Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

kapluşumun içinden siyah bişi çıkıyor ??? - 3.sayfa

Öncelikle uzun zamandan sonra tekrar merhaba.Foruma biraz göz attım ama bu konuyla ilgili bi açıklama varsada ben rastlayamadım.4 gün evvel farkettim büyük kaplumbağamın kuyruk kısmının altından yani dışkısını yaptığı yerden siyah bir şey çıkıyor.Onu çıkartma işlemini kendi arzusuyla yaptığını sanıyorum çünkü kendini önce sıkıyor sonra rahat bırakıyor.1-2 kez kafasını gövdesine çekip itiyor ve çıkan her ne ise yelpaze gibi açılıp sonra kapanıyor ve içeri geri giriyor.İlk farkettiğimde korktum çünkü iç organları dışarı fırlıyor ve ölüyor sandım.Evde olduğum her dakika gözlemlemeye başladım.Ve sanırım günde 1 kez oda akşam saat 19:00 civarı yemeğini verirken yapıyor bunu. Bir yerde dikkatimi çekmişti yanlış hatırlamıyor isem 3-4 yaşlarına geldiğinde cinsiyetini bulmaya çalışma durumu oluyormuş.Bununla ilgili olup olmadığını anlamaya çalışıyorum.Bu durumu yaşayan yada bilgisi olan varmıdır?Bu arada hatırlatma anlamında yavru iken bana gelip 4 yıldan fazladır beslediğim sağlıklı bir kaplumbağam var yanına 5 ay evvel yavru bir kaplumbağa almıştım.Şimdiden teşekkür ederim.

img

swordfish_prelude

18 yıl 3 ay 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Yahu arkadaşlar Aybala işin suyunu çıkardı bu aralar sürekli dışarıda geziyoruz :)) misafir falan dinlemiyo sürekli göster amcalara evladım modunda. Artık şuna inanıyorum kırmızı yanaklı erkek tosbikler 5 parçadan oluşuyor; kafa, kabuk, bacaklar, kuyruk ve şey :)) sanki bütün iç organlarını dışarıya çıkarıp yıkıyo, çooook temiz hayvan canım :)))

img

deryailesezer

16 yıl 4 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

hehehe benim rafael belli etmedi daha kendisini şuan bi muammada sanırım acaba kız mı erkekmi :)) eğer kız ise benim rafaelim adını rafaeliye olarak değiştireceğim :)

img

rafael

16 yıl 3 ay 9 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Arkadaşlar işte Aybala`nın bittiği an.( Gerçi kendisi erkek tosbağanın malı meydanda olur tavırlarında şu an ) Misafir varken bile sürekli çıkaran Aybala sonunda faka bastı ve paparazzilere yakalandı. İşte şok görüntüler :)

AYBALA`NIN BİTTİĞİ AN

img

deryailesezer

16 yıl 4 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

benim 3 tane kaplumbağam var ve bi sorunum var acil cevap istiyorum.. ortanca kaplumbağamın kuyruk kısmından siyah bişey çıkıyor ve bi kaç kere büyüğün o siyah şeyi ıssırdığını gördüm. son iki gündür de suları kan içinde oluyor. suyun dibinde de pıhtılaşmış kan oluyor. lütfen acil cevap verin ne yapmalıyım ve bunun anlamı ne????

img

lady_canaria

14 yıl 5 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

kötü bi durum,geçmiş olsun..o kapluşu diğerlerinden ayırmalısın,yine başına aynısı gelebilir ya da mikrop kapabilir ki en kötüsü o olur..o yüzden suyun temizliğine dikkat et,sıcaklığına da tabi..kaplumbağaların kanı çabuk pıhtılaşır o yüzden kısa sürede iyileşir diye umuyorum..bu arada kan kaybettiğini de düşünürsek bu konuda destek alması lazım ki o konuda bir fikrim yok..bilen biri çıkar diye bekle ya da veterinere danış(ben olsam ikincisini yapardım)

img

thedamned

14 yıl 11 ay 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

çok tşk bende en büyügü ayırıyrm aynı şey başına bi daha gelmesin die.

img

lady_canaria

14 yıl 5 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ah arkadaşım benim kaplumbağamdanda cıktı çok endişelendim çok üzüldüm bişey olacak diye ama bir kac gündür erkek kaplubağamı canından bezdirdi kep elleriyle yüzünü tırmaklıyor rahat vermiyor acaba bu nedendir bana yardımcı olabilen bir arkadaşlar varmı lütfen bu siyah şey neden cıkıyor  cifeşmekmi istiyor halbuki kış uykusuna yatması gerektiğini söylüyorlar sevgilerimle 

frozen yazdı :
Uzaktan anlamak ve yorumlamak zor olsa da..Sanıyorum kaplumbağan erkek ve o çıkardığıda da cinsel organı.Büyüdükleri zaman arasıra dışarı doğru böyle çıkardıklarını sölemişlerdi.

img

nesegul

8 yıl 5 ay üyedir.

ÖZEL MESAJ