Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

Su Kaplumbağası ,Satıcı ,Fanus ve Isıtıcı gerçeği - 2.sayfa

Amacım kimseyi direk olarak suçlamak değil ama yaşanan garip bir duruma değişik bir bakış açısından bakmak gerek diye düşünüyorum. Pek çoğunuzun yaşadığı yada forumda okuduğu anlaşılamaz bir durum var.Su Kaplumbağası satın alırken satıcılar size ısrarla akvaryuma ve ısıtıcıya gerek olmadığını söylüyorlar ve hatta satmaya bile yanaşmıyorlar
NEDEN..???
Sizce bu garip değilmi yani tam tersi olması gerekmiyormu..Sonuçta adamlar satıcı normal olarak size daha başka şeylerde satmaya çalışmaları gerekmiyormu.Ama tam tersini yapıyorlar.Akvaryuma gerek yok ısıtıcıya gerek yok demiyorlarmı
NİÇİN...???
İşte pirelenme noktası tam burasıdır.Düşünmeye başlamanız gereken yer yani
Bana 1 adet Su kaplumbağasının Türkiyeye geliş maaliyetinin 1.5 ytl olduğu söylenmişti.Şimdi size soruyorum Siz su Kaplumbağanızı kaç ytl den aldınız.Benim bildiğim 10-15 hatta 20 ytl ye satan yerler var.Kar marjına dikkat edin yüzde kaç yüz kar var.Bu kar ne akvaryumda nede ısıtıcı satışında yoktur.Sonuçta devam etmesi gereken satış canlı hayvan satışıdır.Canlı hayvanların bir an önce elden çıkması lazımdır.Dükkanda durduğu hergün bu canlılar yem yerler masraf çıkarırlar yada hastalanıp ölürler.Bunlarda maddi kayıp demektir büyük kar marjını kaçırmanın yanısıra birde zarar yazmak demektir. işte canlı hayvanları bir an önce elden çıkarılması ve bu karlı ticaretin süreklilik gösterebilmesi için 2 şey gerekiyor
1- Su kaplumbağasının bir an önce alıcıya çok miktarda satılması
2- Satılan kaplumbağanın kısa süre içinde ölmesi ( ki yerine yenisi satılabilsin ticaret devam etsin)

Bu nedenle kaplumbağayı size fanusta satarlar ve siz akvaryum ve  ısıtıcı almak istediğinizde gerek yok derler.Satış önceliği canlı su kaplumbağasındadır
Haa unutmadan birde forumlara giren Su Kaplumbağalarına Eziyet Timleri vardır.Bunlarda sürekli aman ben fanusta baktım gerek yok ne gerek var abartmayın filan diye yazılar yazarlar.Bu kişilerin bir süre sonra değişik kullanıcı isimleri ile foruma gelip Kaplumbağam sürekli uyuyor hastamı oldu gibi sorular sorması kaçınılmazdır.

img

frozen

18 yıl 5 ay 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

katılıyorum frozen bu tamamen bir kirli ticaret hiç vicdan azabı duymayan bu ruhsuz insanlar(dilim varmıyo insan demeye ama iki ayaklılar gorillerde gerçi öyleler ama onlar bile daha duyarlıdır)çok para kazanıyorlar hakettiklerinden çok aama çok fazlasını kazanıyorlar adam kendi satarken akvaryuma ısıtıcı flitre kurmuş satarken siz neden öyle yaptınız dediğinde çok kapluş var bizdefanuslarea sığmıyorlar diyorlar niye flitre taktınız dediğinde çıkan boloncuklar hoş görüntü yaratıyo diyolar ve genelde ısıtıcıyı saklıyorlar çünkü on8u sorduklarında ya balıklardan kalma unutmuşuz diyecekler yada birşey söyleyemiyecekler FROZEN SENİ SONUNA KADAR DESTEKLİYORUM(YANİ 11 HAZİRANDAN SONRA MALUM BÜYÜK BİR SINAV BENİ BEKLİYOR.) VETERİNER OLDUĞUMDA HER MÜŞTERİME DURUMU ANLATACAĞIM GERÇİ DAHA ÇOOOOOOOK WAR AMA :D

img

chass

18 yıl 3 ay 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

forumda faydalı bilgielr vermeye çalışan herkese teşekkürler... belki de kaplumbağalarım pakize ve rıfkı daha iyi ve daha uzun yaşacaklar... bu okuduklarımın üzerine size geçen hafta gördüğüm bir şeyi anlatmak istiyorum... forumu okumam üzerine mısır çarşısının orada evcil hayvanlar satan dükkanlara kendime akvaryum bakmak için gittim ve kapının kenarında yaklaşık 20 - 25 cm uzunluğunda bir kırmızı yanaklı kaplumbağanın sadece 40 * 40 * 15 bir cam kapta kenarda tutulduğunu gördüm.. yani orada sadece ticaret mantığıyla bol bol hayvan satmya çalışıyorlar.. ayrıca çoğunun da bir kaplumbağa nasıl bir ortamda yaşar diye bir bilgisi ve kaygısı yok.. neyse artık ben buradan öğrendiklerimle inşallah kendime güzel bir akvaryum kuracağım...

img

pakize_rifki

17 yıl 10 ay 17 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Yasdal,fikrin süper,kitapcıkları pet shoplara dağıtmak yani...Uyarlarmı bilmiyoruz ama biz burda cık cık yapıp yakınacağımıza en azından bir girişimde bulunup birşeyler yaptık en azından deriz...Geçen gün işyerimin çaprazındaki kapluşlarımı satın aldığım pet shopa girdim ve "biliyor musunuz kapluşlarım çok mutlu,onlara şu şu imkanları sağladım,çok sağlıklıar" dediğimde yüzüme bön bön baktı.Ben de pek safım,sevinsin diye adama ne söylemişim.Meğer Frozen in tezindeki gibi adamlar ölsün diye satarlarmış bize bu zavallıları:(

seevgili frozen dun ilk defa bu buyuklukte bır kırmızı yanak gordum yaklasık 18 cm buyuklugunde ustelık bır pet shopta... ve hayranlıkla seyrettım mukemmel bır sey olmus ya ınanılmaz ben sımdıden benım mınyaturlerın buyumesı ıcın dua ya basladım ama sanırım 15 20 yılı bulur gıbı bu arada benı hatırladınmı bılmem kaplumbaga sayımı 6 taneye cıkardım ısımlerı bıle var roka, tere, nane, maydanoz, marul ve limon sımdılık buyuk bır evlerı var ama akvaryum degıl havuz tarzı ama kocaman ısıtıcıları ve fılıtrelerıde var ama en yakın zamanda 1-2 ay ıcerısınde 120 lık bır akvaryum alacagım bakalım sımdılık mınıklerle bırlıkte sana ve bepmomo ya sayfılar ben her gun yazmasamda her gun yazıları takıp edıyorum bılgı ve ogretılerınız ıcın tekrar tesekkur ve saygılarımla... :)

img

etce

18 yıl 17 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Akvaryumcuların (zar zor akvaryumcu olarak yazabiliyorum, pardon ama katil daha uygun bir sözcük) derdi, hayvanları hemen pazarlamak. Hayvanı ölüm fanusuna koyun, günde 2 kere şu yemleri verin, haftada bir suyunu değiştirin deyip yollamasa kim hayvan bakmak gibi bir sorumluluğu üstlenme cesaretini kendinde bulur ? O hayvanları nasıl pazarlayabilirler ? Artık ebeveynler bile çocuklarına oyuncak alacağına kaplumbağa alıyor. Sonucunu tahmin edersiniz, doğal olarak hayvanlar ölüyor. Kısaca şöyle bir hesaplama yapalım : Bir akvaryumcu su kaplumbağası + ölüm fanusu + adii yemi 20 YTL`ye rahat rahat satar. Bunun sonucunda günde ortalama 30 tane "ölüm seti" (ben de literatüre yeni bir deyim öneriyorum : ölüm seti. Açıklama : kaplumbağa + ölüm fanusu + adi yem) satarsa 20*30=600 YTL olur. Diğer türlü kaplumbağa + teraryum + kaliteli yemi en az 100 YTL`ye satabilir. Ve bu şekilde günde olsa olsa bunu 2 kişi alır. Hesaplarsak 100*2=200. Hesap ortada... Anladığınız üzere bu "ölüm setleri"ni satmak, akvaryumcuların hoşuna gidiyor. Onun için bizim yapacağımız, gerekli bilgileri bir başlıkta 1-2 sayfa içerisinde toplayalım. Bu bilgileri kaplumbağa besleyen arkadaşlarımıza, komşularımıza, tanıdıklarımıza ve pet shoplardan yeni kaplumbağa dağıtalım. Ancak bu "hayvan katliamını" böyle durdurabiliriz. Bu çalışmayla belki 100`lerce hayvanı kurtarabiliriz... İyi çalışmalar...

img

temmuzk

17 yıl 9 ay üyedir.

ÖZEL MESAJ

Güncel güncel güncel!Bu başlığın asla aşağı inmemeli.

img

phus

15 yıl 8 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Ben 2 tanesini 14 ytlye aldım.1tanesi 7ytl.

img

holopter

16 yıl 4 ay 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bndebir gün kaplumbağama kabuk sertleştirici almaya gittim vitamin vermiyorum çünkü sanyu stick yiyiyor bir ucuz birde pahalı vardı adam bana inatla ucuzu satmaya çalışıyordu ozaman anlayamadım sonra onun içeriine baktım neler yok ya bende dierini aldım onda sadece kanola yağı vardı ve işede yaradı:) ayrıca birsey daha söylicem bnm kamusum fanuste yasıyor ama plastik deil ilginç bisi akrilik cam ve ona birsey olmadı

img

gkcemm

15 yıl 8 ay 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

@gkcemm;aslında önemli olan o kabın içerisinde ısıtıcı olması,ben ilk aldığımda plastik bahçe diye satılan kaplardan alıp içini döşemiştim..cam sağlıktır tabi,ona bişey diyemem..ancak akvaryuma para verip ısıtıcıya para vermekten kaçanları da gördük.. bu arada düşünüyorum acaba fanuslar özellikle içine ısıtıcı girmicek şekilde mi düzenleniyor diye..

img

thedamned

14 yıl 11 ay 17 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

gkcemm merhaba. Satıcıların, bu hayvanların normal yaşamalarını sağlayacak alanların sağlanmasına bile engel olmaya çalıştıklarını, o nedenle fanusta ısrarcı olduklarını ve bunları sadece sürümden kazanabilmek için yani bir an evvel ölmeleri için yaptıklarını bu forumdan okuduklarınla anlamışsındır eminim. şimdi sence bu adamlar senin kapluşunun kabuğunu düşünüyorlar mıdır? Biz kaplumbağalarımıza kesinlikle yabancı hiçbir ürün kullanmıyoruz ve kullananları da önemle uyarıyoruz. Keşke elindeki şişenin içinde kanola yağı olduğundan emin olabilsek. Bizlerin sana önerebileceği doğal şeyler var. - haşlanmış yumurtanın kabuğunu bir gece suda bekletip,o suyu akvaryum suyuna ekliyoruz. Haftada bir bunu yapman yeterli. - Besinlerine gagataşı dediğimiz mürekkep balığı kemiği ekliyoruz. Tüm kalsiyum ihtiyacını karşılıyor ve kabukları için son derece iyi geliyor. - 2 günde bir mutlaka güneşlenmelerini sağlıyoruz. ( cam arkasından değil, drekt güneş ışığı almalarını sağlıyoruz) - Güneş göremiyorlarsa mutlaka Uv-B lamba kullanıyoruz. Akvaryum, ısıtıcı, Filtre, kuru bölge ve lamba ihtiyaçlarını karşılayıp bu yazdıklarımızıda uygularsan ek ürün kullanmana hiç gerek kalmayacaktır. Unutmamamız gereken şu ki, Dışardan birşey vermek yerine her zaman doğal olan şeyleri tercih etmeliyiz. O kadar çok kapluş bu kabuk sertleştiriciler yüzünden göz rahatsızlıkları geçirmiş ki. Seninki de bunlardan biri olmasın diye yazıyorum uzun uzun. Bence kapluşunu riske etme. Kapluşuna en kısa zamanda doğal ortamına yakın, ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir ortam, sanada kolaylıklar ve kapluşunla sevimli sevimli eğlenebileceğin günler diliyorum. :)

img

marti

14 yıl 7 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ