Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

Yardım!!! - 2.sayfa

Merhabalar sevigili hayvan dostları bana 2 adet tatlı su kaplumbası hediye geldi. 7 yaşından beri çok istiyordum şuan 22 yaşındayım ve ailem bu çok istediğim sevimli dostlarımızı hediye ettiler 2 haftaya yakın süredir beraberiz ancak pek bir bilgi sahibi değilim.netten ögrenmeye çalısıyorum.frozen in yazdıklarını demin okudum ve çok üzüldüm ben onlara zarar vermek istemiyorum ama şuan için geri iade etmemde mümkün değil nasıl olacak bilmiyorum.İsimleri Çıtır ve Pıtır plastik bir kap vermişler yanında hep şu kirli ticaret :(( sularını sürekli sıcak tutmak zor oluyor bu şekilde.Elimde 42*25 ebatlarında bir akvaryum var balık almayı düşünüyordum ancak burada okuduklarımdan sonra vazgectim akvaryumu kapluşlarıma vermek istiyorum.Size danışmak istediğimde bu ebatlardaki bir akvaryumun bir kaç seneliğine idare etmesi mümkün mü? Eger idare ederse bir kaç yıl sonra akvaryumu büyütübilirim.birde bu boyutlardaki akvaryum içine ne gibi bir düzenleme yapabilirim su seviyesi ne kadar olmalı kapluşlarımın kabuk genişlikleri erkek 4 cm nin biraz altında dişi 4 cm eger yardımcı olursanız çok memnun olurum şimdiden çok teşekkür ederim...

img

speedlanker

14 yıl 1 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

=)dry2=) olur valla Görüşürüz iyi geceler ..

img

dry

14 yıl 8 ay 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

SPEEDLANKER kapluşların için gerekenleri hemen temin etmiş, ortamlarını ayarlamışsın ne güzel! Ellerine saglik diyeyim hemen. Işık meseselesini dry açiklamis zaten. Geceleri gönül rahatlığıyla kapatabilirsin ama gündüzleri mutlaka açık tut. Çünkü lamba ışıkdan daha önemli olarak kuru bölgenin sıcak olmasını!!! sağlıyor. Bu, suyunun sıcak olması kadar önemli. Yemleri konusunda, "öncelikli okunacaklar" diye sabit basliklar var ya, onlarin içinde "kaplumbağalarımızın beslenme programları" adli bir başlık yeralıyor. O başlıkta, 1-2 aylık kaplumbağaların beslenme programlarını ve sevgili pınarın onlara yaptığı yorumları iyice okumanı öneririm. Mamalar, ek besinler, zararlı besinler vs. orada ayrıntılı verilmiş. onları okuduktan sonra kendince bir program oluşturup oraya yazarsan, bizler de destek oluruz ve kısa sürede sağlıklı bir beslenme programı oturtmuş olursun kapluşlarına. kapaklı akvaryum konusunda hiç bilgim yok. kapaktaki florasan yeterli olur mu, kuru bölge için sağlıklımıdır, mesafesi nedir hiç bilmiyorum.( Benimkiler teras akvaryumda yaşıyorlar :D ) ama konuya hakim arkadaşlar mutlaka vardır. Sana mutlaka yazacaklardır. Kapluşlarına sevgiler diyelim. Görüşmek üzere.

img

marti

14 yıl 7 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

speedlanker, Bahsettiğin AKVARYUMCU ya bizden selam ve saygılarımızı iletirmisin. Benim adımada yürek dolusu teşekkür eder misin! Varlığını bilmek bile umut oldu içimde.

img

marti

ÖZEL MESAJ

Artık havalar ısındı ve minik dostlarımız gündüzleri lambadan çok güneşlenseler fena olmaz mı martı ?? Akvaryumcuya gönderdiğin sevgi dolu dileklere ben de katılıyorum :) (!)

img

dry

ÖZEL MESAJ

dry biliyorsun çok kolay üşütyorlar. Speedlanker`in kapluşlari da henüz çok yeni. Avaryumcuda nasil koşullarda yaşadilar hiç bilmiyoruz. Ben korunaklı ortamda iyice depolarını doldurup vücut drençlerini iyice toparlayalım, sonra normal düzene geçeriz diye düşünüyorum. Malum mevsimde geçiş mevsimi. Riske etmeyelim diye düşünüyorum. :) Akvaryumcu konusunda bu sitede o akvaryumcuya sevgi hissetmeyen yoktur sanırım. Hele Frozen olsaydı ve o akvaryumcuyu tanısaydı boynuna sarılıp öperdi heralde :)) Bu arada okursan eğer: frozeeeeennnn!!!! Seni çok özledikkk!!! :)

img

marti

ÖZEL MESAJ

Arkadaşlar sağolun en az 40 lık bir ampul takacagım uygun bişi arıyorum.kuru alanla florasan arasında 7 cm var ancak asırı bir sıcaklık vermiyor.güneş e gelince en sağlıklısı güneş bunu biliyorum ancak demin dısardan geldim hava güneşli ancak güneşe aldanmamak gerekiyor sürekli esiyor.hava günesli olsada soguk esintiler kapluşları hasta edebilir diye düşünüuorum direk güneşe cıkarmak için daha erken diye düşünüyorum bir süre daha ampul ısısıyla idare etmeleri ii olcak sanırım :D Akvaryumcuya önümüzdeki günlerde tekrar uğrayacagım sera nın yemlerinden almak için artık ondan başkasından alıs veriş yapmam :D gidince slm larınızıda iletirim elbet :D Frozeninde neden forumda olmadıgını bilmiyorum ama dönerse bende sevinirim :D

img

speedlanker

ÖZEL MESAJ

marti söylediğin baslığı bulamadım forumda arama yaptırdım gene göremedim rica etsem link verebilirmisin

img

speedlanker

ÖZEL MESAJ

Hava konusunda haklısınız arkadaşlar ama ben pencerenin önüne koyuyorum içeride,böylece hem güneş alıyorlar hem de üşütmemiş oluyorlar.Bu arada haşlanmış yumurta konusunda ne düşünüyorsun martı merak ediyorum çünkü biri yedirin diyor başka biri de yedirmeyin yüksek kolesterol var diyor ben kararsız kaldım açıkçası. Speedlanker sera nın yemleri biraz pahalıdır orta boy yemler şuanda 27,5`tan satılıyor pazarlığın iyiyse 15`e de alırsın ben hep öyle yapıyorum aklında bulunsun ;p Bilgileriyle bizi aydınlatan Frozen`ı özledik gerçekten mesajımı görürse benden de sevgiler...

img

dry

ÖZEL MESAJ

haşlanmış yumurta konusunda bende kararsız kaldım bi bakıyorum yedirmeyin yazmıslar bi bakıyorum yedirin kafam karıştı bu konuyu en iyi kim biliyor acaba ona danısalım :D yem içinde biraz dil dökecegiz artık napalım fiyatı gercekten fazlaymış okadar olacagını düşünmemiştim hiç neyse artık başa gelen çekilir :D :D bu arada bugun karides salatalık ve tavuk yedirdim bizimkilere tavuga nasıl saldırdılar anlatamam sok oldum ne vahsilermişde haberim yokmus :D :D tavuk yedir dedinizde bu tavuk çig mi haşlanmısmı olcaktı ben çig verdim afiyetle parçaladılar eti :D :D

img

speedlanker

ÖZEL MESAJ

ben beslenme konusunda hep pınar ve huleynin bilgilerine güvendim ve çok şükür Ağrı gibi soğuk bir şehirde koca bir kış atlattık hasta olmadan. Onlarin bilgilerine sadık kalmanızı tavsiye edebilirim gönül rahatlığıyla. LİNK: http://www.hepsievcil.com/App/Forumlar/Cevaplar.aspx?KRef=5&FRef=30&BRef=53561

img

marti

ÖZEL MESAJ