Hepsievcil

Diğer Evcil Forumları > Tavşan

Mesaj Ekle

EVVELKİ GÜN TAVŞAN ALDIM. YARDIMCI OLUR MUSUNUZ?

Merhaba Arkadaşlar. Geçtiğimiz Cumartesi günü İzmir Kemeraltı''da geziyordum. Tavşan, ipekböceği, kuş satan bir dükkanda hayatım boyunca gördüğüm en tatlı tavşana vuruldum ve onu satınaldım. Hiç aklımda yoktu. Çocukken bir süre beslemiştim ama bilinçli bir besleme olmamıştı. İnternetten tarama yapıp bilgi ararken bu siteyi buldum. Yazışmalarınızı okuduktan sonra hemen üye oldum. Tavşanımın cins bir tavşan olduğunu sanmıyorum. 7,5 milyona aldım. Büyük bir kutu içindeki en dikkat çekici akıllı ve güzel tavşandı. Ve de en yaramaz. Umarım evde sorun çıkartmaz :-) Şimdilik bir karton kutuya koydum. Daha küçük bir yavru. Boş bir akvaryumum var. Ona koymayı düşünüyordum ancak okuduğum yazılardan birinde çok zor durumda kalmadıkça akvaryuma koymayın diyordu. Nasıl yapabilirim? Kafes mi almalıyım yoksa? Sitedeki tuvalet alışkanlığı kazandırma konusundaki tavsiyeleri görene dek şöyle bir fikrim vardı. Akvaryumun tabanına 3-4 cm kalınlığında sünger kesip koymak, üzerine ise kemirmesini bir nebze engellemek için kafes teli sermek. Çişini yaptığında direkt süngerden alta geçer ve taban kuru kalır, haftada 1 kere süngeri ve akvaryumu küvette duş ile temizler, kurutur, küveti dezenfekte eder, bu arada kuru olan yedek süngeri sererim diye düşünmüştüm. Sizce nasıl bir fikir? Kendi kendime bulduğum bir fikir bu ama kötü bir fikir de olabilir. Görüşlerinizi almak istedim. Sizden gelecek yorumları bekleyecek ve bu arada gazete kağıdı sermeye devam edeceğim. Kum da edindim. Kutusunun köşesine saksı altlığına kum koyup, terbiye etmeye de çalışacağım bu arada. Bir başka yazıda da lahana ve marul vermenin iyi olmadığı yazıyordu. Bu beni şaşırttı çünkü önceden beslediğiiz tavşanımızı marul ile besliyorduk. Bu arada satıcının tavsiyesi üzerine arpa kırması aldım ve yem olarak onu veriyorum. Hem marul, hem de arpa kırmasını iştahla yiyor. Bir başka sitede de insanlara tüyünden toksoplazma geçebildiğini ve çevre ve halk sağlığı içn periyodik parazit ilacı verilmesi gerektiği yazıyordu. Bu beni biraz korkuttu çünkü önümüzdeki günlerde eşimle bebek planlamayı düşünüyoruz. Hamilelikte ve sonra bebek için bir zararı olur mu diye de endişelendim. Bir de tavşanım ne kadar büyür bunu merak ediyorum. Kocaman olacak herhalde. Evimizde metrelerce kablo ve deri koltuklar mevcut. 5000 civarında da kitabım vardır herhalde. Yani kemirilecek çok şey. Büyüyünce evim içinde zaptetme zorluğu oluyor mu? Kutudan çıkarınca yakalayıp geri koymak yetişkin tavşanlar için zor mu? Bildiklerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Gördüğüm kadarıyla yıllardır tavşan yetiştiren ve veteriner olan arkadaşlar var aranızda ve yardımlarını esirgemiyorlar. Herkese selamlarımı sunarım. Aranıza katılmaktan mutluyum.

img

argonaut

18 yıl 11 ay 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Argonaut merhaba & hoşgeldin.. ben de 3 hafta önce bizim kız eve teşrif ettiğinde senin kadar az şey biliyordum.. sitedeki arkadaşlar sağolsun bazı konular hakkında bilgilendirdiler beni.. elimden geldiğince bazı sorularına cevap vermeye çalışayım (ne de olsa akraba sayılırız zira bizim kızı da arkadaşlar kemeraltından benzer bi fiyata almışlar :).. herşeyden önce kafes almalısın derim (kafes alırken tavşanın kısa zamanda nekadar büyüyebileceğini de hesaba kat derim).. ben hata yaptım almadım.. şimdi nispeten tuvalet alışkanlığını kazanmış ve evde istediği gibi tepinebildiği için kararsızlık yaşıyorum kafes konusunda (ilk 1 hafta sorun olmadı ama sonrasında evde duvar kağıtlarımı yiyor, birşeye sinirlendi mi çişini alternatif yerlere bırakabiliyor:).. herşeyden önce kendini güvende hissedebileceği bir kafese ihtiyacı var anladığım kadarıyla.. belli bir müddet sonra zaten kafesin kapağını açık bırakıyormuş arkadaşlar istediği zaman çıkabilsin diye.. tuvalet, yemek ve kemirme ihtiyaclarını kafesin içinde giderebildiğini bildiği sürece çok zorluk çıkarmayacaktır.. gazete kağıdından hemen vazgeç derim.. anladığım kadarıyla gazete boyası hayvan için zararlı (bizimki bulduğunda iştahla yiyor gazete :) üstelik tavşan beyazsa gazete boyasını rahattlıkla farkedebiliyorsun üstünde.. tuvalet alışkanlığı konusunda ben ortaboy bir leğeni kokusuz topaklanan kedi kumuyla doldurdum.. leğeni bütün zeminini kaplayacak şekilde karton koliye, üstüne de bizim kızı yerleştirdim.. 2 gün "mecburen" leğen üstünde gördükten sonra ihtiyacını koliyi kaldırıyorsun ve o yine leğenine gidiyor (hoş bizimki aynı kumun üstünde yuvarlanma, şebekleme alışkanlığı da kazandı galba ama can sağlığı:) son olarak yine buradaki abilerimizden öğrendiğimiz.. yaş meyve ve sebzeden uzak durmak!! forumun arşivinde "tavşanlar hakkında genel bilgi" adlı başlığı okursan yaş meyve ve sebzenin nekadar zararlı olabileceğini görürsün.. dediğin gibi iştahla yiyorlar ama özellikle bahsettiğin kadar küçük bir yavrunun ishal olduktan sonra toplaması çok zor.. dediğim gibi benim de henüz bilmediğim birçok şey var.. yanlış aktardığım birşeyler varsa sitedeki üstadlardan düzeltmelerini rica ederim.. bu arada ben de izmir - alsancakdayım birşeye ihtiyacın olursa [email protected] dan bana ulaşabilirsin.. mutluluklar..

img

dolici

18 yıl 11 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Selamlar dolici, Aktardığın bilgiler için çok teşekkürler. Özellikle çişe alıştırma konusunda verdiğin tavsiye çok iyiymiş. Gazete kağıdı konusunda da hak verdim. Hiç aklıma gelmemişti. Akşam hemen kağıt havlu ile değiştireceğim. Marul olayını da bitiriyoruz artık sanırım. Bizimkisi marulu biraz arayacak ama ne yapalım. Onun iyiliği için. Tekrar teşekkürler. Tecrübe kazandıkça sen ve diğer arkadaşlarla paylaşıp ben de yeni tavşan edinenlere yardıma çalışacağım. Bir canlının sorumluluğunu alıyor insan. Sonra birşey olursa çok yazık olur. Bilgilenmek ve bilgileri paylaşmak önemli o nedenle. Hoşçakal

img

argonaut

ÖZEL MESAJ

Selamlar... benim tavşanı alalı 7 yıl oldu... Benimkisine kafes filan gerek kalmadı kendi köşeli kanepeler olurya oturma odalarında onun arkasını delip tahtaları kemirip hiç kimsenin düşünemiyeceği güzel bir yere kendine yuva yaptı:) misafir olunca arkaya gider ses oluncada gider... sana bi tavsiyem Fazla gürültü yapma tavsanın yanında bu ürkekliğine sebeb oluyor benim evde sinema sistemi var dı büyüdükçe herseyden ürkmeye başladı... yemek ve tuvalet alışkanlığına gelince... tavsanın bıraktıgı kokulara ve yattıgı yerlere dikkat edin.. eger istemediginiz yerde yatıyor yada dışkısını yapıyorkene bulursanız orayı kesinlikle temisleyin . çünki bir daha yapabilir :)) bu yüzden en belirgin sey emici bir zemin kağıt ama ucları görünmesse daha iyi cunki benim tavşan bi güzel yiyiyorda:)) beze işemesini sağlayın sürekli oraya gidicektir.. fakat emici olmasına özen gösterin toprak sanmalı... yemek konusuna gelince su içmeye bilir cunki bunu havuc ve ıslak marullardan alıyor ... bazı otlarda cok iyi oluyor.. benim tavsana ben bi karpuz yedirmiştim yaz 1 ay boyunca her yere şırrrrrrrrrrrrrrrrr işemeye başladı >))) .... benden bu kadar başka bir konuda yardım isteyen olursa bilgim içeriliğinde yardımcı olmaya çalısırım.......

img

wolf_alone

18 yıl 11 ay 9 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Selam WoLF_aLoNe, Yandık desene. Ben ve eşim rock müziğini çok seviyor ve devamlı dinliyoruz. Biraz da gürültülü bir biçimde hem de. Evde bilimum müzik aletleri de cabası, gitarlar, amfiler ve klavyeler. Ve de film arşivi ve ses sistemleri. Bizim tavşan ya "headbanger" olacak olaya ayak uyduracak, ya da ürkek, tırsık birşey olacak galiba. En azından yerini değiştirerek dikkat etmeye başlayayım. Şu an daha bir yer edinemedi. Bizim en çok zamanımızı geçirdiğimiz salonda kutu içinde duruyor. Akşamları da eşimin kucağında geçiriyor. :-) Acaba balkona koyarsam kutusunu kargalar falan bir zarar verir mi? Hem daha da aydınlık bir ortamda olmuş olur. Hoş oturduğumuz çevrede hiç karga da görmedim ya. Öneriler için çok teşekkürler.

img

argonaut

ÖZEL MESAJ

Selam Argonaut Anlaşılan eviniz baya gürültülü olacak .. ilerde tavşan ayaklarını yere vurup pat pat diye yere vurduğu zaman korktuğunu anlarsınız... Çünkü bu tavşanın doğasında var herhangi bir tehlike hissettiğinde ya arka ayaklarını yere vurur yada yere sert bir sekilde vurarak yuvasına kacar... O anda gürültüyü kesmenisi öneririm:) Zaten ondan sonra sinirlerini yatışması için ya sana yada eşine sokulup okşamanızı ister. Bu tavsanın sinirlerinin gevşemesini sağlar.. Büyüdüğü zaman o okşadığınız eli hic unutmas sürekli onu bulup elinizin altına girmeye çalısır... :) balkonda durması konusuna gelince... benze koymayın çünki dıskılarını muhtemelen oraya yapıordur tavsan çişi diğer yabancı hayvanlar özellikle sürüngen tipi böcekleri kendine çeker... en belirgin örneğini yazın sivri sinekler başınıza üşüştüğünde anlarsınız:>) ben yatamıyordum onu eve içeriye alıyordum ... sana tavsiyem ona uygun bir yer bul evin herhangi bir köşesinde benim tavşan anllattığım gibi kendine cok uygun bir yer buldu koltugun arkası:)) çiş alışkanlıgını tuvalete verirsenis böyle bir alışkanlık kazandırırsanız hiç basınız ağrımaz tek ağrı sadece okşaması olur :)) ben 8 yıl boyunca besledim neler yaptığını iyi bilirim:) geçen haftalarda ömrünün sonuna erişti yani ortalama 6 / 8 yıl yaşardı geçen gün rahatsızlandı veteriner kontrolünde acı cekmedet vefat etti... 8 yıl anılarla hatıralarla güzel günler yaşattı bize... yüze ALLAH''ım onu yanına alıp güzel bir yer bahşedet işallah... tekrar görüşmek dileğimle ....

img

wolf_alone

18 yıl 11 ay 9 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Selam WoLF_aLoNe, Tavşanına üzüldüm. Ama senin yanında doğada tehlike içinde veya bir tavşan çiftliğinde olacağından çok daha mutlu ve sevgi dolu bir hayat sürdüğüne eminim. Ölüm doğanın bir gerçeği. Bir gün bizi de bulacak. Önemli olan sevdiklerimizle beraber mutlu bir hayat sürmek ve bize verilen bu armağanın değerini bilmek sanırım. Gözlemlediğim kadarıyla sevgi ihtiyacı tüm canlılarda var. Tavşanına verdiğin sevgi onun için hayatı anlamlı ve güvenli kılmıştır. Bu iki varlık arasında kurulabilecek en derin ve güçlü bağ ve bunu yaşamış olmak bir ayrıcalık. Kendine iyi bak.

img

argonaut

ÖZEL MESAJ

meraba.ben soze baslamadan dier arkadaslarin yazilarini okudum ve hepsine tesekkürler.ben de iki gün önce birbirinden sevimli iki tane tavsan edindim.fakat hakkinda cok bilgim oldugu söylenemez.öncelikle merak ettigim iki nokta var; tuvalet aliskanigi nasil kazandirabilirim, birde onunla nasil daha yakin bir iliski kurabilirim.simdiden verdiginiz cevaplar icin hepinize tesekkür ederim.

img

entrophy

18 yıl 11 ay 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Tavşanlarda tuvalet eğitimi olur mu acaba diye bir çok kişi düşünebilir.Evet böyle bir eğitim verebilmek mümkün.Öncelikle burada tavşanımızın yaşıda önem kazanıyor.Tavşanlar 3 aylıktan önce aldıkları eğitimleri tam alamıyorlar.Yani iyi bir eğitimin verilebilmesi için tavşanımızın 3 aylık bir yaşı geçmesi gerekiyor.Bu yaştan önce tabii alıştımalara devam etmeliyiz.Ama eğitimin sonuçlarını 3 aylık bir yaştan sonra alabiliriz. Tavşanlara tuvalet eğitimi verirken bilmemiz gereken bazı şeyler var.Tavşanlar stres olduklarında dışkılama eğilimi göstermektedirler.Onu kafesinin dışındayken fazla strese sokmamalıyız.Bize alışması için zaman tanımalıyız.Özellikle başlangıçta bize gelmekten,kucağa alınmaktan hoşlanmayabilirler.Bu yüzden o bize gelmeden,kucağımıza çıkmayı kendi istemeden onu zorlamamalıyız.Bir süre sonra zaten kendisi bize gelmeye çalışacaktır.Aksini yaptığımız sürece tavşanımız strese girecek ve olduğu bölgeye dışkılamaya çalışacaktır. Normalde tavşanlar kafeslerinde bir bölgeye tuvaletlerini yapma eğilimindedirler.Ona bir tuvalet kabı aldıktan sonra içine bir miktar talaş koymalısınız.Daha sonra kafesinin içindeki dışkıları bu kaba koyun.ayrıca bir kısım talaşıda idrarı ile ıslatarak bu tuvalet kabının içine koyun.Bu uygulamayı tuvalet kabına yapıncaya kadar uygulamalısınız.Tavşanınız ilk olarak size geldiğinde tuvalet eğitimini tam almadıkça,kafesinin dışarısında fazla dolaşmasına izin vermeyin.Mesela günlük olarak kafesinin kapısını açık bırakın 1-2 saat,kafesinden dışarı çıkması içinde onu zorlamayın,bırakın o istediği zaman dışarı çıksın. tavşanınızın kafesinde de yemliği biraz yüksek bir yere takın.Yoksa tuvaletini bu kaba yapma eğilimine girebilir.Eğer tuvaletini buraya yapmaya başladı ise,bu kabı tuvalet kabı olarak kullanmaya devam edin.yem koymak için başka bir kap kullanmaya başlayın. _________________ kaynak: http://www.tavsansevgisi.forumu.com/

img

angoravet

19 yıl 4 ay 6 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Selam Arkadaşlar, Tavşanımın kaşla göz arasında her tarafı kemirmesini istemiyorum. Bunun için neler yapmalıyım. Kemirme alışkanlığı kontrol altına alınabilir mi? Örneğin kafesine tahta parçaları, ya da köpeklerin kemirdiği sahte kemikler vs. gibi oyuncaklar koymalı mıyım? İşe yarar mı? Özellikle kablolardan çok korkuyorum çünkü evimizin her tarafı kablo. Yardımcı olabilir misiniz? Tavşanı etrafı kemirmeyen var mı? Varsa özellikle bu arkadaşlar tecrübelerini paylaşırlarsa sevinirim. Hepinizin tavşanlarınızla mutlu saatler geçirmesi dileğiyle.

img

argonaut

ÖZEL MESAJ