Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

Su Kaplumbağası Almayın

Büyük üstad Momo nun bir lafı vardı Türkiye su kaplumbağasını hepsievcil forumlarından öğrendi derdi.
Oda dahil hepimiz ilk adımlarımızı bu forumda attık , burada başladık , burada öğrendik ,geliştirdik , kendi çapımızda var olan bilgileri sağlamlaştırdık ,Türk forumlarına yeni yeni bilgiler kattık ,
Bilgiler çoğu kez buradan taban yaparak diğer forumlara doğru yayıldı çoğaldı.
Şimdi yeni ve önemli bir konu daha buradan doğuyor ( yada doğdu)  ve diğer forumlara doğru yayılıyor. Eve su kaplumbağası almamak.
Tüm forum abi ve ablalarının su kaplumbağası almayın dediği başka bir su kaplumbağası forumu varmıdır ?...Yok.
Bir su kaplumbağası forumunda , kaplumbağa almayın demek ilk başta garip bir tezat olarak gözükebilir. Ama doğrusu budur. Çünkü biz onları gerçekten seviyoruz. İşin palavrasında , sahte sloganlarının arkasında değiliz.
Çoğu kez yanlış anlaşılsada , pek çok kez itiraz edilsede , hepimiz biliyoruz ki en geç 1-2 sene içerisinde dönüp evet siz haklıymışsınız keşke uyarılarınızı dinleseymişiz diyorlar..
Su kaplumbağası almayın , biyolojik idam sürecinin mahkumu çok seven baş gardiyanları olmayın ,  illaki alırsanız da lütfen ilk sert virajda onları hemen atmayın.

Yaşamak istiyorum , ama daracık pis bir akvaryumda , üstelik size bağımlı olarak değil !!
Özgürce yaşamak ve özgürce ölmek istiyorum

img

frozen

18 yıl 4 ay 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Katılıyorum ve altını imzalıyorum.

img

deryailesezer

16 yıl 3 ay 30 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

frozen yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum fakat değişen birşey olmayacak.Sana 21.01.2007 tarihinde yine bu konu hakkında yazdığın bir yazıdan alıntı yapmak istiyorum ; "işin doğrusu bilen 3-5 kişi haklısın diyecek , bilmeyenler gene okumayacak " Neden yemiyoooor yardııııımmmm " diye foruma mesaj atacak."

img

huleyn

16 yıl 2 ay 23 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Bak denizcik o kadar söylememize rağmen kaplumbağa aldı hemde iki tane. Babası kaplumbağalar hakkında çok bilgili olduğu için bakarız demiş, biz de sorunumuz olunca denizcik`e sorarız artık, bize de yardımcı olurlar herhalde ???

img

deryailesezer

16 yıl 3 ay 30 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Sevgili frozen yazdığın yazıya katılmaktan ziyade bu düşünceni diğer tüm evcil hayvan forumlarına yayamanı ve bu hareketinin daha fazla insana ulaşmasını yani sadece hepsievcil.com forumlarında sınırlı kalamamasını dilerim... katılmaya gelirsek osman ve zarife hayatımda aldığım en kötü doğum günü hediyesiydi ve keşke hayatımıza hiç girmeselerdi... slogan olarak bunu kullanabilirsin... :) "biyolojik idam sürecinin mahkumu çok seven baş gardiyanları olmayın"

img

learnedrains

16 yıl 9 ay 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Lütfen su kaplumbağası almayın!

Bu sahiden de yeni ve çok gerçek bir mücadele, Frozen`a yine bu güzel yazı ve resim için teşekkürler, hepimizin kafasında ilk acabaları o konuşturdu, sonra hem kendi tecrübelerimizden hem forumlardaki deneyimlerden, yüzlerce çok sevip vermek zorunda kalandan öğrendik ki bu iş kesinlikle evlerde olmuyor, sonu ya hastalık ya ölüm ya terkedilmeyle son buluyor, hayvancıklar doğalarından koparılıp bu çirkin ticarete alet olduklarıyla kalıyor.

Çok umutsuz mu görünüyor ordan bu mücadele? Gerçekten de kaç kişi kaplumbağa almadan tam da bu almama konusunda başlıklarca yazdığımız yazılara bir göz atıyor, ben almasan sen almasan gidicek biri alıcak yine, bu ticaret durur mu, savunduğumuz saçma mı, ya da ütopik mi, tam aksini savunanların çokluğuna ve kolay bahanelerine bakarsak öyle belki, hayalperest miyiz biz yoksa?...

Önce bi Frozen`ın foruma taşıdığı deniz yıldızı hikayesi linkini vermenin tam yeri :)

http://www.hepsievcil.com/app/Forumlar/cevaplar.aspx?KRef=5&FRef=30&BRef=17851

Bunu gerçekten ben de tam olarak bir üst basamak olarak görüyorum. Yani nasıl bundan sadece 3-5 sene önce kaplumbağayı akvaryumda beslemek, ısıtıcı, filtre vs. söz konusu bile değilken şimdi ölüm fanusundan bu kadar yaygınlaşan bir bilinçle en uyduruk sitelerde bile akvaryumun zorunluluğunun anlatılması müthiş bir aşama. Bundan sonra da gerçekten yavaş olarak ama gittikçe yaygınlaşarak kaplumbağa almama konusunun yerleşeceğine inanıyorum. Bazen google`a "kaplumbağa" "almayın" falan yazıp sonuçlara bakıyorum, pek fena değil :) Tek kritik olan, bu fikrin belli bir yere kadar konuşulup, sonra forum yazarı nesilleri değiştikçe kesintiye uğraması.

Nasıl olacak peki? Şunu çok iyi biliyorum ki burada gelip de, almadan önce kaplumbağa sitesi gezen, "alsam mı, ne hazırlık yapmalıyım" diye soran bizlerin görüp görebilceği potansiyel en bilinçli bakacak kişiler (süresi şüpheli tabiki). Ve şunu da biliyorum ki bu insanlardan bile alma dediğimiz 100 kişiden 90`ı alacak yine de (nasihat/musibet :)  ). Ama işin aslını görmeye başladıklarında, hem kaplumbağalar onları hem onlar kaplumbağaları zorlamaya başladığında, "aaa ben hata yapmışım, böyle de bir fikir vardı uyarmışlardı, demek almamak lazımmış, alma arkadaşım, eşim, dostum, çocum" a doğru bir yayılış olacağını düşünumuyorum :) Yoksa evet ben de biliyorum bu yazdıklarımızı kaç kişi almadan önce okuyor, kaç kişi okuyup da cayıyor, kaç kişi kaplumbağa almadan önce/sonra internete bir kez kaplumbağa yazıyor, hatta internet kullanıyor. Fakat bunun da aynen ölüm fanusundan akvaryuma geçiş gibi, forum bazlı yerleşmeye başlayan fikirden kulaktan kulağa`ya doğru yayılması öyle hayal gibi değil. Üstelik daha önce yine Frozen`ın yazdığı gibi müthiş rakamlarla ifade edilen bir ticaret bu, öncelikle yüzde olarak biraz yavaşlasa bile ithalat harici kalacak, sayıları binleri bulan can taşıyan şıpşıp demek. Bir gün gelip petshopa kaplumbağa soran adamın "yok be abi, getirmiyoruz artık kaplumbağa, satılmıyor, elde kalıyor" cevabını duymasını umuhayal ediyorum :)

Lütfen su kaplumbağası almayın!

Bir de beni en çok çarpan, şu yavru köpek boyutuna ulaşan, hangi havuzların yeteceğini bilemediğim fotoğrafın olduğu konunun linkini yine koymalayım, ürküp anlayıp cayan çıkar mı acaba? :)

http://www.hepsievcil.com/app/Forumlar/cevaplar.aspx?KRef=5&FRef=30&BRef=61627

img

pinar1112

17 yıl 15 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Haklısın frozen.Bende var ama artık bırakamayacağım için onlarla yaşıyorum şikayetçi değilim.

img

holopter

16 yıl 3 ay 29 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bana yardımcı olursanız sevinirim.ben 2 gün önce arkadaşımdan 2 tane su kaplumbağası aldım fakat ikisine de üzülüyorum özgürlükleri kısıtlandığı için ben bu hayvanları doğaya bırakmak istiyorum ama nereye ne şekilde bırakmam lazım.kışın yaşayabilirmi....ben kaocaelinde ikamet ediyorum olduğu gibi etrafım dağ deniz ve iznik gölü de yakın......ne yapabilirim yardımınız için teşekkürler......

img

sevgidelisiyim2

14 yıl 10 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Yeni başlık açarsanız cevap bulursunuz

img

holopter

16 yıl 3 ay 29 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Dediklerine katılıyorum frozen çok önemli bir konunun altını çizmişsin teşekkürler...

img

zeynepgöktaş

15 yıl 4 ay 14 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ