Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

Su Kaplumbağası ,Satıcı ,Fanus ve Isıtıcı gerçeği - 3.sayfa

Amacım kimseyi direk olarak suçlamak değil ama yaşanan garip bir duruma değişik bir bakış açısından bakmak gerek diye düşünüyorum. Pek çoğunuzun yaşadığı yada forumda okuduğu anlaşılamaz bir durum var.Su Kaplumbağası satın alırken satıcılar size ısrarla akvaryuma ve ısıtıcıya gerek olmadığını söylüyorlar ve hatta satmaya bile yanaşmıyorlar
NEDEN..???
Sizce bu garip değilmi yani tam tersi olması gerekmiyormu..Sonuçta adamlar satıcı normal olarak size daha başka şeylerde satmaya çalışmaları gerekmiyormu.Ama tam tersini yapıyorlar.Akvaryuma gerek yok ısıtıcıya gerek yok demiyorlarmı
NİÇİN...???
İşte pirelenme noktası tam burasıdır.Düşünmeye başlamanız gereken yer yani
Bana 1 adet Su kaplumbağasının Türkiyeye geliş maaliyetinin 1.5 ytl olduğu söylenmişti.Şimdi size soruyorum Siz su Kaplumbağanızı kaç ytl den aldınız.Benim bildiğim 10-15 hatta 20 ytl ye satan yerler var.Kar marjına dikkat edin yüzde kaç yüz kar var.Bu kar ne akvaryumda nede ısıtıcı satışında yoktur.Sonuçta devam etmesi gereken satış canlı hayvan satışıdır.Canlı hayvanların bir an önce elden çıkması lazımdır.Dükkanda durduğu hergün bu canlılar yem yerler masraf çıkarırlar yada hastalanıp ölürler.Bunlarda maddi kayıp demektir büyük kar marjını kaçırmanın yanısıra birde zarar yazmak demektir. işte canlı hayvanları bir an önce elden çıkarılması ve bu karlı ticaretin süreklilik gösterebilmesi için 2 şey gerekiyor
1- Su kaplumbağasının bir an önce alıcıya çok miktarda satılması
2- Satılan kaplumbağanın kısa süre içinde ölmesi ( ki yerine yenisi satılabilsin ticaret devam etsin)

Bu nedenle kaplumbağayı size fanusta satarlar ve siz akvaryum ve  ısıtıcı almak istediğinizde gerek yok derler.Satış önceliği canlı su kaplumbağasındadır
Haa unutmadan birde forumlara giren Su Kaplumbağalarına Eziyet Timleri vardır.Bunlarda sürekli aman ben fanusta baktım gerek yok ne gerek var abartmayın filan diye yazılar yazarlar.Bu kişilerin bir süre sonra değişik kullanıcı isimleri ile foruma gelip Kaplumbağam sürekli uyuyor hastamı oldu gibi sorular sorması kaçınılmazdır.

img

frozen

18 yıl 5 ay 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

slm arkadaşlar...bende bir hevesle yeni yeni kaplumbağa beslemeye başladım plastik kapta değil akvaryumda besliyorum ama pek bilgi sahibi değilim genelde internetten okuyarak bilgi sahibi olmaya çalısıyorum suan akvaryumda ısıtıcı yok ve çalısma lambasıyla aydınlatıyorum ve 1 seferlik kabuk sertleştirici kullandım ama kullanmamam gerekiyormus herhangi bi zarar gelirmi ve ne yapmalıyım??

img

deadzone_89

14 yıl 6 ay 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Bence sadece takip et deadzone. Kızarıklık, şişlik, kapanma olursa mutlaka bizlere yaz. Ama tek seferden bir sorun olacağını sanmıyorum. Bence çok endişelenme. Birdaha da kullanmamanı şiddetle öneririm. Bu siştede ihtiyacın olan tüm bilgileri bulabilirsin. Ayrıca istersen kendine bir başlık aç.hem bizler seni takip edebilelim, Hem sen daha rahat soru sorabilirsin hem de bizler çok daha hızlı görür ve cevap yazabiliriz. Görüşmek üzere.

img

marti

14 yıl 7 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

çok teşekkür ederim marti bilgilendirdiğn için..

img

deadzone_89

14 yıl 6 ay 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ben bir şey sormak istiyorum benim kaplumbağam 2 aylık ve ben onu 1 aylıkken aldım ısıtıcı nedir nerde bulabilirm birde beim kaplumbağam 4 gündür gözlerini kapamış uyuosadece ilacını sürerken uyanıo ne yapmalıyım frozen sen anlayan birine benziyorsun lütfen yardım et

img

baranöz

14 yıl 6 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Baranöz merhaba. frozen kesinlikle bu konulara çok hakim ve bilen biri. ama ne yazıkki son günlerde çok yoğun olduğu için steye çok sık giremiyor. onun yerine sana ben yardımcı olmaya çalışayım. ısıtıcı; suyun sabit ısıda kalmasını sağlayan elektronik bir cihaz. tüm akvaryumcu ve petshoplarda bulabilirsin. termostatlıdır. Yani suyun ısısı ayarladığın sıcaklığa ulaştığında ( su kaplumbağaları için bu sıcaklık kış aylarında 28 derecedir.)otomatik kapanır, ısı düştüğünde otomatik açılır. ısıtıcı neden gerekli; kısacası kış aylarında kapluşunun ÖLMEMESİ için şart. Çünkü eğer su ısısı 28 derece olmazsa bu kaplumbağalar kış uykusuna yatarlar ki bu da ölmelerine sebep oluyor. Ayrıca yemek yemeleri, hareket etmeleri, yüzmeleri, dışkılamaları yani normal yaşam olaylarını yapabilmeleri için aslolan şey su ısısının 28 derece olması. Daha başka ihtiyaçları da var. ama senin için en acil sorun ısıtıcı temin etmen. Onu al ve ayarla diğer eksikler konusunda yine seni yönlendiririz. umarım biran evvel alır ve kaplumbağanı ölmekten kurtarırsın.

img

marti

14 yıl 7 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Frozen ve diğer arkadaşlar size katılıyorum.Bende yaklaşık 3-4 hafta önce 3 kaplumbağa almıştım.Bir tanesi başta hareketliydi sonra gözleri kapandı kapakları beyaz oldu şişti sonrada hiç yem yemedi ve öldü :( Pet Shop lara gittiğimde birisi su sıcaklığı azdır birisi mantar olmuştur birisi de kış uykusuna hazırlanıyodur(bu çok saçma geldi bana) dedi.Daha önce hiç kaplumbağa almamıştım adam bana plastik kaplardan vermeyi denedi almadım.Şimdi cam bir akvaryum var ısıtıcısı da var su 28 derece bana 20 de dursa birşey olmaz demişlerdide siz 28 diyorsunuz bende 28 de tutuyorum :)

img

fear

14 yıl 1 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

selam herkese yeni kullanıcıyım yaklaşık 1 ay fln plastik havuz gibi dandik bişeyde baktım hayvancağıza sonra kocaman akvaryuma geçtim. resmini de koyarım forum düzeni uygunsa yoksa anlatiyim. güzel bi motor var taşları da koydum kuru zemin yaptım 27 dereceye yakın sıcaklık var ama taştan çok ısıtıcının üstünde yan koysam üstüne çıkıyo dik koysam yanında geziyo ısıcıtı seviyo hayvan. sorum şu olcak kaplum fazla sıcaklıktan çorba olmasın. çünkü hep yanında ısıtıcının. yaklaşık 6-7 cm boyutunda. dik koysam ısıtıcıyı azcık bi parçası su içinde kalıyo. su seviyesi çok değil. yakşaık uzunlamasına 1 parmak kadar. ne yapcam biri yazdım edebilir mii ??

img

sodom

14 yıl 29 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ