Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

Su Kaplumbağası ,Satıcı ,Fanus ve Isıtıcı gerçeği

Amacım kimseyi direk olarak suçlamak değil ama yaşanan garip bir duruma değişik bir bakış açısından bakmak gerek diye düşünüyorum. Pek çoğunuzun yaşadığı yada forumda okuduğu anlaşılamaz bir durum var.Su Kaplumbağası satın alırken satıcılar size ısrarla akvaryuma ve ısıtıcıya gerek olmadığını söylüyorlar ve hatta satmaya bile yanaşmıyorlar
NEDEN..???
Sizce bu garip değilmi yani tam tersi olması gerekmiyormu..Sonuçta adamlar satıcı normal olarak size daha başka şeylerde satmaya çalışmaları gerekmiyormu.Ama tam tersini yapıyorlar.Akvaryuma gerek yok ısıtıcıya gerek yok demiyorlarmı
NİÇİN...???
İşte pirelenme noktası tam burasıdır.Düşünmeye başlamanız gereken yer yani
Bana 1 adet Su kaplumbağasının Türkiyeye geliş maaliyetinin 1.5 ytl olduğu söylenmişti.Şimdi size soruyorum Siz su Kaplumbağanızı kaç ytl den aldınız.Benim bildiğim 10-15 hatta 20 ytl ye satan yerler var.Kar marjına dikkat edin yüzde kaç yüz kar var.Bu kar ne akvaryumda nede ısıtıcı satışında yoktur.Sonuçta devam etmesi gereken satış canlı hayvan satışıdır.Canlı hayvanların bir an önce elden çıkması lazımdır.Dükkanda durduğu hergün bu canlılar yem yerler masraf çıkarırlar yada hastalanıp ölürler.Bunlarda maddi kayıp demektir büyük kar marjını kaçırmanın yanısıra birde zarar yazmak demektir. işte canlı hayvanları bir an önce elden çıkarılması ve bu karlı ticaretin süreklilik gösterebilmesi için 2 şey gerekiyor
1- Su kaplumbağasının bir an önce alıcıya çok miktarda satılması
2- Satılan kaplumbağanın kısa süre içinde ölmesi ( ki yerine yenisi satılabilsin ticaret devam etsin)

Bu nedenle kaplumbağayı size fanusta satarlar ve siz akvaryum ve  ısıtıcı almak istediğinizde gerek yok derler.Satış önceliği canlı su kaplumbağasındadır
Haa unutmadan birde forumlara giren Su Kaplumbağalarına Eziyet Timleri vardır.Bunlarda sürekli aman ben fanusta baktım gerek yok ne gerek var abartmayın filan diye yazılar yazarlar.Bu kişilerin bir süre sonra değişik kullanıcı isimleri ile foruma gelip Kaplumbağam sürekli uyuyor hastamı oldu gibi sorular sorması kaçınılmazdır.

img

frozen

18 yıl 4 ay 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ŞİMDİ
Su kaplumbağalarının Türkiyeda yada Fransada yada Almanyada  yada tropik iklimi olmayan başka bir ülkede Isıtıcısız bir su ortamında ve daracık bi kapta yaşatılması işkence yapmaktır.Bu benim yada forumda yazan birtakım kişilerin düşüncesi değildir.Bütün dünyanın kabul ettiği bir gerçekliktir.Bu gerçekliğe karşı direnmek, fikir ileri sürmek, yada ama ben yaptım oldu demek boş laftır.Karşı düşüncelere cevap dahi vermiyeceğim çünkü duvarlara kaşı konuşmaya çalışmak gibi bir niyetim yok Bu yazıyı yazdım çünkü henüz bu gerçeği bilmeyen bu işe yeni başlıyan kişilerin kafası ısıtıcıya gerek yok diyen Su Kaplumbağalarına Eziyet Timi mensupları tarafından karıştırılmasın diye

Isıtıcısına sarınarak uyuyan tüm su kaplumbağaları adına frozen yazdı

img

frozen

ÖZEL MESAJ

Literatüre yeni bir deyim girdi: Su kaplumbağalarına eziyet timi! Ayrıca yeni bir deyim daha öneriyorum: 1 mesajla vur kaç timi!

img

beppomomo

18 yıl 10 ay 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Benim de okuduğum kadarıyla yurtdışında birçok yerde 10 cm`den kısa kırmızı yanakların pet shop`larda satılmaları yasak.

img

thorin

18 yıl 6 ay 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

eliseee ye özellikle sordum zaten bu işi.Fransada kaplumbağa satışının yasak olduğunu okumuştum.Orada su kaplumbağası satmak ve bakmak yasak çünkü adamlar birşeyi anladılar.Bu işin evlerdeki durumunun kontrolu mümkün değil sen ne dersen de insanlar su kaplumbağalarına evlerde hala fanusta bakıyor.Sonunda çözümü bu işi toptan yasaklamakta bulmuşlar.Bizde burada forumlarda ne yapılması gerektiği konusunda çırpınıp duruyoruz.
Ama vazgeçmek yok.Aynen devam

img

frozen

ÖZEL MESAJ

Satıcıların kaplumbağa satın alanlara neler tavsiye ettiğini ve sonuçta ne kadar çok kaplumbağanın öldüğünü görüyorsunuz değilmi.İşte ben bu yazıda bunu anlatmak istiyordum.Bu ticaretten birileri çok para kazanıyor arkadaşlar bu yüzden size mahsus yanlış şeyler sölüyorlar kaplumbağalarınızın ölmesi satıcı ve ithalatçının işine geliyor.Kirli ticaret işte budur.

img

frozen

ÖZEL MESAJ

cok saol frozen bende kaplusumu ölüm fanusundan dolayı kaybettim...artık yeni bir akvaryum aldım ve yakında da yeni bir kaplumbaga alacagım...

Haklısın Frozen çoğunda kasıt var. Bir kısmı da bu işi akvaryumcularda çırak olarak öğrenip pet shoplarını açıyor ve gerçekten oradaki bakım koşullarının doğru olduğuna inanıyorlar. Belki saflık derecesinde değerlendirebilirsin ama ben hala bilinçsiz olduğu için kaplumbağalara kötü bakan pet shoplar olduğunu düşünüyorum. Kendi semtimdeki Pet Shop un sahibine şu linkteki " http://www.hepsievcil.com/App/Forumlar/Cevaplar.aspx?KRef=5&FRef=30&BRef=8495 " -By Falcon- imzalı yazıyı ufak bir kitap haline getirip hediye ettim. Umarım o da tanıdıklarına en azından müşterilerine doğru bilgiler ulaştırarak bu işin içinden biri olarak sistemin iyileşmesine uğraşır. Bir sonraki gidişimde kaplumbağalar bir akvaryumun içine alınmıştı.Gündüzleri de dükkanın önünde güneşlendiriyordu. Benim önerim bilgileri birleştirerek (-ki falcon arkadaş oldukça iyi bir doküman oluşturmuş) bir kitap örneği yapalım ve gittiğimiz pet shoplara dağıtalım. En azından bilgisizliğinden zulüm edenlere yol göstermiş oluruz. Unutmayalım ki burada Pet shop müşterilerini eğiterek 10 kaplumbağa kurtarabiliriz, Pet shopları eğiterek binlercesini...

img

yasdal

18 yıl 20 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Sevgili kaplumbağa dostları, Kesinlikle doğru tespit, görüşlerinize aynen katılıyorum! Allahtan benim bu forumu ve sizler gibi gerçek hayvan severleri bulmam çok uzun sürmedi, kayıp vermeden, sağlıkları bozulmadan minicik Ceviz ve Boncuğumuza uygun ortamı sağladım. Çok net görüntü alamamışım, en kısa zamanda yenilerini çekeceğim ama sizin evciliniz köşesinde Ceviz ve Boncuk`un fotoları var dilerseniz bakabilirsiniz. Akvaryum ve gerekli ekipmanlar konusunda da, İstanbul`da yaşayan arkadaşlara tavsiyelerim olacak bir sonraki mesajımda ayrıntı vereceğim. Sevgiler!

arkadaşlar petshopalardaki evcillere dikkat ettinizmi. ben kaplumbağaları almaya gittiğimde yan tarafındaki petshopta inanılmaz manzaralarla karşılaştım. küçücük kafeslerde köpekler ayağa bile kalkamıyorlar. Ordakilere söylendim ama ne yazar. Benim petshoptaki kafeslerin bile standartı olduğunu ve bu standartlara uyulması gerektiğini söylese de kimse uygulamıyor tabi. bunun adı dediğiniz gibi kirli ticaret. ama bu ülkede bırakın hayvanları insan hakları bile yavaş yavaş yerleşiyor. ordakilerde arada sırada denetime geldiklerini ama hiçbir şeyin değişmediğini söylediler. benim sormak istediğim bunun için şikayet edebileceğim bir kurum varmı ?