Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

kapluşumun içinden siyah bişi çıkıyor ???

Öncelikle uzun zamandan sonra tekrar merhaba.Foruma biraz göz attım ama bu konuyla ilgili bi açıklama varsada ben rastlayamadım.4 gün evvel farkettim büyük kaplumbağamın kuyruk kısmının altından yani dışkısını yaptığı yerden siyah bir şey çıkıyor.Onu çıkartma işlemini kendi arzusuyla yaptığını sanıyorum çünkü kendini önce sıkıyor sonra rahat bırakıyor.1-2 kez kafasını gövdesine çekip itiyor ve çıkan her ne ise yelpaze gibi açılıp sonra kapanıyor ve içeri geri giriyor.İlk farkettiğimde korktum çünkü iç organları dışarı fırlıyor ve ölüyor sandım.Evde olduğum her dakika gözlemlemeye başladım.Ve sanırım günde 1 kez oda akşam saat 19:00 civarı yemeğini verirken yapıyor bunu. Bir yerde dikkatimi çekmişti yanlış hatırlamıyor isem 3-4 yaşlarına geldiğinde cinsiyetini bulmaya çalışma durumu oluyormuş.Bununla ilgili olup olmadığını anlamaya çalışıyorum.Bu durumu yaşayan yada bilgisi olan varmıdır?Bu arada hatırlatma anlamında yavru iken bana gelip 4 yıldan fazladır beslediğim sağlıklı bir kaplumbağam var yanına 5 ay evvel yavru bir kaplumbağa almıştım.Şimdiden teşekkür ederim.

img

swordfish_prelude

18 yıl 2 ay 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Uzaktan anlamak ve yorumlamak zor olsa da..Sanıyorum kaplumbağan erkek ve o çıkardığıda da cinsel organı.Büyüdükleri zaman arasıra dışarı doğru böyle çıkardıklarını sölemişlerdi.

img

frozen

18 yıl 5 ay 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Peki bu zaten akla ilk gelebilen ihtimal bencede.Ama benim yapmam gereken birşey varmı?Yada diğer kaplumbağam daha çok küçük ve dişi olup olmadığını anlayamıyorum.Bunun erkek olduğu belliydi zaten büyüdü çünkü gerçektende.Diğerinede geldiği ilk günden beri ön pençeleriyle kur yapıyor.Ben ne yapacağım ayırmakmı gerekir ikisini.Yoksa doğanın kanunlarınamı uyacağız mecbur.

img

swordfish_prelude

ÖZEL MESAJ

Evet doğrudur. O bahsettiğiniz siyah şey, onun cinsel organı. Eğer kendiliğinden içine çekemiyorsa bu bir sorun yaratabilir. Öncelikle kuyruk kısmında bir şişlik var mı ayrıca? Eğer uzun süre içine çekemediğini görürsen kaplumbağayı ılık suya koymak gerekir. Kasları gevşeyecek ve organını içine çekebilecektir. Bu arada başka kaplumbağaların zarar vermemesi lazım. Dikkatli olmalı. Eğer ılık banyolar da fayda etmiyorsa cerrahi müdahele ama bunu kim yapar, nasıl yapar işte o sorun olabilir. Forumda bu konuda bir yazım vardı ama kimbilir nerde...

img

beppomomo

18 yıl 10 ay 10 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Çok kolay.Kemal Özkanı çağırırız.O şıp diye keser. Oldu da bitti maşallahhh ...denize de girer inşallah... kaplumbağa nerde yau kaçtımı kerata..

img

frozen

ÖZEL MESAJ

Kuyruğunda öyle çok abartılı bir şişme göze çarpmıyor.Yinede benim her fırsatta gözlemlemem gerekiyor o halde.Dediğiniz gibi bir müdahale gerekirse veteriner bulmak imkansız.Ama içine çekmede bir sorun yaşamıyor şimdilik.Gözlemlemeye devam edeyim ben.Teşekkür ederim. :)

img

swordfish_prelude

ÖZEL MESAJ

Ya iste bizim de basimiza tam olarak bu geldi dun, ilk aklima gelen iceri geri sokamazsa ameliyat mameliyat, basimdan asagi kaynar sular dokuldu resmen. Hayir bi de geri girebilecek gibi gorunmuyordu, baska bir hayvan gibi, simsiyah, ben de aynen swordfish_prelude gibi ic organlari cikiyo heralde dedim. Neyse, benim akvaryuma kosarak geldigimi gorunce yem telasina dusup paldir kuldur su yuzeyine cikti, cikan siyah sey de yavasca kloakaya girdi, ben de derin bir nefes aldim. Ama hala surekli gozum poposunda, sanki kuyruk biraz sis gibi, azicik siyah bir nokta da gorunuyor bazen kloakanin ucundan. Bagirsaklarinda bir sorun olabilir mi sizce, boyle bir sey de okumustum, ne kadar endiselenmeliyim boyle bir seye :/ Baska hicbir anormallik yok, kipir kipir, cok istahli, baska bir sislik de yok. Tabi bu arada cinsiyet konusu da aydinlanmis oldu :) Tam ismi Orhan Melek`ti zaten, unisex bir isim yani :)) Ama artik cok alistik "Melek"e ve "kizim"a, degistiremeyiz heralde. Ben ne zamandir supheleniyordum zaten de inanmak istememistim :)) Capa gibi tirnaklar, karin ice dogru falan, hersey erkek oldugunu gostermeye baslamisti. Ama iste erkek olsa bu kadar buyumez, kesin kiz diyordum. Su anda kabugu 10 cm., erkek oldugu da kesinlestigine gore heralde en az 2-3 yasinda o zaman, ne dersiniz? Daha bile fazla olabilir, 10 cm. erkek kaplumbaga icin baya buyuk, diymi? Ama 5 ay once geldiginde sadece 3-4 cm.di? Kaplumbagam artik yetiskin mi, yoksa gencirisi mi acaba?? :)) Hem endiseli, hem saskinim..

img

pinar1112

17 yıl 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Bu arada kakasini duzenli takip edemiyorum, yapar yapmaz agzinda ufaliyor hepsini cunku, hic kalinti birakmiyor. Kabiz da olabilir bu yuzden bilmiyorum.

img

pinar1112

17 yıl 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Pınar 1112
gerçekten de ilk görüldüğünde çok beklenmedik acaip birşey , öyleki görmeyen kimse kolay kolay anlayamaz. Geriye çektiğinde neresine sığıyor onuda çözmek zor.
Genede bana göre siz su kaplumbağası sahipleri iyisiniz. Ya biz ne yapalım kara kaplumbağaları birde çıkarıp topraklara çamurlara buluyorlar. Bir süre sonrada üzerinde yapışan ne varsa çer çöp toprak aynen geri içeri çekiyor. Bende her sefer gene toz toprak içine girdi ya içerde soruna yol açarsa diye evhamlanıyorum. Sadece bir keresinde çamurlu fotoğrafını çekebilmiştim o kadar.

Pikonun dişi özellikleri gösteren spike a gösterdiği ilgi ve gördüğü an üzerine doğru yaptığı sprintler bu açıdan bayağı bir sıkıntı çektiğini gösteriyor ama yapacak birşey yok spike daha çok küçük bekleyecek.
Bende pikoyu aldığımda 4.5 cm di şu an 12 cm.  Ufacık bir kuyruk düz bir alt kabuk yapısı vardı dedim bu kaplumbağa dişi hatta kendi aramızda cadı filan diyorduk. Derken bi şubat ayı piko birden 7-8 aylık arkadaşı spike` a hamle yaptı şaşırdım. Sonrada bir güzel marifetini de sergiledi ve cinsiyet konusunda son noktayı koydu. Darwinin kaplumbağasının bile 130 yıldan fazla erkek sanıldığını neden sonra DNA testi ile dişi olduğunun anlaşıldığını adının aceleyle harry den harriete çevrildiğini bildiğim için yaptığım hataya takmıyorum kafamı. içim rahat
Erkek su kaplumbağaları 2-5 yaşları arasında cinselliğe adım atıyorlar dişiler daha geç. seninki şu an sanıyorum ergenliğe yeni giriyor
Kerataya nazar değmesin maşallah diyelim ona sağlıklı uzun bir hayat sanada bol bol sabır diliyelim.

img

frozen

ÖZEL MESAJ

:))) Harriet`in eskiden Harry oldugunu hic bilmiyordum, valla benim de icim rahatladi :)) 170 kusur yasina kadar yasamisti Harriet yanlis hatirlamiyorsam, degil mi? Darisi bizim kaplumbagalarimizin basina, ama tabi biraz fantazi bir rakam :)) Yakisikli oglumuz (tuhaf!:) icin guzel dileklerine de cok tesekkurler, surprizlerle dolu hayvanlar bunlar resmen :) Biz de Piko`ya (Pikachu o diymi) ve Spike`a uzun, saglikli omurler dileriz..

img

pinar1112

17 yıl 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ