Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

kapluşumun içinden siyah bişi çıkıyor ??? - 2.sayfa

Öncelikle uzun zamandan sonra tekrar merhaba.Foruma biraz göz attım ama bu konuyla ilgili bi açıklama varsada ben rastlayamadım.4 gün evvel farkettim büyük kaplumbağamın kuyruk kısmının altından yani dışkısını yaptığı yerden siyah bir şey çıkıyor.Onu çıkartma işlemini kendi arzusuyla yaptığını sanıyorum çünkü kendini önce sıkıyor sonra rahat bırakıyor.1-2 kez kafasını gövdesine çekip itiyor ve çıkan her ne ise yelpaze gibi açılıp sonra kapanıyor ve içeri geri giriyor.İlk farkettiğimde korktum çünkü iç organları dışarı fırlıyor ve ölüyor sandım.Evde olduğum her dakika gözlemlemeye başladım.Ve sanırım günde 1 kez oda akşam saat 19:00 civarı yemeğini verirken yapıyor bunu. Bir yerde dikkatimi çekmişti yanlış hatırlamıyor isem 3-4 yaşlarına geldiğinde cinsiyetini bulmaya çalışma durumu oluyormuş.Bununla ilgili olup olmadığını anlamaya çalışıyorum.Bu durumu yaşayan yada bilgisi olan varmıdır?Bu arada hatırlatma anlamında yavru iken bana gelip 4 yıldan fazladır beslediğim sağlıklı bir kaplumbağam var yanına 5 ay evvel yavru bir kaplumbağa almıştım.Şimdiden teşekkür ederim.

img

swordfish_prelude

18 yıl 3 ay 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Sevgili Pınar1112
Harrietin uzun ve ilginç yaşamını bu linkteki yazıda biraz anlatmıştım. Eğer başka meşhur yada uzun yaşamış kaplumbağalar keşfedersem onlarıda yazıya zamanla ekliyeceğim.

İsim yaratmakta oldukça yeteneksizim. Onu aldığım ilk günler yaklaşık 4.5 cm boyunda ufacık tefecik birşeydi. Kara gözleriyle çok afacan ve yan yan bakıyordu şumu olsun bumu olsun derken adını Pikachu koymuştum. Tabi büyüyünce Pikachu pek hoşuma gitmeye başladı ve isim yavaş yavaş Pikoya doğru kaydı.
Sonra Spike gelince aynı ızdırabı bir kez daha yaşadım bir süre için adı minik`ti sonra zeytin kömür filan derken birden Spike oldu ve öle kaldı ( Seamansoulun kulakları çınlasın Spike da kız çıkıyor..)
Aslında bunlara boylarına istinaden Nano , Piko demek varmış ya o zaman aklıma gelmedi. Gerçi Piko daha büyük bu açıdan onun Piko değil Nano spike `inde Piko olması gerekir ya..! Karışık işler.

img

frozen

18 yıl 5 ay 13 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

slm arkadaşlar acaba kalumbağalarıma et türü ne werebilirim ??

moony92; ben bu güne dek kaplumbağalarıma karides kurusu (herhangi bir petshoptan tedarik edebilirsin ancak açık satılanlardan alma derim tetra`nın 6 ytl lik kutuları var)- haşlanmış tavuk göğsü (bu konuda anneciğime başvurdum :) ) ve pek güvenmesemde azcık bişi kurutulmuş kurtcuk verdim hiç bir problem söz konusu olmadı.

img

learnedrains

16 yıl 9 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ŞOK ŞOK ŞOK! Yaklaşık bir aydır huylanıyordum ama yeterli delilim yoktu :) Şimdi var... AYBALA ERKEK!!! Biraz büyüdükçe tavırları çok değişmişti aybarsı kovalamalar, sürekli çemkirmeler, en sonunda kaokasından çıkan cinsel organını görünce artık inandık :) Aybala erkek e o zaman Aybars da mı erkek? Aybars ilk günden beri erkek tanımına uyuyor zaten kuyruk kısa, karın yapısı içbükey. Ama Aybalanın karın yapısı halen düz. Aslında biz 10 cm oluncaya kadar bu konuyu çok kafatya takmamayı düşünüyorduk fakat Aybala gösterince :) inandık. Neyse artık aslanlar gibi delikanlı iki tosbağamız var ne yapalım :)))

img

deryailesezer

16 yıl 4 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

En belirgin gösterge ön pençe tırnakları 2 kaplumbağayı karşılaştırın biri kısa diğeri uzun tırnaklara sahipse cinsiyet farkı buradan daha net tahmin edilebilir.İnsanların tersine uzun gösterişli tırnaklar erkek demek kısa tırnaklar ise dişi.

img

frozen

18 yıl 5 ay 13 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Teşekkürler frozen baktım ama pek fark yok gibi,sanırım Aybarsın cinsiyet tahmininde bir sıkıntı yok gibi yani ikiside erkek...

img

deryailesezer

ÖZEL MESAJ

:D :D Üstteki mesajlarımdan da görüldüğü gibi çok iyi bildiğim bir duygu, acaba mı değil mi derkeeen minik kızlarımız gerçeği vuruverdiler yüzümüze böyle :) Eh, erkek isimli kız, kız isimli erkek kapluşlara bir yenisi daha eklendi demek, ömür boyu cinsel kimlik bunalımı, aileleri "niye benim ismim kız ismi, arkadaşlara rezil oluyorum" tarzı suçlamalar, "kızı..ık mık..oğlum" gibi abuk sevgi sözleri...:))) Şaka bir yana, sağlıklı ömürler dilerim Aybala ve Aybars Beylere , Aybars & Aybala Youtube Channel`ın yakın takipçisiyim :)

img

pinar1112

17 yıl 1 ay 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Teşekkürler Pınar. Aynen öyle vurdu yüzümüze zalim Aybala, eh artık iki oğlumuz var ne yapalım. Aybala ve Aybarsın yeni fotoğraflarını facebook ( Kapluşumu Seviyorumm :) ) isimli gruba sürekli ekliyorum bakabilirsiniz, hatta üye de olun. Selamlar...

img

deryailesezer

ÖZEL MESAJ

ya arkadaşlar benim çikomda pençeleriyle kuzenimin kapluşunu görünce tuhaf hareketler yaptı.aynı büyücü kadınlara benziyodu :)) demek benim kapluşum kur yapıodu :)) annem şu an çikoya kur yapma ayıp dedi :D ay çok şekerler yaa..

img

emosss

16 yıl 3 ay 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bu forumu çok seviyorum. Kaplumbağalarıma o kadar çok faydası dokundu ki anlatamam. Eğer burdan okuduklarım olmasaydı o çıkan şeyi bende iç organları sanıp baygınlık geçirirdim herhalde. Ama burdan okuduğum için hiiiç endişelenmedim. Rüştücümde beni görünce toparlandı içeri çekti. Terbiyeli tospikim benimmm. Bu arada rüşütünün cinsiyetini doğru tahmin etmiş olduğum tescillendi. Sıra ahu da. Biraz büyüyünce onunkide belli olur.

img

mugu

16 yıl 4 ay 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ