Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

Uyku

Kaplumbağaların nasıl ortamlarda yetiştirildiğini biliyorum fakan bana hediye gelen kaplumbağalarımı şimdilik ölüm fanusunda besliyorum malum öğrenci bursu ile akvayum almak biraz zaman alıcaktır sık sık sularını değiştirip sıcak su ekliyorum ama merak ettiğim neden kuru alana çıkmadıkları masa lambası ve normal ampul yakıyorum ne kadar süre yakmalıyım bu lambayı ve uyurken suyun içinde uyuyorlar bu normal mi 3 gündür bendeler yeni yeni yemek yiyolar yani en azından ben birini yerken gördüm ya da yemeye çalışıyordu sabah akşam iki tane ezerek veriyorum yardımınıza muhtacız akvaryum alana kadar dayansalar bari bu arada su termometresi nasıl oluyor en azından alsamda su sıcaklığını ölçebilsem nerde bulabilirim

img

sevimliit

14 yıl 1 ay 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

para konusunda sıkıntın varsa akvaryum almak için beklemek yerine büyük plastik kapları kullanabilirsin. 50l bir şey alırsan ki tahmini fiyatı 20lira, senin yavruları 1 sene götürür. Sen ne kadar sık su değiştirirsen değiştir o su hızlı bir şekilde soğur ve sık değişen su sıcaklığı hastalıklara zemin hazırlar. havaların ısındığına bakıp ısıtıcı almamazlık etme geceleri o su 20 derecenin altına düşer ki bu da yavru bir kaplumbağa için çok düşük. normalde akvaryumun içinde kafalarını suyun dışına kolaylıkla çıkarabilecekleri bir seviyede uyumayı tercih ederler. suyun içinde uyumalarını dert etme. hangi yem ? su termometresine para harcamaya gerek yok. şu cama yapıştırılandan alsan yeterli olur (1-2 lira) önce ısıtıcı ve dediğim gibi bir akvaryum almaya çalış kuru alana çıkmamalarını unutuyordum. onun nedeni ölüm fanusunun kuru alanının dandikliği ve korku. onlar daha yavru biraz ürkek olucaklar. güzel bir akvaryum ve kuru alan sonrasında onları biraz rahat bırakırsan kuru alanda ayaklarını gere gere ısındıklarını göreceksin. normal ampul yerine spotlar var onlar daha iyi. süre 10-12 saat yeterli olur.

img

huleyn

16 yıl 2 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

cevabın için teşekkür ederim yalnız anlamadığım o kaptada su ısısı düşmez mi artı ben en fazla oda sıcaklığını ölçen bir termometre bulabiliyorum malesef yem olarakta şu petshopta verilen plastik torba içindeki yemden veriyorum ısıtıcı alıp o kaba taksam kap yanmaz mı :(:(

img

sevimliit

ÖZEL MESAJ

1-1,5 senedir ısıtcımı dediğim gibi bir kapta kullanıyorum ve hiçbir sorun yaşamadım. sabit başlıklarda bebek kaplumbağalarım diye bir konum var ordan bakabilirsin. plastik poşet içindeki yem büyük ihtimal gammarustur. protein oranı yüksek ve vitamin değeri yeterli olmadığı için tek başına yem olarak kullanmamak lazım. bulabilirsen tetra reptomin baby yoksa reptomin veya sera raffy p al. hatta sabit başlıklarda beslenme ile ilgili konuyu oku. hediye ile geldiyse şunu hatırlatmakta fayda var; kaplumbağaların 25-30 yıl yaşayacak ve sürekli masraf çıkaracak ayrıca bir kedi köpek gibi sana sevgi göstermeyecekler. bunları göz önüne alarak besleme kararını vermelisin yoksa onları bir petshopa geri vermelisin.

img

huleyn

ÖZEL MESAJ

Ben de bir petshopa geri vermeniz taraftarıyım. En hevesli zamanlar ilk aylardır, şimdiden maddi sıkıntılar sizi zorlayıp istediklerinizi yapmanıza engelse, hayatta kalsa bile, zaten siz bu zorlu hikayenin devamını gören çok az kişiden biri olmayacaksınız demektir.

img

pinar1112

17 yıl 16 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Maalesef kaplumbağa bakımı zor ve zahmetli bir iştir. Lütfen önce sabit başlıklardaki ``su kaplumbağalarıyla ilgili bilmeniz gereken herşey`` gibi başlıkları okuyun kendinize her açıdan güveniyorsanız verilen tavsiyeleri elinizden geldiğince yerine getirmeye çalışın. Şimdilik küçük bir bütçeyle başlayabilirsiniz. Eğer yeterince vaktiniz ve sevginiz varsa yapabilirsiniz. Yoksa maalesef bende diğer arkadaşlara katılmadan edemeyeceğim... Kolay gelsin.

img

asegul07

14 yıl 7 ay 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

belki şu esnada tüm hepsini alamıyo olabilirim ama okul kapanınca haziran temmuz gibi işe de giricem böylelikle her şeyi tedarik edicem petshoptan daha iyi bakıcamı düşünüyorum gittiğim bir petshopta tüm kaplumbağalar ısıtıcısız ve lambasız yaşıyorlardı adam güneş görüyor yeterli dedi bence kurtuldukları için sevinmeli benimkiler ben kendime güveniyorum doğrudur belki şu anda iyi bi ortamları yok ama iyi bir ortama kavuşacaklarını temin ediyorum ama iki kaplumbağamdan birini arkadaşım alıcak bir tanesi yalnız yaşayabilir değil mi çiftleşmesede olur mu acaba

img

sevimliit

ÖZEL MESAJ

petshoptan daha iyi bakabilirsin doğrudur, geri ver dememizin sebebi ileri ki yıllar. şu an geri verdiğinde senin kaplumbağanın sonu pek iyi olmayacak haklısın ama kaplumbağa satışı azalacak. şu d.günlerinde hediye olarak hayvan almak o kadar yanlış ki. neyse yeni başlayan biri için bunları duymak sıkıcı. eğer sen beslemek istiyorsan karışamayız ama lütfen onu haziran temmuza kadar ölüm fanusunda tutma. 50 lira bir bütçe ayırsan işi kotarırsın. ve hayır çiftleşmek zorunda değil. son bir tavsiye kaplumbağanı verdiğin arkadaşa bir de bu sitenin adresini ver.

img

huleyn

ÖZEL MESAJ

huleyn en kısa zamanda hazirandan önce ısıtıcı ve kap almayı planlıyorum ama ezından bu haftayı fanusta geçirmek zorundalar mecburen [email protected] bu msn adresim eklemeni tavsiyelerini duymayı isterim çünkü çok acemiyim ve 30 yıl onlara bakmak istiyorum

img

sevimliit

ÖZEL MESAJ

yanlış yazmışım [email protected] olucaktı

img

sevimliit

ÖZEL MESAJ