Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

ACİL YARDIM! ÇOK ÖNEMLİ! - 3.sayfa

Badem sanırım bir yerden düşmüş annem düşmedi diyor ama biraz önce farkettim, batamıyordu. Yem de yemedi. İncelediğimde gördüm. Alt kabukta çatlak var ve içerden kanamış olmalıki çatlak kanlı. Başka yerden kanayan birşey yok. Alt kabuklarını da degisiyordu. Yer yer kalkıktı. Ama çatlağın içinde kan var akvaryumun içinde kan yok. nolur yardım edin. ne yapabilirim. Sudan çıkarayım mı? iç kanama mı var? yapabileceğim birşey olsun lütfen! NOLUR ACELE CEVAP YAZIN!

img

marti

14 yıl 7 ay 9 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Daha yeni rahatlayip pc başına oturabildim. Sabahtan ikisine de röntgen çektirdik ama çok birşey anlaşılamadı. Veteriner kliniği var eve yakın. Oraya gidip danıştım. Burada hayvan sağlığı merkezi varmış. Veterinerlik uzmanlık merkezi gibiymiş aynı zamanda. Orayı önerdiler. Bugün kapalıymış. Yarın badem ve röntgenleri alıp oraya götüreceğim. Kötü haberler: Yem yemedi yine. sağ kolunda iki ayrı yerde yara varmış. Bugün gördüm. Betadin sürüp güneş altında kuruttum ve üzerine antibiyotikli pomad sürdüm. İyi haberler: Kolda kırık yok. Tepkileri yine çok iyi. Düne göre daha hareketli. Güneş alında hiç durmadı diyebilirim. Yaptıklarım: Geceyi kuru alanda, ışık altında geçirdi. Sabah yine papatya suyunun içine alıp, karides verdim. veterinerden geldikten sonra da aynısını yaptık. Yemedi. 14 gibi balkona çıkardım. Kabuk ve yaraları betadinleyip kuruttum ve antibiyotikli pomad sürdüm. 1 saat kadar güneslendik. Şimdi tekrar ışık altında, kuru bölgede. Akşam tekrar papatyalı su içinde yemek denemesi yapacağız. Olmadı tavuğu deneyeceğim yine. Yani çok birşey yapabilmiş değiliz.Şimdilik bu kadar. :( Aklınıza birşey gelir yada işe yarar birşyler buursanız lütfen paylaşın. Şimdiden teşekkürler.

img

marti

ÖZEL MESAJ

doğru tedavi yöntemini uyguluyorsun, kaplumbağan iki gün geçmesine rağmen tepkileri olumlu. artık olumlu düşünmenin vakti geldi sanırım. tedavi için ek şeyler aradım ama yapılabilecekler bu kadar. veterinerin de ayrı bir tedavi uygulayacağını sanmıyorum. benım merak ettiğim şu papatyalı su. ne gibi bir etkisi var acaba ?

img

huleyn

16 yıl 2 ay 26 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Kabuk kırılmaları konusunda internetten bir araştırma yaptım ve papatya suyuyla ben de karşılaştım. Ayrıntılı bir açıklama bulamadım ama onarıcı bir etkisi olabilir diya düşünüyorum. Harhalde martı`da bu yönlendirmeler doğrultusunda uygulamıştır. Badem`in iyi haberlerini bekliyorum.

img

asegul07

14 yıl 7 ay 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

5. gün Dün veterinere götürdüm. kabuğu muayene etti. Kırık değil, çatlakmış sadece. Enfeksiyon kapmadığını söyledi. İç kanama yok dedi. Ama Akciğerlerde ödem var :(. Çarpmanın etkisiyle akciğerlerde ödem oluşmuş. Buna bağlı olarakta yemiyor ve suya batamıyor :( Hayati riskin az olduğunu söyledi. Helede bizim minik badem veterinerin elini ısırınca " canavar gibi bu " dedi. Yüzümü güldüren tek şey o oldu. Kabuk değişim süreci olduğu için, kabuğun çatlağı onarması çok daha kolay olacakmış. Kolundaki yara iyileşmiş bile. Sadece deri oluşumu için zaman gerek dedi. 1 haftayı tamamlayacak kadar kuru alanda kalmasını önerdi. Yem için sabırlı ol, zorlama dedi. ( ama tavuk bile yemiyor :(( ) ÖNERDİĞİ İLAÇ TEDAVİSİ: calsiyum granül kat suyuna dedi günde 1 kez. d-vit 3 vitamin basla dedi ( bunu rutin kullanıyordum zaten ben ) DİKKAT: siterot kullan, tek bir kez, 1-2 damla dedi. Akciğerdeki ödemi çeksin ve yangı- ağrı yı geçirsin diye dedi. Şimdi: steroidler kortizon içeriyor. Korktum. Kullanmak istemiyorum. FİKRİNİZE İHTİYACIM VAR. Size danışmadan kullanmak istemedim. Ne dersiniz? Huleyn: Papatya suyu antiseptik özellige sahip. Yani mikropları öldürüyor. Antibiyotikli pomad kullanıyorum ama yinede suyu dezenfekte etmek için iyi bir yöntem oldu. Kokusunu badem sevmedi ama, enfeksiyon oluşmasından kurtulduk. Doktor bile, "enfeksiyon kapmamış olması mucize" dedi. Sanırım bunu papatya suyuna borçluyum. TAŞIMA: Yumuşacık bir havluyu rulo yapıp içine bademin kafası dışarda kalacak şekilde sarıp elimde götürdüm. Sarsılmamış oldu. Hiçte mımızlanmadı. İYİ haberler: harekteli yine, dün dışarda olmak ona çok keyif verdi. Şaşkın şaşkın etrafi seyretti keyifle. Çatlağın içindeki kan temizlendi iyice. Ve kabukta iyileşmeye başladı kanımca. KÖTÜ haberler: Yem yemiyor hala. Zorlayamamda, yapacak birşey yok. İlaç konusunda fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Kullanıp kullanmamaya hep beraber karar verelim.

img

marti

ÖZEL MESAJ

Aysegülcümmm, çok tesekkür ederim. Ben bizim sitedeki veterinerin başlığını bir türlü bulamamıştım. Ayşegül bulup telini verdi bana. Arayıp görüştüm. Öncelikle akciğerde ödem olsa mutlaka solunum sıkıntısı olurdu. Buna bağlı hareketsizlik ve halsislik olurdu mutlaka dedi. Kesinlikle akciğer ödemi yoktur diye düşünüyorum dedi. Tedavi için steroid kesinlikle kullanma dedi. Önerdiği ilaç: Flagyl süspansiyondan 3 gün 1*0,3 ml ağızdan ver dedi. Bu hem hassasiyeti giderecektir, hem stresi giderecektir. Hemde sorunu giderecektir dedi. Bana da çok mantıklı geldi. Ayrıca flagyl`in yan etki olarak istah açici özelligide varr :) Ben denemeliyim diye düşünüyorum arkadaşlar. Ama yorumlarınızı da bekliyorum yine. akşam vereceğim zaten. Yine birlikte karar vermiş olalım.

img

marti

ÖZEL MESAJ

eğer bahsettiğin emel hanımsa kesinlikle sözünü dinle derim..o kadın buradaki veterinerlerin 40 günde iyileştiremediği kaplumbağamı tek bir telefonda iyileştirdi.

img

thedamned

14 yıl 10 ay 30 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

evet thedamned, emel hanım. Teşekkür ederim. Çok içimi rahatlattın! :)

img

marti

ÖZEL MESAJ

YEDİİİİİİİİİİİİİ YEM YEDİİİİİİİİ :))))))) O kadar mutluyum kiiii!! Hemen size yazmak istedim! İlaç vermedim, Frozen öyle demişti diye, en son ana kadar bekleyeceğim, ilaç vermeyeceğim dedim kendi kendime. Yedi sonunda. Koca bir parça Tavugu bitirdiii!!! Dibe de batıyor. Frozen ayne dediğin gibi, batmak istemediği zaman batmıyor ama canı isteyince deli gibi yüzüyor! Film gibi bir hikayeyle girdik akvaryuma! Benim kaplumbağalarım kesinlikle birbirlerini çoook seviyorlar çook! :))) Hiç vaktim yok. Hemen çıkmam gerek. Sadece haber vermek için yazdım. Dönüşte tüm ayrıntıları yazacağım! HERŞEY İÇİN SAGOLUN! HEPİNİZE TEK TEK TEŞEKKÜRLERR!!! ÇOK SAĞOLUNN!!! :))

img

marti

ÖZEL MESAJ

Çok sevindim martı. Bademin keyfi yerine gelmeye başlıyor demek ki.
Bu veya benzeri türden acil bir yardım çağrısı geldiği zaman insan gerçekten yardım etmek isteği ile yardım edeyim derken işi berbat etmek korkusu arasında sıkışıyor. Bu tedavi konuları çok net çok oturmuş değil. Forumlarda okuduğumuz bilgilere çokta güvenmemek lazım. Yanlış dozda ve yanlış antibiotik kaplumbağayı öldürebilir. Tecrübe sahibi kişiler için bile uzaktan yardımcı olmak çok kolay değildir. Bu arada yeri gelmişken Emel hanıma en içten en kocaman teşekkürlerimi sunarım. Kimbilir kaç kişi çaresizlik içinde onu telefonla aramıştır. Herkese yardımcı oldu. Catzillanın da ismini anmadan geçmeyelim.

Badem için yaptıklarına tüm canlılar adına ben teşekkür ederim martı.

img

frozen

18 yıl 4 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Çok sevindim, diyecek başka birşey bulamıyorum. Sadece yeni resim istiyorum. Son hallerini gerçekten merak ediyorum.

img

asegul07

14 yıl 7 ay 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ