıtımı, Yetiştirilmesi, Islahı" kitabımı alıp, 139. sayfada "Yavru Seçme Kriterleri" bölümünü okursan yanılmazsın. Selamlar