Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

KAPLUMBAĞA HAKKINDA BİLGİLİ VETERİNER

arkadaşlar ben acıbademde bir veteriner kliniğinde çalışıyorum.şahsen 4 gün önceye kadar veteriner hekimimizin bu konuda bilgili olduğundan haberim yoktu.. kliniğe 16 yaşında bir su kaplumbağası geldi.gözler şişmiş nefes alamıyo bizim sitede karşılaştığımız(akciğer efk.)türden hastalık.genelde veterinerler bu konuda bilgi sahibi değil hepimiz biliyoruz ama o biliyormuş meğer.benim zühtü ve sudenazda mantar olduğunda o tedavi etmişti.çok aldırmamıştım basit bir hastalık diye.ama 16 yaşındaki kaplumbağa geldiğinde inleyip nefes alamıyor ve bağırıyodu.ama gözleri açıldı bugün ve iyileşti.adresini vereyim dedim çünkü günümüzde bu işi bilen kişilerin sayısı çok az.. Acıbadem caddesi Çimençayır apartmanı 102/1 Petvet Veteriner Kliniği Veteriner Hekim Dr.Emel Başaran

img

catzillaa

17 yıl 10 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Teşekkürler Catzillaa

img

frozen

18 yıl 4 ay 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

teşekkür ederiz catzilla , bir yere not aldım

img

ferdeniz

17 yıl 12 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

çok güzel adresi vermişsiniz teşkkürler ama konya gibi bir yerden istanbula nasıl ulaşacağız. eğer bir mail adresi veya tel verseydiniz çok hoş olacaktı haber ederseniz sevinirim

img

hakan2737

17 yıl 9 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

rica ederim arkadaşlar keşke küçük dostlarımız kurtulsunlar.. o yaşlı kaplumbağa iyileşti evine gönderdik el sallayarak:) 02163392080 kliniğin numarası.. istanbulda olanların kesin getirmelerini öneririm telefonla tedavi olmaz çünkü:)önemli olan doğru ilacı seçip doğru enjeksiyon yapılması.teşhisi iyi kötü kaplumbağadan anlayan biride koyuyor zaten..

img

catzillaa

ÖZEL MESAJ

merhaba bişey sormak istiyorum.benim 2 kaplumbağım var ve ben onları bir arada besliyorum ama biri diğerinin 2 katı kadar oldu.ve tam olarak hangisi dişi bilmiyorum.bana petshop tan dediler ki alt desenlerinden açık renkli olan dişidir.eğer öyleyse bu dişi çok büyüdü diğeri küçük kaldı.ve bir sorum daha karides ve kahverengi bir yemle besliyorum başka yem versem marul veya başka şeyler zararı olurmu?beni bir aydınlatın kafam karıştı...

img

suziş

16 yıl 11 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ve bişey daha ben sularına "marine"diye bir damla arıyorum her su değişiminde 5 damla olarak onuda petshoptan verdiler.doğrumu yapıyorum...???

img

suziş

16 yıl 11 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

arkadaşlar burdan bir konuya dikkat çekmek istiyorum şehir dışındaki arkadaşlarımız kliniğe tedaviye kaplumbağalarını getiremeyecekleri için telefon verdik.Onların telefon açmasını anlayışla karşılıyoruz.çünkü arada ciddi yol mesafesi var.. ama istanbul içinden telefon açmak bana biraz anlamsız geliyor..sonuçta telefonda kaplumbağanın durumunu halini tavrını göremeyiz.ilacını tam içtimi içmedimi bilemeyiz.hastalığın seyrine göre ilaç değişimi gerekirmi gerekmezmi bilemeyiz..eğer istanbul içindeyseniz en azından ilk halini görmemiz için getirin sonuçta sizin tarifinize göre bir vaka tahmini yapılıp ona göre ilaç veriliyor.sonuçta eğer eksik veya yanlış bir durum beyan ederseniz kaplumbağanız ÖLEBİLİR!! Burda fikir sorularak bir tedavi yolu izlenecekse frozen beppomomo gibi tecrübeli insanlarlada bu halledilebilir.onlarda bayağı bilgililer çünkü... O yüzden istanbulda olanların gerçekten bir engel yoksa getirmelerini tavsiye ediyorum.. bu siteden bir arkadaşımız kaplumbağasını(istinyeden) getirdi bıraktı bize 10 gün gibi bir süre bizde kaldı iyileşti ve geri almaya geldi.eğer mesafeniz uzaksa kliniktede bırakabilirsiniz.bende kaplumbağa besliyorum demek istediğim kaplumbağanıza iyi bakılacaktır umarım bu konuda duyarlı davranırsınız görüşmek üzere..

img

catzillaa

ÖZEL MESAJ

başlık aşağılarda kalmış yukarılara çıksın diye düşündüm:)kliniğimize kapluşlar geliyor.geçen ikitane geldi ama çok geç getirdikleri için hayatını kaybetti.15 gündür yemek yememiş.arkadaşlar hayvanlarınızı veterinere ilk hastalandıklarında yada hastalandıklarını hissettiğinizde getirin.yani yemek yemiyo yermi diye 15 gün beklerseniz hayvan kesin ölür.sonra adı "veterinere götürdük iyileştiremedi beceremedi öldü bide para aldı"olur.insanları düşünün 15 gün bir insan aç kalırsa ne olur?evet belki ölmez ama organlar ağır hasarlı olur.biz burda bebek bir kaplumbağadan bahsediyoruz.insandan daha hassas bünyeye sahip.lütfen kaplumbağalarınızı getirmek için burdan onay beklemeyin.bunu dememin nedeni siteye yazdığımız mesajlar bazen 10 günsonra yayımlanıyor.10 gün değil 1 gün bile olsa o hayvanın durumu kritikleşiyor.birde şunu bilin burda herkes kendi kaplumbağasından sorumlu.burda veterinere götürmeye gerek yok veya var diye karar verilecek bir durum yok.bugün ben birine veterinere götürme desem ve o kişi götürmese o hayvan öldüğünde günahıda vebalide onun üzerine olur.veteriner hekim hayvan doktorudur.hayvan hastaysa götürürsünüz veya götürmezsiniz bu sizin maddiyatınıza ve duyarlılığınıza bağlı birşey(ne olursa olsun maddiyat yüzünden götürmemezlik edilmemeli orda emanet bir can var ama malesef herkes aynı duyarlılıkta değil)ama bazı arkadaşlara bakıyorum buraya hayvanları hakkında ciddi sağlık problemleri yazıyorlar.kiminin bacakları şişmiş kiminin kafasında ur çıkmış kiminin ciddi yarası var..Belki tedavi edilcek birşey ama birilerinden veterinere git lafını duyana kadar(kii çoğu duysada gitmiyor) kimse birşey yapmıyor.bende bu siteye bayadır üyeyim.sık mesaj yazmasamda günde 2 defa giriyorum okuyorum yardımcı olmaya ve birşeyler öğrenmeye çalışıyorum.ve kaplumbağa besleyenlerin ortak sorunu olan "bilgisiz veteriner hekim" olayına bir çözüm buldum.birşeyler bilen bir veteriner önerdim.herkes burda veterinerleri eleştiriyodu hiç bilen birisi yok diye.e hadi ortada var bilen birisi.bu hayvancıklar neden hala sizin gözlerinizin önünde ölüyor?neden hem veterinerlere,onları yetiştiren fakültelere laf sayıp sayıp sonra bilen birisi bulunduğunda hayvanlarınızı tedavi ettirmiyorsunuz?burda kimseye karşı eleştiri yapma kavga çıkarma gibi bi durum yok yanlış anlaşılmasın ama HAYVANINIZDA BİR SORUN OLDUĞUNU HİSSEDİYORSANIZ VE TEDAVİSİNİN NASIL YAPILCAĞINI O AN BİLMİYORSANIZ VETERİNER HEKİME GÖTÜRÜN. burdan lütfen reklam yapılıyor müşteri çekiliyor gibi bir olay düşünümesin çünkü biz bir kaplumbağadan alacağımız ortalama paranın 6-7 katını kediden köpekten alıyoruz.bizim para kazanmak için kaplumbağalara ihtiyacımız yok.ama onların iyileşmek için bişeler bilen bir veteriner hekime ihtiyaçları var.sakın böyle düşünmeyin çok üzülürüm.amacım sitede paylaşımı aksatmak değil,hastalık konusunda birilerini bilinçlendirmek.çünkü veteriner hekimlerin çoğu nasıl bilinçsizse kaplumbağalar konusunda,bizde o kadar bilinçsiziz tedavi konusunda.eşe dosta sorarak tedavi yolu arıyoruz.kendimize birşey olsa hemen koşuyoruz doktora.onarı neden götürmüyoruz? insanlar 600-700 ytl verdiği kediye köpeğe ölmesin param yanmasın diye dünya kadar tedavi masrafı yapıyor.kaplumbağalar ucuza satılabilir ama onlarda canlı.ve yaşamayı hepimiz kadar hakediyorlar.lütfen bu konuda gerçekten bilinçli olalım.burda bu sitede hayvanlarını gerçekten önemseyen çok insan var.o yüzden yaptım bu açıklamayı.yoksa kaplumbağaları masa süsü olarak görenlerin çoğunluk olduğu bir site olsa kliniğin adresini bile yazmazdım merak etmeyin. umarım vermek istediğim mesajı doğru düzgün aktarabilmişimdir.burda kimseyi eleştirmek kırmak gibi bir niyetim yok çünkü.. [email protected] irtibata geçmek isteyen olursa diye yazıyorum.. sevgiler..

img

catzillaa

ÖZEL MESAJ

Duyarlılığın için çok sağol. Arkadaşlar valla bende yeni aldım ve açıkçası biraz da evde hayvan olsun değişiklik olsun gözüyle almıştım. ama o eve geldikten sonra herşey öyle değişti ki. gerçekten azcık insansanız onun sadece bir hayvan olmadığının farkına varırsınız. Ben de aldığımda kuş kadar kaptaydı, yemi filan bir taneydi. Dayanamadım, içimde bir araştırma hissi doğdu. Bu ve benzeri forumlarda araştırıp gördüm ki o an ki koşulları sağlıklı büyümesine yaşamasına uygun değil. inanın borcun içinde gittim elimden geldiğince birşeyler yaptım. Şimdi başına birşey gelse yaptığım masrafa değil, aramızdaki sevgiye yanarım. Velhasıl şu da var ki insanların kendi sağlık problemlerine bile vakit/para ayıramadığı bir ülkede yaşıyoruz. Dolayısıyla insanlar diyebilir ben kendime bakamıyorum hayvanımı doktora götüreyim. iyide bu plastik oyuncak değil ki, hangisi olursa olsun hayvan beslemek sorumluluk işi(evet bende bunu 1 hafta önce anladım). o yüzden son günlerde denildiği gibi bakamayacaksanız lütfen beslemeyin. Saygılarımla...

img

gturtle

16 yıl 8 ay 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ