Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

Yardım!!!

Merhabalar sevigili hayvan dostları bana 2 adet tatlı su kaplumbası hediye geldi. 7 yaşından beri çok istiyordum şuan 22 yaşındayım ve ailem bu çok istediğim sevimli dostlarımızı hediye ettiler 2 haftaya yakın süredir beraberiz ancak pek bir bilgi sahibi değilim.netten ögrenmeye çalısıyorum.frozen in yazdıklarını demin okudum ve çok üzüldüm ben onlara zarar vermek istemiyorum ama şuan için geri iade etmemde mümkün değil nasıl olacak bilmiyorum.İsimleri Çıtır ve Pıtır plastik bir kap vermişler yanında hep şu kirli ticaret :(( sularını sürekli sıcak tutmak zor oluyor bu şekilde.Elimde 42*25 ebatlarında bir akvaryum var balık almayı düşünüyordum ancak burada okuduklarımdan sonra vazgectim akvaryumu kapluşlarıma vermek istiyorum.Size danışmak istediğimde bu ebatlardaki bir akvaryumun bir kaç seneliğine idare etmesi mümkün mü? Eger idare ederse bir kaç yıl sonra akvaryumu büyütübilirim.birde bu boyutlardaki akvaryum içine ne gibi bir düzenleme yapabilirim su seviyesi ne kadar olmalı kapluşlarımın kabuk genişlikleri erkek 4 cm nin biraz altında dişi 4 cm eger yardımcı olursanız çok memnun olurum şimdiden çok teşekkür ederim...

img

speedlanker

14 yıl 1 ay 9 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

selam, okuduklarından sonra muhtemelen anlamışsındır,akvaryum tek başına hiç bir işe yaramaz.mutlaka ve mutlaka ısıtıcı almalı ve 28-29 dereceye ayarlamalısın,su temizliği için de iç filtre lazım.akvaryum boyutu bence seni 1-2 sene idare eder,onun dışında taşlardan kuru alan yapıp 40 wattlık bir ampülle orayı sıcak tutman gerekecek.su seviyesi için pet-shoplar hep kabuk boyunun bi parmak yukarısı vs derler ama koca bir yalan,ne kadar yüksek olursa o kadar iyi,ama uyurken ve dinlenmek istediklerinde kafalarını rahatça dışarı çıkarabilecekleri şekilde ayarlamalısın.. 7 yaşındayken istediğinde ailen kaplumbağa almamakla iyi etmiş.o yaşta tüm bu şartları sağlayamazdın sanırım

img

thedamned

14 yıl 11 ay 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Speedlanker, Öncelikle hosgeldin aramiza. 42*35 cm bir akvaryum ilk 6 ay şöyle böyle idare eder seni, ama sonrası için çok zorlar. Ama şimdilik çok rahat kullanabilirsin, birkaç ay sonrasına kadarda bu siteyi iyice incelersen, çok ucuza, istediğin gibi bir akvaryum yapabilrsin. O nedenle bence moralini hiç bozma. Gelelim içine yerlestirileceklere. ISITICI: Olmazsa olmaz. 10- 15 tl ye işini görecek, termostatlı bir ısıtıcı bulabilirsin. Kendi vücut ısıları dışarıya bağımlı hayvanlar kaplumbağalar. O nedenle ısıtıcı şart. Derecesini 26-27 ye ayarlaman yeterli olur. KURU BÖLGE: Huleynin hazirladığı "bebek kaplumbagalarım" başlığında asma kuru bölge örnekleri var. Senin akvaryumun için asma kuru bölge çok daha uygun olur, yüzme alanları daha geniş kalır böylece. Eğer asma yapmayacaksan dar ama yüksek bir kaya parçasını yada daha ufak birkaç parça iri taşları birleştirerekte kuru alan yapabilirsin. ISITICI LAMBA: Bildiğin masa üstü lambasına 40-60volt luk bir ampül takıp kullanabilirsin. Lamba kuru bölgenin üstüne gelecek şekilde 10 cm yüksekten ısıtacak şekilde kurulmalı. Gündüzleri sürekli açık tut. Kuru bölge üzerine çıkıp dinlenmeleri ve güneşlenmeleri için gerekli, ısıtıcı lambaysa onlar için güneş görevi görüyor. Isıtıp kabuklarını kurutuyor. Olmazsa olmaz onlar için SU SEVİYESİ: Kabuklarının en az 2 katı yükseklikte olması gerek. Ama bizim sitede tecrübeyle sabittir, su seviyesi ne kadar yüksek olursa o kadar iyi. Yeterki kuru bölgeleri olsun ve su içinde üstünden destek alıp kafalarını çıkarıp dinlenebilecekleri yükseltiler olsun. Artık akvaryum içi dizaynına göre sen dengelersin su seviyesini. FİLTRE: Bu da çok önemli ama 1 ay kadar erteleyebilirsin onu. 25-30 tl ye akvaryum iç filtresi alabilirsin. Filtre akvaryum içini temizler ve yararlı bakterilerle kapluşlarının sağlığını korumaya yardım eder. ama dediğim gibi bütçene göre, 1 ay kadar erteleybilirsin onu. Birde bize ne yedirdiğini, elinde varsa mamalarının markalarını yazarsan, beslenmeleri konusunda da yardımcı oluruz. Siteyi, özellikle de sabit başlıkları bol bol okuman en büyük tavsiyemdir. Görüşmek dileğiyle kolay gelsin!

img

marti

14 yıl 7 ay 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Arkadaşlar hoşbulduk ilgi ve alakanız içinse çok çok teşekkür ederim.ölüm setiyle beraber Sanyu sticks yem ve Mediko pet vitamin 6(E-C-A-D3-B1-B6) vermişler.Ölüm fanusunda hiç hazır yem yemiyorlardı biraz araştırayım derken bu forum u buldum iyiki bulmusum Frozen in yazılarını ve diger arkadaşların yazılarını okuyunca çok büyük üzüntü duydum sizede msj yazdım hemen o gece zor uyudum aklım sürekli Çıtırla Pıtırdaydı dün sabah erkenden gidip ısıtıcı fiyatlarını araştırdım 20 tl ye güzel bir ısıtıcı aldım satıcıya danıstım yem konusunu adamı gözüm tuttu adam kendi agzıyla ben bisey demeden bunlar fanusta yaşayacak hayvan diil iyi bakabileceksen almalısın dedi çok şaşrıdım ve kendisine bu davranışı için teşekkür ettim oda bana ısıtıcının yanında kendi kullandıgı karideslerden ufak bir poşet hediye etti nasıl sevindim anlatamam.Bu sevinç beleş karidese diil yanlıs anlasılmasın :D :D nese apar topar eve geldim. Akvaryum tabanına biraz deniz kabugu birazda iri taş koydum.Akvaryumun orjinal fitresi kapaga monteli oldugu için neredeyse tamamen su ile doldurmam gerekiyordu ve sizlerden ögrendiğim kadarıyla ne kadar çok su olursa okadar iyiydi bende doldurdum akvaryumu tek sorun kuru alandı uzun uzun düsündüm ne yapabilirim diye en sonunda annemin cok kıymetli cam takımının vazosunu koymaya karar verdim :D kare seklindeki uzun vazoyu koydum onun üstünede genisliği iyi olan kare şeklinde bir tas koydum taşın üzeri tırtıklı ve rahatça tutunabiliyorlar. su seviyesi taşım hizasında tasın üstü ıslanmıyor. suyun sıcaklıgıda 27 derece ve kapluşlarım cok mutlu görünüyor :D Sıra yem konusuna gelmişti hazır yeme vitamin döküp verdim ancak hiç yemediler üzüldüm bu duruma,birde karides denemem lazımdı onlarada biraz vitamin döktüm ve suya attım aradan bir kaç dk gecmeden hepsini afiyetle yediler bu bana geldiklerinden beri ilk yemekleri oldu diyebilirim :D ama sürekli karides yemeleri olmaz sanırım hazır yen konusunda tavsiyenizi belkiyorum birde en cok ne severler nasıl bir desin önerisi yapabilirsiniz yardımlarınız için sağolun iyiki varsınız arkadaşlar...

img

speedlanker

ÖZEL MESAJ

ek olarak ısıtıcı lamba alamadım suan ancak akvaryumun kendi florasan lambası var bir süre onunla idare etme imkanım varmı yakın zamanda bir masa lambası alacagım ama dün alamadım maddi sıkıntı var ısıtıcı alınca lamba alamadım şimdilik. bir soru daha gündüzleri florasan lamba hep yanıo ancak geceleri kapamalımıyım kapayınca zifiri karanlık oluyor bu karanlıkta kapluslar suya girse kayayı bulabilirlermi tekrar kapluşların karanlıkta görme yetenekleri varmıdır umarım bu sorulara bir cvp bulabilirim arkadaslar...

img

speedlanker

ÖZEL MESAJ

küçük dostlarımız marul,salatalık,balık,haşlanmış havuç,tavuk,kıyma,karpuz,domates gibi sebze meyve ve et türlerini severler.Bazıları bu saydıklarımdan birkaçını yemeyebilir(onların da bir damak tadı var ne de olsa =) ) Bu besinler verilirken onların yiyebileceği şekilde küçük lokmaklar halinde verilmeli birde suyu pisletebilir bu yiyecekler onu da göz önünde bulundurarak az miktarda verirsen daha iyi olur.Güneşlenmek çok hoşlarına gider sıcak havalarda güneş gelen bir yere koyarsan vitaminlerini güneşten alabilirler ve bu büyümeleri ve gelişmeleri için çok önemlidir yanlız mutlaka bir gölge yer bırakmalısın ki rahatsız olduklarında orada serinleyebilsinler. Gündüzleri lambayı açık tutmana gerek yok hava kararırken taksan daha iyi olur yatarken de kapatırsın ama suyun ısısı önemli !! Geceleri de lambayı açık tutmana gerek yok onlar da bizler gibi mışıl mışıl uyuyorlar yerlerine alıştıktan bir süre sonra .. Akvaryumu temizlediğin zamanlarda ya da haftada bir kapluşları da ılık suda duş aldırırsan iyi olur,hoşlarına gider kabuklarına bastırmadan diş fırçasıyla hafifçe yıkayabilirsin ve vitamini de illa yeme dökmene gerek yok sularını temizledikten sonra akvaryuma birkaç damla damlatsan da olur. Kolay gelsin =)

img

dry

14 yıl 7 ay 20 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Pas geçtiğim çok önemli bir konu var.Tabiiki bu saydığım besinler ek besinler.Sera marka yemler çok iyidir Sera Raffy-P (Raffy-P`nin içindekiler:Besin çubukları) ve Sera Raffy-I (Raffy-I`nın içidekiler:Karides,gammarus,sardalya) alabilirsin.Bu yemler besleyicidir ayrıca su kaplumbağaları bu yemlere bayılırlar.

img

dry

ÖZEL MESAJ

dry dostum allah razı olsun soruları sorduktan benri dakika başı cvp varmı diye bakıodum sayfaya :D :D ilgilendiğin için teşekkürler bu forumu bulmasaydım işim gercekten çok daha zor olabilirdi :D Geceleri florasanı söndürüp çok ufak sarı bir ampul var onu acıyorum loş bir ısık oluyor geceleri öyle bırakıyorum :D

img

speedlanker

ÖZEL MESAJ

rica ederim her zaman takıldığın noktaları sorabilirsin.Geceleri ışık o kadar önemli değil inan bana çünkü kaplumbağalar uykuyu seviyorlar ve korkmazlar merak etme o şekilde yaparsan 7/24 ışık sana yol su elektrik olarak dönecektir :P biraz külfetli olur.Kapluşlarımın(Mercimek ve Nohut`um) geldiği gün bende bu siteyi bulmuştum ve çok faydalı oldu.Veterinerler su kaplumbağaları hakkında çok bilgisiz,bu sitede herşeyi öğrenebilirsin.Her ne kadar su kaplumbağası ticaretine karşı olsam da onlar benim en büyük mutluluğum görüyorumki senin de geleceğin benim gibi =) görüşmek üzere..

img

dry

ÖZEL MESAJ

:D :D belki bende nick imi dry2 yaparım :D :D içim rahat etti şimdi gidip ısıgı söndürüyorum rahat rahat uyusunlar Çıtırla Pıtır :D :D görüşürüz kardeşim...

img

speedlanker

ÖZEL MESAJ