Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

Su Kaplumbağası Almayın - 3.sayfa

Büyük üstad Momo nun bir lafı vardı Türkiye su kaplumbağasını hepsievcil forumlarından öğrendi derdi.
Oda dahil hepimiz ilk adımlarımızı bu forumda attık , burada başladık , burada öğrendik ,geliştirdik , kendi çapımızda var olan bilgileri sağlamlaştırdık ,Türk forumlarına yeni yeni bilgiler kattık ,
Bilgiler çoğu kez buradan taban yaparak diğer forumlara doğru yayıldı çoğaldı.
Şimdi yeni ve önemli bir konu daha buradan doğuyor ( yada doğdu)  ve diğer forumlara doğru yayılıyor. Eve su kaplumbağası almamak.
Tüm forum abi ve ablalarının su kaplumbağası almayın dediği başka bir su kaplumbağası forumu varmıdır ?...Yok.
Bir su kaplumbağası forumunda , kaplumbağa almayın demek ilk başta garip bir tezat olarak gözükebilir. Ama doğrusu budur. Çünkü biz onları gerçekten seviyoruz. İşin palavrasında , sahte sloganlarının arkasında değiliz.
Çoğu kez yanlış anlaşılsada , pek çok kez itiraz edilsede , hepimiz biliyoruz ki en geç 1-2 sene içerisinde dönüp evet siz haklıymışsınız keşke uyarılarınızı dinleseymişiz diyorlar..
Su kaplumbağası almayın , biyolojik idam sürecinin mahkumu çok seven baş gardiyanları olmayın ,  illaki alırsanız da lütfen ilk sert virajda onları hemen atmayın.

Yaşamak istiyorum , ama daracık pis bir akvaryumda , üstelik size bağımlı olarak değil !!
Özgürce yaşamak ve özgürce ölmek istiyorum

img

frozen

18 yıl 5 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Bunu kabullenmekten nefret ediyorudm ama haklısınız...en doğrusu bu...ama zaten kaplumbağası olan arkadaşlarımızında onlara gerçektende çok iyi bakması gerekecek. Yazı için teşekkürler.

img

butterfrog197

14 yıl 7 ay 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Arkadaşlar öncelikle merhaba.Ben 2.5 aydır kuplumbağa almak istiyorum ama düşündüm ve 2.5 aydır çok istediğim kapluşları almaktan VAZGEÇTİM.Onlara eziyetten başka bişey deil bu ``seni çok seviyorum canım cicim ama sana işkence yapıyorum`` demek gibi bir şey oluyor.Bu hayvan ticaretinin devranı nereye kadar? Bu devranın dönmesine yardım etmeyin lütfen arkadaşlar!!! Eğer çok istiyorsan git petshopta izle sev ama ALMA!! ``Ölmesin die alıyorum`` bu söz hayatımda duyduğum en düşüncesiz söz.Onu ölmesin die alıyosun ama arkasından tekrar tekrar binlerce kapluş evlerinden doğalarından koparılıp bu ticaret devranına sokuluyor başkası gelip alıyor onu bi terraryuma atıyor.. bi insan bile evinde 3-4 hadi en fazla 1hafta dayanabilir sonra sokağa cıkmak ister peki kapluş?? oda terraryumdan atlayıp gidebilecekmi ???

img

teno

14 yıl 3 ay 29 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhaba bende kızıma iki adet kaplumbağa almıştım.ufak yaşama alanlrı var vede onlara sevgi verme gibi şansımızda yok..şu an kızım hiç bakmıyor bile yemlerini ve temizliklerini ben yapıyorum.bursadan isteyen varsa verebilirim.bursa osmangazide oturuyırum isteyen olursa irtibata gecerse sevinirim.selamlar [email protected] atakan SOYKAN 0535 512 82 12

img

online16

14 yıl 3 ay 15 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba, bana bir tanesu kaplumbağası hediye geldi. Fakat çokpişman oldum bakamıyorum.küçükken bir kaplumbğm vardı onu cok sevyordum ama öldü gunlerce ağlamştım. şimdide ölür dye cok korkuyorum.suyunda siyah küçük kurtlar oluşmuş kaplumbağam gözlerni açmyor hçbir şey yemiyor napcm blmyrm LÜTFEB YARDIMCI OLUN! ...

img

elifnaz00

14 yıl 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Benim oğlumda araştırmadan geçen sene eylül ayında bir tane su kaplumbağası aldı.Bakımının zor olacağını düşünüp hemen geri vermesini söyledim üzüldü ve eşimin de desteğiyle ona bakmaya başladık daha sonra kaplumbağanın yalnızlığını bahane ederek bir tane daha aldı oğlum.Derken havalar soğumaya başladı ve ben internetten araştırarak iyi marka filtre ve ısıtıcı aldım.Aralık ayı geldğinde kaplumbağalardan biri hastalandı 15 gün falan hiç yem yemez oldu.Araştırmlarımızdan sonra akciğer engeksiyonu geçirdiğini öğrendik üzüntüden oğlum ve eşim hatta ben çok kötü olduk.Araştırdık veteriner bulduk ama kaplumbağadan pek anlamıyorlardı.İnternetten gene araştırdık bu forum da dahil tedavi yönteminin çok zor olduğunu öğrendik ve çaresiz bir biçimde beklerken en son ağzından kan geldiği bir gün gine bizim gibi birisi bir antibiyotik tedavisinden bahsetti.Bir ilac adı verdi ve uygulamasını anlattı bizde o ilacı alıp aynı şekilde sabah akşam ilacı suyu atıp kaplumbağayı yarım saat o suda beklettik tam 14 kapsül vardı ve tedavi 1 haftada bitti.Sonuç inanılmazdı kağlumbağamız iyileşmiş ve yemleri öyle hızlı bir şekilde yiyorduki biz 20-25 günün acısını çıkarıyor diye düşünüyorduk.Hastalık esnasında yine internet üzerinde sera rafy P ve Tetra ReptoMin marka yemlerden almıştık karışık bir şekilde veriyorduk.Hastalık başladığında iki kaplumbağanın büyüklüğü aynı iken şuan tam 4 ay geçmesine rağmen hasrta olan kaplumbağa diğerinin 2 katı büyüklüğe ulaştı.İnanılmaz bir şekilde yem yiyor ne verirsek tüketiyor o kadar hızlı bir şekilde hareket ediyorki yere bırakınca yakalamak çok zor kaplumbağa değil sanki başka bir hayvan.Yem konusunda yemlerin en büyüğünden aldımki daha ucuza gelsin diye.Bu kadar büyümesinin sebebi yedikleri kaliteli yemden galiba.Bu yemlerden bulunduğumuz şehirdeki petshoplara sorduk pahalı olduğundan alan olmuyor diye satmıyorlarmış.Sonuç olarak bakımları çok zor ve hergün sularını değiştirmek zorunda kalıyoruz.çocuk artık bıktı sorumluktan kaçmaya başladı temizliğiyle ben ilgileniyorum bu böyle daha ne kadar sürer bilmiyorum.Onlara bakabilecek birini bulsam hemen vermeye hazırız ama bakım şartlarının yerine getirilmesi lazım öyle merak edipte alıp bakayım demekle bu işler olmuyor.Bakım işi baya masraflı uygun akvaryım ya da ortam lazım bir de bunlarla uğraşacak kişinin boşvaktinin çok olması lazım.Sonuç olarak eğer bakacak biri bulamassak ne yapacaz bilmiyorum.İsteyen olursa ikisini ya da büyük olanı vermeye hazırız.İsteyen olursa mesaj atabilir.Bu arada Samsundayız

img

blackdiamond

14 yıl 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Blackdiamond yorumunuzu tam da kaplumbağamla ilgili çaresizlik içindeyken okumuş bulunuyorum.ve içime bi umut ışığı doğurdunuz yazdıklarınızla.kaplumbağam aynı belirtileri gösteriyor,akciğer enfeksiyonuna dair tüm belirtiler mevcut.bugün pazar olması nedeniyle açık veteriner e ulaşamıyorum.sizden rica ediyorum kullandığınız antibiyotik,ilaç ve yemlerin tüm detaylarını verirmisiniz hemen tedarik etmek ve bir an önce kaplumbağamın iyileştiğini görmek istiyorum:(..

img

13fly

13 yıl 11 ay 17 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bende katılıyorum frozen çok haklısın çok doğru bi konuya parmak basmışsın...

img

teomann2010

13 yıl 11 ay 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Arkadaşlar öncelikle şu an ne kadar kötü ve üzgün hissettiğimi bilemezsiniz. Hayır, henüz kaplumbağama hiç birşey olmadı allah esirgesin ama, gelecekten korkuyla irkildim. O kadar ufak, o kadar tatlı ki. Şu an elimde bulunan kırmızı yanaklı su kaplumbağasını küçük kardeşime 2. alışları. Bundan önce bir tane almışlardı hayvancağız aynı hafta içinde vefat etmişti. Daha önce de bir tane japon balığı alıp iyi bakamadıkları ve o balığın da öldüğünü düşününce bu kaplumbağayı onlardan alıp kurtarmak istedim. Bir tane kırmızı bir kap, ortasında iki palmiye var vesaire. Bu hayvan için kesinlikle doğal değil gibi görünüyor. Ve ona o kadar bağlandım ve üzülüyorum ki bugün ağladım. Eğer bu metni daha önce okumuş olsaydım, aldıkları gün bu hayvancağızı alır geri götürürdüm. Gerçi acaba satın aldıkları yerde kaderi farklı olur muydu?!!! Arkadaşlar şimdi sizden ricam bana yardımcı olmanız. Bakım için bütçe ayıramam kendim de öğrenciyim ve kitap paramı zor yetiştiriyorum. Suyunu her gün değiştiriyiroum. Bana genel tavsiyelerde bulunur musunuz? Onu en uzun süre hayatta tutmak için ne yapılabilir? Lütfen yorum ve yardımlarınızı önerilerinizi esirgemeyin arkadaşlar. İnanın bu hayvancağız için çok üzülüyorum. En uzun şekilde yaşatmak ve beslemek benim görevim gibi hissediyorum. TEşekkürler.

img

dede35

13 yıl 8 ay 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Benim elime de ikinci su kaplumbağası geçti.  Birincinin senesi oldu geleli ve elbette onu tercih ederek almadım.  Birincisi amcamın evinde çocuğuna arkadaş olsun diye alınmış, bakılamamış, sonra da plastik kaptan çıkıyo diye küvete, soğuğa terk edilmiş.  "Aa ben çok istiyodum!" bahanesiyle kaptım onu, gözler şiş ve kapalı, iştah sıfırken birkaç gün dayanabildim ve sonra gidip ona tam teçhizatlı bir akvaryum aldım.  Şimdi sağlığı yerinde, gereken ne varsa yapıyorum.  Ama ne zaman baksam ona içim sıkılıyor.  Hiç suçumuz yokken mahkûm olmayı hepimiz hâyâl edebiliriz. 

İkinci ise birinciye yemek almaya gittiği pet-shop'ta karşıma çıktı.  Biri almış (malûm..) büyüdü diye bırakmış.  Bunlar da kesik bir pet şişe içine koydukları hayvancağızı alt bir rafa sürmüşler.  Gözler yine aynı, şiş ve iltihap, hareketsiz ve elbette iştah sıfır.  Hemen aldım onu da.  Yoksa ölsün diye bekliyorlardı.  İlkinden daha büyük.  Şimdi veteriner hekimin verdiği ilaçla ikinci gün gözlerini açtı ama iştahı hala yok.  Düzelicek ama eminim, bütün kalbimle düzeleceğine inanıyorum. Ama...  Nasıl olucak, beraber bir akvaryumda nasıl yaşayacaklar, anlaşacaklar mı, anlaşamazlarsa ne yaparım hiç kestiremiyorum.  Biraz cesarete biraz da öneriye ihtiyacım var sanırım.  Sizlerden görüş bekliyorum.  

Bu sistemi, bu hayvanlara eşya muamelesi yapan korkunç sistemi, ramazan'da otuz gün oruç tutup cennet biletini kestirdi sanırken ilaç sormaya gidince "abi o ilaç şu kadar, sen bekle haftaya yeni yavrular gelicek, daha hesaplıya gelir sana" diyen katilleri sonuna kadar kınıyorum!

img

cocoon

12 yıl 1 ay 29 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

aslında butun hayvanlarımızın ozgurluge ıhtıyacı vardır bırtek kaplumbagalarımızın deıl kesınlıkle katılıyorum sıze en guzl dostlarımızın ozgur kalması cok ıyı ve ole mutlu olcklar

img

osgefatma

11 yıl 11 ay 20 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ