Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

KAPLUMBAĞA HAKKINDA BİLGİLİ VETERİNER - 3.sayfa

arkadaşlar ben acıbademde bir veteriner kliniğinde çalışıyorum.şahsen 4 gün önceye kadar veteriner hekimimizin bu konuda bilgili olduğundan haberim yoktu.. kliniğe 16 yaşında bir su kaplumbağası geldi.gözler şişmiş nefes alamıyo bizim sitede karşılaştığımız(akciğer efk.)türden hastalık.genelde veterinerler bu konuda bilgi sahibi değil hepimiz biliyoruz ama o biliyormuş meğer.benim zühtü ve sudenazda mantar olduğunda o tedavi etmişti.çok aldırmamıştım basit bir hastalık diye.ama 16 yaşındaki kaplumbağa geldiğinde inleyip nefes alamıyor ve bağırıyodu.ama gözleri açıldı bugün ve iyileşti.adresini vereyim dedim çünkü günümüzde bu işi bilen kişilerin sayısı çok az.. Acıbadem caddesi Çimençayır apartmanı 102/1 Petvet Veteriner Kliniği Veteriner Hekim Dr.Emel Başaran

img

catzillaa

17 yıl 11 ay 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

dün gece öldü :( bizim hatamız. alır almaz ısıtıcısını akvaryumunu almalıydık. sanırım üşütmüştü. gözlerimin önünde çaresizce seyrettim :( sabaha dayanabilseydi götürecektim veterinere erkenden. çok üzücü bişey. çok alışmıştım ona.

img

denixdnz

16 yıl 8 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ya üzülmeyin belki biizm elimizde ölcekti.umarım ölümü ihmalkarlık sonucu değildir.birdahakine daha dikkat edersiniz..

img

catzillaa

ÖZEL MESAJ

Minik kaplumbağaya çok üzüldüm.
Kabız olduğunu düşünmüşsünüz kaplumbağanız dışkılamada sorunmu yaşamıştı. Aslında ilk düşünceniz doğru  ağır bir kabızlık sonucu bağırsak kloakadan dışarı çıkabiliyor. Bir şekilde içerde tıkanma yada düğümlenme olmuşda olabilir. Ayrıca kış uykusundan sonrada kabızlık ve bu tür bir durum yaşanabilir.
Akvaryumunuz olsaydı tabanında minik çakıllar varmıydı diye soracaktım ama şimdi sadece onu neyle besliyordunuz diye soracağım ?
Konuyla ilgili bilgi olması açısından sadece öğrenmek için soruyorum..

img

frozen

18 yıl 5 ay 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

teşekkür ederim. minik minik kahverengi yemler vardı onunla besliyorduk. hastalanmadan bikaç gün önce de armuttan çıkan küçük bi kurt vermiştik. acaba o mu rahatsız etti onu diye düşünüyorum. ama bikaç sitede okudum küçük kurtçuklar yiyebiliyolarmış,o yüzden zararı olacağını düşünmedik. gündüzleri çok iyiydi. son günler akşam olunca durgunlaşıyodu. uyuyodu uzun süre. sanırım suyun sıcaklığıyla ilgiliydi o da. o kuyruğundaki şey de bocuk gibiydi daha önce yoktu. son 2 günde ortaya çıkmıştı. bundan sonra daha dikkatli olacağız. önce ihtiyaçlarını tamamlamadan yenisini almayı düşünmüyoruz. evde hepimizin sevgilisi olmuştu. çok zor bişey.

img

denixdnz

16 yıl 8 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ya başlık arkalarda kalmış üste taşınsın die bişeler yazmak istedim.. arkadaşlar ben bu yıl öss ye girdim(aslında dgs ye hazırlanıodum veteriner olmak için ama kısmet değilmiş olmadı)ve hemşirelik kazandım.klinik evimin çok yakınında.kaplumbağalarınızı getirdiğinizde haberini alır gidip görürüm mutlaka.eğer beni orda görmezseniz "bu kız yalanmı söledi çalışıyorum demişti" demeyin diye yazıyorum buraya:) burda bizi tavsiye eden arkadaşları gördükçe çok mutlu oldum teşekkürler arkadaşlar güveniniz için.. görüşmek üzere..

img

catzillaa

ÖZEL MESAJ

tebrikler, umarım herşey gönlünüzce olur. :) osman ve zarifeye olan ilginizden dolayı tekrar tekrar teşekkür ederim, nazar değmesin canavar gibiler :)

img

learnedrains

16 yıl 9 ay 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

başlık altlarda kalmış sanırım..

img

catzillaa

ÖZEL MESAJ

Merhaba, Ben İzmirde yaşıyorum ve işyerimizde 5 adet su kaplumbağamız var.Aslında 6 tane vardı ama bir tanesini aldıktan 3 ay sonra kaybettik,neden öldüğünü bilmiyoruz,çünkü o zaman kaplumbağa elimizde tam 4 ayrı veterinere gittiğimiz halde hiçbirisi ona bakmayı beceremedi.Bu konuda çok sinir oldum ve o dönemde sitenizi keşfettim.Şuanda burdaki veteriner hekimlerden daha çok şey biliyorum sanırım.Kpalumbağalarımızın 2 ayrı akvaryumu var,2 kapklumbağalık akvaryumumuzun üyesi olan kapluışlarımızdan birisi nerdeyse 1 haftadır mama yemeyi reddediyor.Kapluşlarımıza tam 2 senedir bakıyoruz.Hiç böyle bir sorun olmamıştı,hepsi de iştahlıydı.Sera Raffy yem kullanıyordum ama en son Sanyu aldım bulamadığım için...Istıcıları ve motorları var.Sera Reptilin vitamin de kullanıyorum haftada bir.. Attığım yemleri diğer kapluşumuz yediği için onu ayırdık,şimdi yemek yemeyen kapluş tek başına ama attığımız yemlerin hepsi duruyor :( Fakat hareketlerinde bir yavaşlama yok,yani kış uykusuna yatmış gibi değil,sadece mama yemiyor,sizce neden olabilir?

img

esraüstünsoy

17 yıl 11 ay 16 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba.Ben yaklaşık 3 haftadır kaplumbagamla ugraşıyorum.Gece ruyamda gördum birsürü kaplumbaga arasından göremedigi için kafasını çıkartamıyordu :( Evet kaplumbagamın yaklaşık 3 haftadır gözleri şiş ve kapalı.Veterinerin tavsiye ettigi ilacı kullanıyorum ama hiçbir iş yaramıyor çünkü zaten gözleri kapalı oldugu için o damla sanırım gözlerine gitmiyor.Çok üzülüyorum napıcagımı bilmiyorum.:( Adana2dayım istanbula getirmem imkansız.Sizin mail adresiinizi ekledim şimdi.Umarım bana yardımcı olabilirsiniz

img

kelebeksans

16 yıl 7 ay 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ya genelde kaplumbağalar karidese hayır demiyorlar.öncelikle karides vermeyi deneyebilirsiniz.onu yiyeceklerle şımartın bence.hareketlerinde yavaşlama yok dediniz.gözlerde şişme kabukta kızarıklık türünde birşeyler varmı söylememişsiniz.ama eğer hasta oluyor isede başlangıç evresinde olmalı.su ısısını 28 dereceye çıkartın.birde vitamin verin.aynı akvaryumdaki kaplumbağalarada vitamin verin.çünkü bir hastalık varsa ötekilerde immun sistemleri zayıfladığı anda hastalanacaklardır.benim oğlanda bugünlerde iştahsız gibi belki mevsim geçişininde etkisi vardır.ama vitamini kesin öneriyorum.karidese veya mamaya vitamini emdirip ağzına verebilirsiniz.veya ben hiç kullanmadım ama suya damlatılan vitaminler felan var sanırım onlar hakkında pek bişey bilmiyorum.aslında en güzeli veterinere götürüp enjeksiyon şeklinde yaptırabilirsiniz.daha garantili olur.tabi yapmayı bilip bilmediklerinden emin olmak lazım..

img

catzillaa

ÖZEL MESAJ