Hepsievcil

Köpek Forumları > Köpek Sağlıgı ve Bakımı

Mesaj Ekle

KANGAL KÖPEĞİ HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ VARSA !... - 3.sayfa

Herkese Merhaba, Kangal Köpeği hakkında merak ettiğiniz veya bizlerle paylaşmak istediğiniz konular varsa, lütfen yazışalım. Orhan YILMAZ-Ziraat Yük. Müh.(Hayvan Yetiştirme ve Islahı Bölümü)

Merhaba, Ben yurtdışında yaşayan yeğenlerime Kangal yavruları götürmek istiyorum. Kangal`ların yurtdışına çıkışında herhangi bir yasak var mı? Bu konu ile ilgili bilgisi olanlar lutfen bana mail göndersin. Teşekkürler. [email protected]

img

courier71

18 yıl 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Orhan Bey, Kangal sahibi olmak için uğraşıyorum. Bir erkek bir dişi almam öerildi. Ne dersiniz? Bakımı kolay mı? Hazır mama kullanmak şart mı? Riskleri nedir? 2 dönüm bir bahçe içinde evim var. Hem ailemizin bir(er) ferdi olacak(lar) hem de koruma görevi yapsın(lar) istiyorum. Yorum ve önerilerinizi bekliyorum.

img

soysalhalil

18 yıl 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhaba kangalların dişisimi yoksa erkeği mi daha iri olur?

img

astricious

18 yıl 2 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

benim anlamadığım sey bu kadar kangal düskünlügü niyedir.simdi hic beslemediysen anlamassın gibi seyler söylemeyin.hepiniz cobanlık mı yapıyosunuz ne isiniz var kangalla.egitim almaz itaat etmez sadece koyunlarla yasar.kurt boğması sizi niye bu kadar ilgilendiriyo.diğer ırk çoban köpekleri insanlarla daha uyumlu ve itaatkar.her tip görevde de basarılı.arama kurtarma iz sürme mayın arama vs yapan bi kangal duydunuz mu.bırakın hayvanı meralarda gezsin.

img

cemdr73

18 yıl 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba, Doktora çalışmama veri toplamak amacıyla çıktığım yurt gezileri, Kangal Köpeği`nin kökenini araştırmak için çıktığım İran, Afganistanve Türkmenistan gezileri ve Kangal Köpeği kitabımın Almanca, İngilizce ve Fransizca baskıları için yaptığım çalışmalar ve Avrupa gezileri nedeniyle buradan bir müddet uzak kaldım. Sevgili courier71`in sorusunuu maille cevapladık. Sevgili soysalhalil; Kangal Köpeği özgür yaradılışlı ve bağımsız ruhlu bir hayvan. 2 dönümlük bahçede yetiştirilen bir Kangal, Kangal olmaktan çıkar. Kangal Köpeği asla bağlanmamalı ve dar bir alana hapsedilmemelidir. Benim size tavsiyem ev ve bahçe içinde yetiştirilmeye müsait daha ufak bir köpek almanız yönünde olacaktır. Sevgili astricious; ırk özelliğinden dolayı, Kangal Köpeği`nin erkeği dişisinden yaklaşık 5 kg ağır olur. benim anlamadığım sey bu kadar kangal düskünlügü niyedir.simdi hic beslemediysen anlamassın gibi seyler söylemeyin.hepiniz cobanlık mı yapıyosunuz ne isiniz var kangalla.egitim almaz itaat etmez sadece koyunlarla yasar.kurt boğması sizi niye bu kadar ilgilendiriyo.diğer ırk çoban köpekleri insanlarla daha uyumlu ve itaatkar.her tip görevde de basarılı.arama kurtarma iz sürme mayın arama vs yapan bi kangal duydunuz mu.bırakın hayvanı meralarda gezsin. Sevgili cemdr73; söylediklerinde kısmen haklı, kısmen haksızsın. Kişileri Kangal dükünlüğü ile kınamamak lazım çünkü gerçekten onun değerini, yetiştiren bilir. Arama kurtarma, iz sürme, mayın arama amaçlı olarak Gemlik Askeri Veteriner Okul Komutanlığı`nda bir miktar Kangal Köpeği eğitildive başarılı oldular. Fakat daha sonra bazı haklı nedenlerden dolayı vazgeçildi. Burada hepiminizin önce şunu gözönüne alması gerekir; Kangal Köpeği bir sürü koruma köpeğidir. Doğal yaşama yeri, en mutlu olduğu yer koyun veya keçi sürüsünün yanıdır. Bu ortamdan ayrılan Kangallarda çeşitli anormallikler görmek tabii karşılanmalıdır. Kangal Köpeği bir ev köğeği değildir. Hepinize selamlar

merhaba orhan abi, ben 21 yasindayim 2 aylik kangal kopegim var. tereddut ettigim bazi konular var. 1. si kopege sehir merkezinde yani insanların yogun oldugu bır yerde beslıyorum evimin bahcesi var 300m2 genelde orda duruyor, arada gezzdirmeye cikariyorum. kısacası cok insan goruyor yani.2. oyun oynamayı cok seviyor dogal olarak fakat oun oynarken genelde isirmayi deniyor ve yakaladımı ciddi isiriklar atiyor. bu isirik oyununa ne zaman son verir. cevap yazarsan sevinirim.

img

kilic

17 yıl 10 ay 20 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba Kılıç, Zaten merak ettiğin iki konu birbiri ile alakalı ve cevap orda. Kangal Köpeği, bağımsız ruhlu, özgür yaradılışlı bir köpektir. Onun mutlu olduğu yer, bağlanmadan ve dar bir alana hapsedilmeden, bir koyun sürüsünün yanında yaşadığı köy ortamıdır. 300 m2 bir alana hapsedilen Kangal Köpeği`nin ırk karakterlerini tam ve sağlıklı bir şekilde göstermesini beklememelisin. Dar bir alanda günün büyük bir kısmını sahibini bekleyerek geçiren yavru, seni görünce haliyle oynamak istiyor. Zaten o daha bir çocuk. Tavsiyem, yavruyu bir köy ortamına, sürü yanına göndermen. Selamlar

solediklerınızde haklı olabılırsınız fakat benım bu kopekten ayrılmam gercekten cok zor. fakat bır konu daha benı meraklandırıyor buyudugu zaman cevreye tehlıkelı zararlar yasatırmı. yoksa degısık ortamda degısık egıtım aldıgı ıcın daha evcıl bır konum alır.2 sık benım tercıgım. olumlu cevaplar beklıyorum:)

img

kilic

17 yıl 10 ay 20 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba Kılıç, Elbette insanın sevdiği Kangaldan ayrılması zordur. Madem tercihin Kangalını tutmak yönünde olacak, o zaman ben sana ikinci bir Kangal almanı tavsiye ederim. Tek büyütülen Kangallar her zaman problemli oluyor ve ırk karakteristiklerini tam olarak gösteremiyor. Kangalınla geçirdiğin zamanı da ne kadar artırısan, o kadar isabetli bir iş yapmış olursun. Kangal normal şartlarda çevreye tehlike meydana getirmez. Bunun istisnası, çevredeki yabancıların Kangalın koruma alanına girmemeleri şartıdır. Kangal her zaman yaşadığı yeri sahiplenir ve orayı koruma ister. Hemen her köpekte var olan bu içgüdü, Kangalda daha fazladır. Ev bahçesine yaklaşan veya girmek isteyen yabancılara, sizin olmadığınız zamanlar sert tepki vereceğini her zaman hesaplamalısın. Dar bir alanda yetiştirilmenin olumsuz etkisi, Kangalının yabancılara vereceği tepkiyi büyütecektir. Selamlar