Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

Uyku - 3.sayfa

Kaplumbağaların nasıl ortamlarda yetiştirildiğini biliyorum fakan bana hediye gelen kaplumbağalarımı şimdilik ölüm fanusunda besliyorum malum öğrenci bursu ile akvayum almak biraz zaman alıcaktır sık sık sularını değiştirip sıcak su ekliyorum ama merak ettiğim neden kuru alana çıkmadıkları masa lambası ve normal ampul yakıyorum ne kadar süre yakmalıyım bu lambayı ve uyurken suyun içinde uyuyorlar bu normal mi 3 gündür bendeler yeni yeni yemek yiyolar yani en azından ben birini yerken gördüm ya da yemeye çalışıyordu sabah akşam iki tane ezerek veriyorum yardımınıza muhtacız akvaryum alana kadar dayansalar bari bu arada su termometresi nasıl oluyor en azından alsamda su sıcaklığını ölçebilsem nerde bulabilirim

img

sevimliit

14 yıl 1 ay 23 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

beslenme programı için direk şu linke gideceksin http://www.hepsievcil.com/App/Forumlar/Cevaplar.aspx?KRef=5&FRef=30&BRef=53561

dipteki kirlenme için kısa süreli çözüm filtreyi dibe yatay yerleştirmek, uzun vadeli ise dip süpürgesi.

alışır merak etme. kuru alandayken yanına hızlı bir şekilde gelme kaçarken oraya buraya çarpmasın kendini :)

aquatanın bir sorun yapmaması lazım. ayrıca temizlik için ben kullanırken çokta bi yararını görmedim kullanmasan da olur.

kuru alanı sanırım bir saksıyı ters çevirip üstüne taş koyarak yapmışsın. çok sağlıklı bir kuru alan olmamış tabii. forumda bir çok kuru alan örneği var onlara bakıp bir şeyler yapabilirsin. seninkiler küçük olduğu için eğimli bir rampası olan kuru alan tercih etmen iyi olur.

img

huleyn

16 yıl 3 ay 9 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

anladım çok saol benim pc sorunlu sanırım çünkü o resimdekilerin hiç birisi çıkmıyor bende http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash1/hs549.ash1/32066_1410575140715_1122577888_31207324_6551692_n.jpg bu benim kuru alanım sepeti koymamın nedeni taşların yüksek olmasıdır on tane taş üst üste koymak istemedim sepet üstüne taş şeklindedir kuru alanım mermer olan tamamen su içinde olduğundan orda uyuyorlar kafalarını kaldıracak seviyede olduğundan snaırım kaplumbağalar elimden çok düşüolar bana alışmak yerine tam tersi etki yaratıyorum sanırım :D umaım o kızarıklık bir sorun teşkil etmez

img

sevimliit

ÖZEL MESAJ

Öncelikle çok fazla beslemeni tavsiye etmem çünkü kaplumbağalarda da obezite büyük bir sorun. Kabuklarına sığmama gibi bir tehlikeleri var. Günde iki öğün, bir dakikada tüketebilecekleri kadar (iki öğün toplamı yaklaşık kaplumbağanın kafası kadar olacak) besleyebilirsin. Farklı boyda iki kaplumbağa birbirine uyum sağlayamayabilir. Isırma gibi şeyler yaşanabilir. Bir de şimdi seninki korkuyordur, o yüzden kuru bölgeye çıkmayabilir. Kuru bölge üzerinde biraz çalışmanı öneririm. Temiz kayrak taşlarını akvaryum silikonu ile yapıştırarak yerleştirebilirsin. Eğer yapıştırmazsan devrilme ve kaplumbağanın üzerine düşme riski var. Sen en iyisi yapılmış kuru bölge örneklerinden ilham alarak kendi kuru bölgeni oluştur. Dip temizliği için bir alternatif; bir hortum yardımıyla dipteki kirli suyu çekmek. Hortumun bir ucu musluğa, diğeri akvaryuma gelecek şekilde takılır, musluk açılarak hortumun suyla dolması sağlanır, hortum musluktan çıkarılarak akvaryumun dibindeki kirli su lavaboya akıtılır. Daha sonra tercihen dinlendirilmiş ılık su ile akvaryumun suyu tamamlanır. Her ne kadar filtre kullansak da kaplumbağalar suyu çok kirletebiliyorlar bu yüzden sık sık suyun %25 oranında değiştirilmesi gerekiyor. Kuru bölgenin ikinci katı biraz yüksek olmuş gibi, sudan sadece bir-iki milimetre yüksekte ve sadece üst yüzeyin kuru olması yeterli. Lambanın kuru bölgeye uzaklığı da en az 15-20 cm. olmalı daha yakın olması fazla ısıtacağından pek doğru değil. Bir de kabuk gelişimi için güneş ışığı çok önemli güzel havalarda balkonda (camın arkasından değil)yarım saat kadar güneşlenmeleri yeterlidir. Ancak çok ısınırlarsa kaçabilecekleri gölge bir ortam da olmalıdır.

img

asegul07

14 yıl 7 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

hepinize çok teşekkür ediyorum ilgilendiğiniz için burdaki samimiyet ve yakınlık ilgi çok takdir edilecek ve sevindirecek düzeyde fakat tek tek tüm yazılanları okumak işkence arama motou olmalı ya da o tarz bir site var mı önerebileceğiniz burayı hatim ettim sayılır ama her gün başında durup kim ne yazmış ne cevap verilmiş şeklince okumak ya da hasta mı acaba nerde yazıodu bu kahretsin şeklinde aramak zor oluyor...

img

sevimliit

ÖZEL MESAJ

Ben birkaç kere merak ettiğim şeyi GOOGLE`a soru şeklinde yazarak aradım, genelde bu sitedeki konuyla ilgili sayfa açıldı. Öncelikli mesajlar okunamayacak kadar da fazla değiller aslında:D Biz okumayı pek sevmiyor muyuz ne? Sadece senin için geçerli değil bu, ama yine de cevabını bulamadığın birşey olursa sen sormaya devam et illaki bir kapluşsever yanıtlayacaktır...

img

asegul07

14 yıl 7 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

sitenin arama motoru pek iyi çalışmıyor bu yüzden google kullanman daha iyi olur. bu site içinde arama yapıcaksan "aradığın şey" site:hepsievcil.com şeklinde yapmalısın. diğer sitelere geliırsek ; http://www.hepsievcil.com/App/Forumlar/Cevaplar.aspx?KRef=5&FRef=30&BRef=67024

img

huleyn

16 yıl 3 ay 9 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

okumayı sevmemekten ziyade aradığımızı bulamamaktan kaynaklanıyor. Roman değil ki okuyalım araştıralım ki araştırırken bile insan rastgele bilgi edinmek yerine merak ettiğini araştırır bu da arama motoru gerektirir...

img

sevimliit

ÖZEL MESAJ