Hepsievcil

Diğer Evcil Forumları > Sincap

Mesaj Ekle

BAKIMI VE BESLENMESİ İLE İLGİLİ HERŞEY BURDA!!! - 2.sayfa

Sevgili hayvansever arkadaşlar,
Bir hayvan beslemeye başlamadan önce forum gibi yerlerden bilgi edinmek çok faydalıdır ve yapılması gereken de budur. Almadan önce buradan bilgi edinmeniz çok güzel bir şey. Taktir ediyorum...
Öncelikle benim de, yaklaşık 8 aydır beslemekte olduğum (10 aylık) bir erkek sincabım var. Adı Fındık. Sincap beslemeye başlamadan önce dikkat etmeniz gereken 3 şey var arkadaşlar. Şu 3 soruyu kendinize sorun öncelikle,
1. Yeterince ve gerekli zamanım var mı?
2. Onun için iyi bir yaşam alanı oluşturabilir miyim?
3. Onu hayatının sonuna kadar, terk etmeden ya da doğaya salmadan besleyebilir miyim?

Özellikle sonuncusu çok önemli. Bu hayvanı alıp 3 ay - 5 ay besleyip sonra da bakamayacağınıza kanaat getirip tam size alışmışken doğaya bırakırsanız bu hayvan hemen yem olur. Evcil bir vahşi hayvan doğada yaşayamaz. Kesinlikle bir kere aldıktan sonra bırakmamalısınız. Hareketli bir hayvandır. Bir kümes hayvanı değildir. Alıp bir kafese kapatıp yemini suyunu vermeye benzemez. Her gün belli sürelerde odada serbestçe dolaşmasına izin vermelisiniz. Ama aşırıya kaçıp sizin odanızı kendi yaşam alanı olarak belirlemesine de izin vermemelisiniz. Yani kendi yerinin kafesi olduğunu bilecek ama devamlı da orda durmayacak.

Yaşam Alanı
Gelelim 2. soruya: yani kafesine, evdeki yaşam alanına. Olabildiğince büyük bir kafes olmasına özen göstermelisiniz. Burda evinizdeki alan problemi ortaya çıkar. Bir de anne faktörü. Bu iki sorunu aşarsanız sincabınızla çok mutlu yaşayabilirsiniz. Kafesi kendiniz yapabileceğiniz gibi büyükçe bir papağan kafesi de alabilirsiniz (benim yaptığım gibi). Ya da özel yaptırırsınız. Hatta size önerim kapalı bir balkonunuz varsa (çok soğuk olmayacak tabi) bu balkonun bir köşesine bir tel örgü çekmek suretiyle dev bir kafes yapabilirsiniz. Odanın içinde bunu yapmak zor olacaktır tabi. Yaratıcı olun. Önemli olan mümkün olduğunca büyük ve kolaylıkla hareket edebileceği bir alan yaratmak. Unutmayın zamanının önemli bir bölümünü burda geçirecek. Kafesin yüksekliği de önemli: 60-70 cm''den büyük olsa iyi olur. Ne kadar yüksek olursa o kadar iyi. Bendeki 50x50x70 cm boyutlarında büyükçe bir papağan kafesi.

Kafesin iç dizaynı sizin yaratıcılığınıza ve fantezinize kalmış :) Ben içine ağaç dalları koydum. Tipik bir ağaç gövdesi ve dalları gibi; dik duran kalınca bir daldan yanlara doğru dallanan bir ağaç izlenimi veriyor (suni çiçek yaprakları da koymuştum ama akşamında hepsini alaşağı etmişti yaramaz). Kafesin içinde karanlık bir oyuk şart. Bunu isterseniz bir kütüğü oyarak yapın, isterseniz kuşlar için yapılan ve bütün kuşçularda bulabileceğiniz ağaç yuvalıklar (fiyatı 3 YTL''yi geçmez) ile temin edin, farketmez (büyük olanından alırsanız iyi olur. ben öyle yaptım çok da güzel oldu). Unutmayın bu onun saklanacağı, uyuyacağı, korktuğunda kaçabileceği, kısaca kendini güvende hissedebileceği yer olacak. İçine en az 20''ye 20 cm boyutlarında pamuklu bir bez koyarsanız iyi olur (benimki örtünün altına girip uyuyor bazen :) ). Ya da herhangi yumuşak bir şeyler de olabilir. Kafesin tabanına yumuşak parçalar (bez kırpıntıları olabilir) koyarsanız kendi de yapar yuvasını. Ama temizlemek bakımından tek bir parça bez çok pratik oluyor. Çünkü bir süre sonra kafeste ne varsa hepsini içeri topluyor ve belli zamanlarda içini temizlemek gerekiyor.

Suluğunu da standart bir kemirgen suluğu olarak alırsanız iyi olur. Doğada tüm kemirgenler gibi suyu yalayarak içerler çünkü. Acil durumlarda içine yem bırakıp gidebileceğiniz üstü açık bir yemlik olursa bu da çok işinize yarayacaktır. Yapabiliyorsanız kafesin bir yerine derince bir kap içinde toprak koyun. Bu hem doğal içgüdülerle yem saklama isteğini karşılar hem de toprakla oynamayı sevdiklerinden iyi vakit geçirmesini sağlar. Ama dediğim gibi derince olsun, çünkü oynarken toprağı sağa sola dağıtıyor (benimki saksılara musallat oldu). Bir de kafese, oynayabileceği oyuncak tipi nesneler (sarkan, sallanan, dikkat çekici şeyler) koyarsanız bu çok hoşuna gider ve onunla vakit geçirir (sincaplar oyunu çok severler). Gelelim kafesle ilgili en önemli noktaya. Kafesin tabanına, kum, talaş, gazete gibi şeyler koyabilirsiniz. Ama bu hayvanların dışkısı zararsız (ne kokar ne bulaşır, karabiber tanesi gibidir) olmasına rağmen idrarı tüm kemirgen hayvanlarınki gibi çok kötü kokar ve annenizle kısa sürede papazlık olabilirsiniz. Bunun için size en iyi tavsiyem benim de kendi sincabımın kafesinde yaptığım gibi tabana özel bir kedi kumu koymak olacaktır. petshop''larda tester''larını görmüşsünüzdür: sıvıyı anında emerek kimyasal reaksiyonla bünyesine katan bir tür kristal. İnanın en kullanışlısı da bu. Hiç koku yapmıyor. Bir kere tabana 1 parmak kalınlığında serdiniz mi 1 ay gidiyor, hatta daha fazla. Sıkça altını değiştirmek zorunda kalmıyorsunuz. Yani idrar kokusuna kesin çözüm. Yanılmıyorsam 3,8 L’lik paket 6,5 YTL ki bu da bana 5 ay kadar gidiyor. Şimdi farklı markalar da aynı kristal kumu üretmeye başladı ve bu da fiyatlarını bir nebze düşürdü. Tüm pet shop mağazalarında bulabilirsiniz. Herneyse bir de son olarak eğer taşınabilir bir kafesse mümkün olduğunca yalnız kalmayacağı, yani insan göreceği bir yere koyun kafesi (benimki salonda duruyor).

İlgi ve Bakım
İlk sorduğumuz soru yeterince ve gerekli zamanım var mı? idi. Bu da oldukça önemli bir nokta. Bu hayvanlar beslenmesi çok zevkli ama bir o kadar da ilgi isteyen hayvanlar. Aldığınızın ilk 1 ayı çok önemli. Devamlı elde beslenmesi ve zamanın çok büyük bir bölümünün ayrılması gerekiyor. Çünkü içgüdüsel olarak vahşi hayvanlardır sincaplar. Size alışmasını sağlayacak en önemli yol ise sürekli olarak onunla ilgilenmeniz, elinizde bolca vakit geçirmesi ve sürekli olarak elde beslenmesidir. Unutmayın yem sizin en büyük kozunuz. Bu ilk bir aylık periyotta sürekli olarak elde beslerseniz sizin vazgeçilmez bir parçanız olur. Çok iyi koku aldıkları için sizin teninizin kokusuna alışmış ve artık sizi kokunuzdan tanır hale gelirler. Ev halkı da sever ve herkes ilgi gösterirse iyi olur. Evdeki kimseyi yabancı görmemeli ve herkese alışık olmalıdır. Zaten sevimliliğiyle herkesin sevgisini ve ilgisini kazanacaktır. Bu sizin için de bir avantaj olur. Yoğun olduğunuzda her zaman ona ilgi gösterip vakit ayırabilecek birileri olursa evde bakımı daha da kolay olur (bizde ablam ve annem de gereken tüm ilgiyi gösterdiğinden ben olmadığımda da bakacak birileri oluyor. Yani demek istediğim üçümüzü de sahibi olarak görüyor. bir tek kişiye bağlı değil. Ama babam dahil diğer tüm yabancılara pek hoş davranmaz. Bu belki de benim küçük canavarımın kişilik özelliği). Eğer ilk aşamada gerekli ilgiyi göstermezseniz yabani yetişebilir. İşte o zaman kafeste bir oraya bir oraya rutin hareketler yapan sıkıcı yabani bir sincabınız olur. Size bir kere alıştıktan ve güvendikten sonra ne yaparsanız yapın kesinlikle size saldırmaz (ben bazen severken çok mıncıklıyorum gıkını çıkarmıyor. Başkası olsa paralar vallahi).

Ve biraz büyüyüp oyun çağına geldiğinde, size ve yeni ortamına da alıştığında işte o zaman sincap beslemenin gerçek keyfine varıyorsunuz. O küçük sevimli yaratık bir kedi gibi sizinle oyun oynamaya başlıyor. Hopluyor, zıplıyor, elinize saldırır gibi atlıyor, sırtüstü yatıp oynuyor, üzerinizde dolaşıyor, saklambaç oynuyor (benimkinin en sevdiği oyundur, bir yerden kafasını uzatıp sizin onu görmenizi bekler, siz ona doğru dönüp baktığınızda da saklanıp hiç ummadığınız bir yerden çıkıp kafasını uzatıverir.) kısaca şımarıyor da şımarıyor. Ve yaptığı her hareket o kadar sevimli ve o kadar güzel geliyor ki onunla vakit geçirmeye ve onu izlemeye doyamıyorsunuz. Bazen yaptığı yaramazlıklara kızamıyorsunuz bile. Bütün hayvanları beslemek güzeldir. Ama sincap beslemek bir başkadır.

Ne Yer, Ne İçer?
Peki neyle beslemeli? Ne yer ne içer bu sevimli yaratıklar? Bu konuda ben benim küçük yaramazla çok sorunlar yaşadım. İlk aldığımda çok fazla yiyecek seçiyordu. Aldığım karışık kemirgen yeminin içinden sadece keçiboynuzlarını ayıklıyor gerisini yemiyordu. Sonra ona fındık verdim çok sevdi başka bir şey yediremedim. Şu var ki bir tek besine alıştırırsanız devamlı onu yer, fakat belli bir süre sonra ondan sıkılır ve üzerine bile bakmaz. Fındığa bıktı, ceviz yemeye başladı, sonra ondan da sıkıldı vs. Umarım siz sorun yaşamazsınız. Sincabınıza vereceğiniz temel besinler: fındık, yer fıstığı, ceviz, antep fıstığı, kestane, badem, ay çekirdeği, bulabilirseniz çam fıstığı, palamut, çeşitli meyvelerin tohum ve çekirdekleri vb. olabilir. Mesela ben yazın kayısı çekirdeği vermiştim çok sevdi (kiraz çekirdeğini bile yedi). Ama şunu unutmayın verdiğiniz fındık, fıstık, ceviz vs. tuzsuz ve pişmemiş (çiğ) olsun. Ve mümkün olduğunca kabuklarıyla birlikte verin. Yavruyken kendiniz kırabilirsiniz. Ama biraz daha büyüyüp dişleri ve çeneleri güçlenince kabukları ile birlikte verebilirsiniz. Bu hem dişleri için de faydalı olacaktır. Besin çeşitliliği ne kadar çok olursa o kadar iyi olur ve gerekli tüm besin maddelerini, omega3,6 yağ asitlerini ve diğer mineral ve vitaminleri almış olur. Tüm bu yiyeceklerin yanısıra meyvelerin etli kısımlarından da bazen vermelisiniz. Çok fazla verirseniz ishale neden olabilir. Çok sevdiği bir yiyeceği ödül olarak kullanabilirsiniz (benim sincabım salatalığa bayılır, ve kokusunu aldığında sabırsızlıkla vermemi bekler, büyük bir iştahla da kocaman yudumlarla yer, bazen çok sevdiği için ekmek de veriyorum). Son olarak kendi diyet listemden söyleyebileceğim mısır verebilirsiniz, sonra keçiboynuzu, nohut, leblebi, salatalık, havuç, arada sırada kıvırcık, marul vs. Bu gibi bazı sebze ve bakliyat türü gıdalar ile besin zenginliğini artırabilirsiniz. Ve bazı meyvelerin kurutulmuş halini de küçük miktarlarda verebilirsiniz. Çok tuzlu ve aşırı şekerli gıdalara kaçmamaya özen gösterin. Unutmayın hiçbir şeyin aşırısına kaçmayın. Bunlar sadece yiyecek zenginliğini artırmak için verebileceğiniz ek gıdalar. Bunların aşırısı veya tek çeşitliliği ishal ya da allerjik vakalara sebep olabilir. Yeri gelmişken önemli bir tavsiye; bir sağlık probleminde hiç vakit kaybetmeden götürebileceğiniz uzman bir veteriner hekiminiz olsun.

Eğitimi
Son olarak eğitimiyle de ilgili birşeyler söylemek istiyorum. Açıkçası ben konuyla ilgili bilgim olmadığı ve bilgi alacak birilerini bulamadığım için eğitiminde biraz yetersiz kaldım. En azından basit komutlar öğretilebilir belki. Çünkü inanın çok zeki hayvanlar. En basitinden "gel" komutunu bile almıyor. Çünkü bunun nasıl yapılabileceğiyle ilgili bilgim yoktu. Ama o kadar da kötü değil aramız. En azından kendisine konuşulduğunu anlıyor ve ilgiyi farkedip o da sizinle ilgilenmeye başlıyor. Yani kısacası keyfi varsa geliyor. Ne de olsa özgür bir hayvan. Bir çubuğu fırlatıp "getir olum" diyemiyorum, ya da "patiyi ver" deyip selamlaşamıyorum ama bu çok da önemli değil. En nihayetinde o bir köpek değil, özgür ve kendi iradesine göre hareket eden bir sincap. Bu noktada daha çok kedilerin mizacını taşıyor diyebilirim. Ama benimle oynaması, kendi kendine yanıma gelip üstüme tırmanması, hatta durup dururken elime atlayıp "hadi oyna benimle" dercesine sırtüstü yatması bile yeterli. Belki siz nasıl eğitilebileceği ile ilgili bilgi edinirsiniz ve bazı komutları öğretirsiniz. Bu yararlı olacaktır.

Umarım size sincaplar ve evde beslenmesiyle ilgili yararlı ipuçları verebilmişimdir. Konuyla ilgili olarak başka kaynaklardan da bilgi edinmenizi, diğer sincap besleyenlerin fikirlerini de almanızı, Bilgili bir veterinere de danışmanızı öneririm. Yazdıklarım hakkında yanlış veya eksik olduğunu düşündüğünüz noktalar varsa lütfen bildirin. Benim de öğrenecek şeylerim var.
Umarım size bu konuda yardımcı olabilmişimdir. Yeni şeyler öğrenirseniz lütfen benimle de paylaşın. Ve sormak istediğiniz şeyler varsa bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışırım.

İyi bir sincap bakıcısı olmanız dileğiyle, hepinize sincabınızla bol neşeli günler...

img

toht

18 yıl 8 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Sevgili Cudi, Sincabınızı dışarda mı besliyorduuz, yoksa evden mi kaçtı biraz daha aydınlatabilirseniz iyi olur. Koku problemine karşı size önerebileceğim tek şey daha önce de bahsettiğim kristal kedi kumudur. Kesinlikle koku yapmaz garanti veririm. Kokuya sebep olan tek şey sincabın idrarıdır. Bu kristal anında sıvıyı kimyasal olarak yapısına kattığı için kesinlikle koku yapmaz. Sincabın dışkısı zararsızdır. Kokmaz bulaşmaz ve karabiber tanesi gibidir. Bu kristal kafesin tabanına bir parmak kalınlığında serilirse herhangi bir koku problemi oluşmaz. Evin içinde dolaşırken tuvaletini yapacaktır. Takip ettiğiniz sürece temizliğini yapabilirsiniz. Özellikle idrarını yaptığı yeri derhal temizlemelisiniz. Zaten belli bölgelere yapmayı tercih edecektir. Bu içgüdüsel bir davranıştır. Zamanla sincabınızı daha iyi tanırsınız zaten. Belli bir yerde yatmaya alıştıysa problem olabilir. Ama kafesin içinde girip uyuyabileceği tek yer o kutunun içidir, oraya girmeyi tercih edecektir. Eğer yine de girmiyorsa yapacak birşey yok. Normlade nerde uyuyor sincabınız bunu da yazarsanız sevinirim. Aşı konusunda şunu söyleyebilirim, sincabımı aldığımda veterinerime ben de sordum. Herhangi bir aşıya ihtiyaçları olmadığını söyledi. Özellikle kuduz aşısı konusunda tekrar sordum gerek olmadığını söyledi. İ.Ü. Veterinerlik fakltesi son sınıf öğrencisi olan arkadaşıma da sordum aynı cavebı aldım. Ama içiniz yine de tahat etmeyecekse size en yakın üniversitenin veteriner fakültesine gitmenizi öneririm. En sağlıklı bilgiyi onlardan alırsınız. Genellikle veteriner fakülteleri veterinerlik hizmeti verirler. Saygılar... Sevgili Serraf, Hepsievcil.com aracılığı ile iletişimde olduğum sincap besleyenler ve beslemek isteyenler var. Fakat bu konuyu başka bir başlık altında açarsanız daha iyi bir sonuç elde edersiniz. Hem ilanınızla dişi bir sincap bulabilir hem de ikinci aldığınız sincaba bakacak bir aile bulabilirsiniz. Şu anda tanıdığım dişi sincabı olup başkasına vermek isteyen birileri yok ne yazık ki... Saygılar... Sevgili echolak, Sormak istediğiniz soruları forum aracılığı ile sorarsanız, aynı konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen başka ziyaretçiler de bu bilgilerden faydalanmış olurlar. Forumun amacı da budur zaten: bilgi paylaştıkça artar... Saygılarımla...

img

toht

ÖZEL MESAJ

önceki mesajımda yazmayı unutmuştum. kusura bakmayın. sincabımın uyuduğu yer: yuvasına yuvarlak bir kumaş koydum. kumaştan bir boru gibi. onun ortasına giriyor ve üstte kalan kısmını üzerine örtüyor. bir de ufak minder yaptım 10 cm kadar. ona da başını koyuyor ve öylece uyuyor.

img

cudi

18 yıl 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Gazetede iguanalarla ilgili çok hoş bir yazı okudum ve sonra sitenizin adresini gördüm. Ne kadar güzel! Benim de bir sincabım var. Daha doğrusu arkadaşımın ama tatilde ben bakıyorum ve arkadaşım tatilden döndüğünde ona vermek isteyeceğimden şüpheliyim. Kaç yaşında olduğunu bilmiyorum. Neredeyse her dakika yanındayım. Bana alıştı, birsürü maymunluk yapıyor. Neyse... Sormak istediğim birşey var. Bu maymuncuk hapşırıp duruyor. Adana`da yaşıyoruz ve bu sıcakta üşütmüş olması mümkün mü diye merak ettim. Bir de arada sırada çok fazla durgunlaşıyor. Normalde kafesten çıkmak için dolanıp dururdu. Ama şu sıralar öylece dalların üstünde yatıyor. Neden acaba?

img

oyster

17 yıl 10 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba Toht sana bişe sormak istiyorum.... Benim sincap,bım 2-3 gundur bişe yemiyor fındık olsun yani yiyebilecegi herşeyi veriyoruz ama yemiyor küstümü diye düşünüyorum acaba? arada sırada sadece su içiyor sizce nedeni ne olabilir ?

img

blero

17 yıl 10 ay 16 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Sevgili cudi, Sincaplar yuvalarını ya dallara küre şeklinde kendileri yaparlar (kuşlar gibi), ya da ağaçkakanların açtıkları oyuklara yuva yaparlar. Kafesteki seçeneğimiz bu oyuk şeklindeki yuvalar olacaktır. Sincaplar mutlaka sığınabilecekleri bir yuvaları olsun isterler. Uyuyacakları, soğuk havalardaki uyuşukluk dönemlerini geçirebilecekleri ve korktuklarında sığınıp saklanabilecekleri kısaca kendilerini emniyette hissedecekleri bir yuva. Eğer sincabınız kendini o hazırladığınız yuvada güvende hissediyor ve orayı tercih ediyorsa bırakın orada yatsın. Ama ille de o kuş yuvalığına girsin orada yatsın diyorsanız şunları yapabilirsiniz: - Eski yuvasını yani normalde yattığı yeri kafesinden çıkarın. - Kuş yuvalığını boş bir şekilde kafese yerleştirin. - Kafesin tabanına sap saman, dal ve yaprak koyun. Yani yuvasını yapmak için ihtiyaç duyacağı şeyleri. Göreceksiniz ki bir süre sonra hepsini o kutunun içine taşıyacaktır. - Sonrasında orayı benimsediğinde içine bir kumaş parçası koyabilirsiniz. Tüm bunlara rağmen girmiyorsa eski yuvalığını tekrar geri koyun yapacak birşey yok demektir. Saygılar... Sevgili oyster, Benim de sincabım aynı şeyi belli aralıklarla yapıyor. Ama yaptığı sanırım tam olarak hapşurmak değil. Devamlı olarak koklamaya çalışırlar. Elinizi uzattığınzda bile burunları hep kıpır kıpırdır. Özellikle tanımaya çalıştıkları bir nesneyi kokladıklarında daha sık yaparlar bunu. Hele de orası biraz tozluysa. Sanırım bu doğal bir ihtiyaçları. Çünkü hapşurduklarında daha bariz bir hapşuruk oluyor ve burunlarındaki akıntıyı da püskürtüyorlar. Korkacak birşey yok. Sincaplar günün belli zamanlarında aktif olurlar ve belli zamanlarında durgunlaşırlar. Örneğin sabahın erken saatleirnde ve öğleden sonra (ikindi gibi) daha hareketlidirler. Belli saatlerde uyuşukluk yapar ve hatta şekerleme yaparlar. Ama tüm bu söyledikleriniz eğer belli bir süredir gözlemeleniyor ve sürekli ise yani normal olmayan birşeyler gözlemliyorsanız en kısa zamanda uzman bir veteriner hekime başvurmanızı öneririm. Saygılar... Sevgili blero, Yemeyişinin sebebi belki bir rahatsızlık olabilir. İştahını kesen bir durum veya bir hastalık olabilir. En iyi yardımı bir veteriner hekimden alabilirsiniz. Saygılar... Sevgili arkadaşlar, Ağustos`tan itibaren vatani görevimi yerine getirmek üzere askere gidiyorum. HepsiEvcil.com`u olabildiğince ziyaret etmeye ve bilgim dahilinde sizlere yardımcı olmaya çalışacağım. Ama yazamadığım veya geç yazdığım her mesaj için şimdiden sizlerden özür diliyorum. Saygılarımla...

img

toht

ÖZEL MESAJ

merhaba toht ben de sincap almayi dusunitorum,alirken sence kac aylik olmali en fazla,ve bunu nerden anlayacagim ,(yani belki4 ayliktir da veteriner 2 aylik diyodur),bir de ben su an adanadayim ama istanbulda okuyorum,dolayisyla arada onu ucakta yanimda tasimam gerek,bu onun icin herhangi bi sorun olusturur mu?,bir de acaba onu biraz buyudugnde dogada gezebilmesi icin okul kampusune goturmemin faydasi olur mu(tasma ile birlikte mesela,gerci okulda buyuk duz cimlik alan var ),bir de o kedi kumunu sorcam,anladigim kadariyla sincaba herhangi bi zarari yok di mi?yani kucukken onlari yemeye calişmaz di mi? bu arada verdigin bilgiler icin tessekkurler

img

salvadore

17 yıl 11 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

öncelikle herkese selamlar ben yeni üye oldum bu siteye ve kendime kızıyorum daha önce böle bi siteyi niye fark edemedim diye toht asıl sorum sana olacak ben 14 mayıstan beri sincap besliyorum ama bana alıştığı söylenemez tabi senin yazdıklarının bi çoğunu yapamadım çok ilgilendim ortamı çok uygun ama tek hatam insan içine çıkarmadım bu saatten sonra bana alışırmı lütfen bana ulaş mail adresim aşağıda yazıyor [email protected] msn ye ekle ben kabul ederim sabırsızlıkla bekliyorum çünkü sabrican ı gerçekten seviyorum ve bana alışmasını çok istiyorum

img

darksky

17 yıl 6 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba Toht. Ben foruma yeni katıldım. Uzun süredir bir sincap beslemeyi istiyorum ama her defasında bir şekilde vazgeçtim. En büyük sebep ise besleme, bakım vb. konularda yeterli bilgiye ulaşamamaktı. Ama sanırım senin verdiğin bilgiler epeyce faydalı olacak. Yanlız şimdi bir sorunum daha var. O da sincap bulamıyorum :) (Bu arada sincap`ın çok sevimli) Bir de bu hayvancağızı yavruyken almak lazım ama ne kadarlık birşey olduğunu nasıl anlıycaz bunu da bilemiyorum.

img

canertug

17 yıl 6 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

canertug sincap satışı yasak olduğu için bulman biraz zor ama nerde olduğunu söyle belki ben yardımcı olabilirim

img

darksky

17 yıl 6 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

slm darksky, Ben ankaradayım. Eğer yardımcı olabilirsen gerçekten sevinirim...

img

canertug

17 yıl 6 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ