Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

ayşegül07 ve diğer kapluş sevler lütfen yardım

kaplumbağamı akvaryumda besliorum ısıtıcı war kuru bölge war kuru bölgnn üstünde lamba war ama yemini yemio ve bazı hastalık belirtileri gösterio veterinere götürdüm üştmüştür mevsm değişkliğinden dedi çok küçük olduğu için iğneyle veya hapla teadvi olmaz dedi sen nasıl iyileştrdn ayşegül nolur yarım onsuz yaşayamam o bnm herşym

img

busefistik

14 yıl 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Adımla yardım istemen beni onurlandırdı ama ben de bu konuda uzman sayılmam. Öncelikle kaplumbağanla ilgili birkaç bilgi gerekiyor. *Kaç yaşında,(ya da ne zamandır bakıyorsun)? *Ne kadar zamandır hastalık belirtileri gösteriyor? *Gün içinde nerede duruyor? Su içinde mi yoksa kuru bölgede uyur gibi mi duruyor? *Hareketliliğinde bir değişim var mı? *Karnının altında kırmızılık var mı? *Gözleri şiş mi? *Suya batmada zorluk yaşıyor mu? * Şu an anlattığın belirtiler akciğer enfeksiyonuna benziyor. Akciğer enfeksiyonu, kaplumbağanın soğukta kalması yani 28 derecenin altında bakılması sebebiyle, aynı zamanda gündüzleri akvaryumun en an 2/3`ünün kapalı olmaması (sadece ısıtıcı lamba var ise ve 60 W ile ısıtılabiliyorsa veya ortam ısısı genel olarak sıcak ise akvaryum tamamen açık bırakılabilir) ve gece tamamen kapatılmaması sebebiyle oluşur. Vitaminsizlik ve yetersiz UV/güneş de bağışıklık sistemini zayıflatır, böylece kaplumbağaların akciğerleri ve böbrekleri enfeksyonlara açık hale gelir. Kaplumbağanın evde serbestçe dolaşmasına izin verilmesi de enfeksiyon kapmasına nedendir. Bunun yanında kuru alanda bırakılması gerektiği zaman (tedavi amaçlı mesela) yine ısıtma tertibatı olmaz ise akciğer enfeksiyonu oluşabilir. Belirtileri: - Hafif Akciğer Enfeksiyonu: Çenenin kapanmasında gıcırdama gibi sesler, kabuğun karın bölgesinin hafif pembe renkli olması, kabuğun karın bölgesinde biraz daha yukarı kısmında ince beyazımsı halka, ayrıca beyazımsı enine çizgiler karın bölgesinde, iştahsızlık, hapşurma, kuru bölgede çokça kalma. -Orta şiddette ve Ağır Akciğer Enfeksiyonu: Hafif akciğer enfeksiyonu belirtilerinin yanında bir de: Batmada zorlanma veya tam tersi taş gibi dibe çökme ve yine su yüzeyine çıkmada zorlanma, eğri- yamuk yüzme, pembeden kırmızıya kadar kızarmış karın bölgesi kabuğu, genelde şiş gözler, iştahsızlık, sürekli karada vakit geçirme, sonlara doğru hırıltılı sesler, burundan ve ağızdan beyaz sümük gelmesi, zorlanarak nefes alma. - Bronşit: Suyun altında hava kabarcıklarını burundan çıkarma (diğer yukarıda sayılan belirtilerin yanında) DIKKAT: Kaplumbağanın kabuğunun pembe veya kızıl olması doğal değildir. DOKSİSİKLİN etken maddeli bir antibiyotik ile tedavi edildiğinde (eczanelerden bu şekilde istenebilir, enjeksiyon olduğu için ampul şeklinde olmalıdır) bu renk hemen kaybolmakta ve kaplumbağa akciğer enfeksiyonundan kurtulmaktadır. Antibiyotik kullanılmadığı takdirde belirtiler kötüleşmektedir. Ben de aynı sorunu yaşamış ve bir hafta kadar bir uğraşla iyileştirmiştim. Yardımcı olacaksa yaptıklarımı yazayım: Yukarıdaki bilgileri forumdaki başka bir başlıktan kopyaladım ve başka birkaç incelemeden sonra kendi tedavi programımı yarattım; Eczaneden insanlar için olan bir antibiyotik aldım. (tetrasiklin ya da doksisiklin etken maddeli bir antibiyotik dersen eczacı bir ampul formunda yani iğne veriyor.) İçinde toz ve sıvıdan oluşan iki şişe var. Şırınga yardımıyla ikisini karıştırdım. Sabah ve akşam oniki saat arayla küçük bir kaba akvaryumdaki ılık sudan alıp (bir çay bardağı kadar) içine hazırladığım ilaçtan sadece iki-üç damla damlattım ve kaplumbağayı içinde onbeş dakika kadar beklettim. Bu sırada kaplumbağa bu sudan ve dolayısıyla ilaçtan içiyor. Suyunu 29 dereceye ayarladım ve gece gündüz 24 saat ısıtıcı lambayı açık tuttum. Üçüncü gün yemek yemeye ve suya girmeye başladı. Benim kaplumbağamın gözleri de şiş ve kapalıydı günde iki kere gentagut göz damlası damlattım. İlaç tedavisini bir hafta devam ettirdim çünkü antibiyotik yarım bırakılmaz, aynı hastalık tekrarlayabilir. Hazırlanmış ilacı da buzdolabında saklamak gerekir. Sen de belirtileri takip edip buna göre tedavi planını oluşturmalısın. Yaptığım tedaviyi belki yol gösterici olur diye yazdım. İştahının açılması için kurtçuk ve haşlanmış yağsız tuzsuz tavuk eti verebilirsin, yalnız yemediği yemleri hemen toplamalısın özellikle tavuk çok çabuk bakteri üretebilir. Verdiğin bilgiler oldukça yetersiz bunları tahmini olarak yazdım. İnşallah yardımcı olabilmişimdir.

img

asegul07

14 yıl 7 ay 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

yaşını bilmiorum 37 gündür bakıorum sürekli kuru bölgrsinde uyur gibi duruyor hareketleri azaldı kırmızılık yok hyr değil ama kenarlrnda sanki çapak gibi bişe wr yada bn öle sanıorm suya koyduğumda ya arka tarafı yukarı kalkıo yada yan duruyor ama yüzünce geçio sadece hrktsz durduğunda yan duruo

img

busefistik

14 yıl 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

4veya 5 gndr belirtler war ama belirtlern başladığı gn bnm il dışına çıktım we pazartesi ggnü geldi belirtleri frkedip netten arştrma yaptm akciğer enfksionu olableceğini dşndm ve salı gnü veterinere gttm veterinere belirttileri söledim oda üşütmüştür dedi çok küçük olduğu için iğne veya hapla tedavi edemeyiz dedi bu arada belirtler;hapşurma, yem yeememe, kuru bölgede çok kalma uyur halde,kuru bölgede kafayı öne doğru uzatıp ağzını açma ve bu hareketi yaparkn tıslma bnzeri bir ses çıkrtma veteriner tedavi edemeyiz dedi bnde sizin tedavnzden yada bir benzerinden uygulamak istiorum ama ya yanlış bişe yaparsam die korkuorum napcamı şaşrdm sz bunu atlatmışınz brlkte bana tedavi prıogramı hazırlyblrmyz bnde uygulasam veteriner bişey yapamıo bu arada karides, yağsız balık verdm yinede yemedi 5 gndr bişe yemio napcam bn :(((((

img

busefistik

14 yıl 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

İstersen yukarıda yazdıklarımı aynen uygulayabilirsin. Bir de bu başlığın iki altında (KAPLUMBAĞA KONUSUNDA BİLGİLİ VETERİNER) diye bir başlık var ya onu da oku istersen. Ben iştahsız olduğu dönemde veterinerden özel yumuşak uçlu bir şırınga alıp (çok ince bir şırınga olduğu için az miktarda sıvı alıyor) havuç ve elmanın suyunu sıkarak vermiştim. Yemi küçük parça halinde ıslatarak zorla yedirdiğim de oldu. Bir şekilde beslemeye çalışmalısın. İlaç tedavisi konusunda ancak tavsiye verebilirim, tam olarak şunu yap diyemem çünkü bu da sonuçta bir canlı. Bu yüzden sorumluluk almaktan korkarım. Benim kaplumbağam hastalıktan değil başka bir sebepten öldü, kaplumbağa satışını onaylamadığım için yenisini almadım, akvaryumum olduğu gibi duruyor. Ancak kötü bakılan bir kapluşu kurtarmak için olursa kaplumbağa bakabilirim bundan sonra. Siteden de kopamadım ihtiyacı olanlara yardımcı olabilmek için. Bu yüzden sadece fikirlerimi söylüyorum ama bir veteriner olmadığım için fazlası beni aşar. İlaç tedavisi uygulayıp sıcak tutarsan iyileşeceğini umuyorum. Şimdiden kolay gelsin.

img

asegul07

ÖZEL MESAJ

peki o antibiyotikleri hangi ölçüde kullandın

img

busefistik

14 yıl 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

o dediğin bşlığı okudum ama oraya gidemm annmlr izn wrmz onlrnda gtceğini samıom mmknse dha bu trflrda olsydı nese zaten veterinere gttm bi fydsnı göremedm o antibiyotklerin fiyatı ne kadar para bbrktrcm bn bn bide normak şırınganın ucunu çıkrıp öle wersem olurmu

img

busefistik

14 yıl 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

emn ol bz veterinerlerdn daha fazla şey biliorzdur yni yemini suda ezip şırıngaya çektirip (normall şırınga)versm olrmu_?

img

busefistik

14 yıl 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bide kaplumbağam fıstık için vitamin almayı düşünüom ne öenreblirsn umarım szi sıkmamışımdır sorularımla

img

busefistik

14 yıl 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Benim aldığım şırıngada iğne yerine plastik yumuşak bir uç vardı, canı yanmasın diye bir de şırıngayla verilecek yem çok az olmalı malum kaplumbağan çok küçük. Antibiyotik için para biriktirmene gerek yok 3,5 tl. civarında sanırım bir şişesi. Zaten bir küçük ampul bir kaplumbağaya yetiyor da artıyor bile. Ancak yaşını bilmiyorum ama bu işlem için bir büyüğünden yardım istemen gerekebilir. İğneyi eczacıya da hazırlatabilirsin. Şırıngayla beslemek ise başvuracağın en son şey olmalı. Ben stick yemi ıslatıp iki-üç parçaya bölüyor, daha sonta bir kürdan yardımıyla yediriyordum. Ama çok dikkat istiyor, ağzına batmamalı. Tavuğu mutlaka dene, en iştahsız kaplumbağa bile hayır demiyor. Bir de havalar çok güzel güneş ışığının da faydası olacağını düşünüyorum. Ancak çok uzun süre güneşte bırakmamaya ve rüzgarlı havada güneşlendirmemeye dikkat et. Eğer on gün filan hiçbirşey yemezse bebekler için küçük şırıngalar var onları deneyebilirsin ancak çok dikkat isteyen bir iş. Şu an nelerle beslediğini bilmediğim için bir vitamin tavsiyesi veremeyeceğim. Bazı kaliteli stick yemlerin içinde bebek kaplumbağalar için her türlü vitamin oluyor. O zaman ayrıca vitamin desteğine gerek kalmıyor. Bazı arkadaşlar kaplumbağalar için her pet shop ta bulunabilen vitaminleri, bazıları da devit 3 adıyla bilinen bebek vitaminini kullanıyor. Ancak kabuk sertleştirici vitamin adı altında satılan bazı ürünler var bunları biz pek tavsiye etmiyoruz. Önce kaplumbağanı iyileştirmeye çalışalım, daha sonra ek besin işini düşünürüz bence... Bir de bakım koşullarını tam olarak yazarsan veya resmini gönderirsen daha iyi yardımcı olabiliriz sanırım.

img

asegul07

ÖZEL MESAJ