Hepsievcil

Diğer Evcil Forumları > Tavşan

Mesaj Ekle

EVVELKİ GÜN TAVŞAN ALDIM. YARDIMCI OLUR MUSUNUZ? - 3.sayfa

Merhaba Arkadaşlar. Geçtiğimiz Cumartesi günü İzmir Kemeraltı''da geziyordum. Tavşan, ipekböceği, kuş satan bir dükkanda hayatım boyunca gördüğüm en tatlı tavşana vuruldum ve onu satınaldım. Hiç aklımda yoktu. Çocukken bir süre beslemiştim ama bilinçli bir besleme olmamıştı. İnternetten tarama yapıp bilgi ararken bu siteyi buldum. Yazışmalarınızı okuduktan sonra hemen üye oldum. Tavşanımın cins bir tavşan olduğunu sanmıyorum. 7,5 milyona aldım. Büyük bir kutu içindeki en dikkat çekici akıllı ve güzel tavşandı. Ve de en yaramaz. Umarım evde sorun çıkartmaz :-) Şimdilik bir karton kutuya koydum. Daha küçük bir yavru. Boş bir akvaryumum var. Ona koymayı düşünüyordum ancak okuduğum yazılardan birinde çok zor durumda kalmadıkça akvaryuma koymayın diyordu. Nasıl yapabilirim? Kafes mi almalıyım yoksa? Sitedeki tuvalet alışkanlığı kazandırma konusundaki tavsiyeleri görene dek şöyle bir fikrim vardı. Akvaryumun tabanına 3-4 cm kalınlığında sünger kesip koymak, üzerine ise kemirmesini bir nebze engellemek için kafes teli sermek. Çişini yaptığında direkt süngerden alta geçer ve taban kuru kalır, haftada 1 kere süngeri ve akvaryumu küvette duş ile temizler, kurutur, küveti dezenfekte eder, bu arada kuru olan yedek süngeri sererim diye düşünmüştüm. Sizce nasıl bir fikir? Kendi kendime bulduğum bir fikir bu ama kötü bir fikir de olabilir. Görüşlerinizi almak istedim. Sizden gelecek yorumları bekleyecek ve bu arada gazete kağıdı sermeye devam edeceğim. Kum da edindim. Kutusunun köşesine saksı altlığına kum koyup, terbiye etmeye de çalışacağım bu arada. Bir başka yazıda da lahana ve marul vermenin iyi olmadığı yazıyordu. Bu beni şaşırttı çünkü önceden beslediğiiz tavşanımızı marul ile besliyorduk. Bu arada satıcının tavsiyesi üzerine arpa kırması aldım ve yem olarak onu veriyorum. Hem marul, hem de arpa kırmasını iştahla yiyor. Bir başka sitede de insanlara tüyünden toksoplazma geçebildiğini ve çevre ve halk sağlığı içn periyodik parazit ilacı verilmesi gerektiği yazıyordu. Bu beni biraz korkuttu çünkü önümüzdeki günlerde eşimle bebek planlamayı düşünüyoruz. Hamilelikte ve sonra bebek için bir zararı olur mu diye de endişelendim. Bir de tavşanım ne kadar büyür bunu merak ediyorum. Kocaman olacak herhalde. Evimizde metrelerce kablo ve deri koltuklar mevcut. 5000 civarında da kitabım vardır herhalde. Yani kemirilecek çok şey. Büyüyünce evim içinde zaptetme zorluğu oluyor mu? Kutudan çıkarınca yakalayıp geri koymak yetişkin tavşanlar için zor mu? Bildiklerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Gördüğüm kadarıyla yıllardır tavşan yetiştiren ve veteriner olan arkadaşlar var aranızda ve yardımlarını esirgemiyorlar. Herkese selamlarımı sunarım. Aranıza katılmaktan mutluyum.

img

argonaut

18 yıl 11 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

cocuk bekleyen bir ailenin tavsan beslemesi bence sakıncalı ... cocukca tavsanda ikisi bir ortamda bulunmamalı cunki her ikiside neyin ne oldugunu bilmeden yanlıs seyler yapabilirler... benim tavsiyem cocugun yeterince büyüdükten sonra hayvan beslemeniz olucaktır...

img

wolf_alone

18 yıl 11 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhaba arkadaşım mesajların hepsini okudum ama içim kanat getirmiyo daha bir haftalık tavşanım var ama evimdede biri 3 biri 7 yaşında iki kızım var çok korkuyorum tavşann tüğlerinden bi zarar gelmesinden cevaplarsan çok memnun olurum

angoravet yazdı :
Tüylü memelilerin bir çoğu yaz mevsimine girerken tüy dökmeye başlarlar.

img

simaysidelya

11 yıl 13 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ